Život je teď - Umění stárnout

Život je teď - Umění stárnout https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44410/mid_zivot-je-ted-umeni-starnout-KG9-44410.png 4 7 4

Autor o stárnutí a stáří hodně ví a hodně ví i o lidské psychice a lidských osudech. Nenabízí však čtenáři pouze své vlastní myšlenky a návody ke zvládnutí různých životních situací. Grün čerpá ze spirituality otců pouště stejně jako z tradice západního mnišství nebo poznatků hlubinné psychologie. Vždy ovšem uvádí své zdroje nebo se odvolává na příslušnou autoritu. S jistou nadsázkou lze říci, že Grünovy knihy jsou jakousi ušlechtilou kompilací v dobrém slova smyslu, souhrnem poznatků z kvalitních knih, které tedy méně pilný čtenář nemusí již brát do ruky, poněvadž Grün mu z nich vybere vše podstatné a předloží a současně obohatí o své originální postřehy. Anselm Grün je jedním z nejúspěšnějších spirituálních autorů dneška. Jako benediktinský mnich žije a pracuje v německém opatství Münsterschwarzach, kde píše a vydává knihy, vede poradenskou službu a je ekonomem kláštera. Jeho knihy dosáhly ve světě už milionových nákladů. V nakladatelství Portál vyšla jeho kniha Deprese jako šance (2009).... celý text

Literatura světová Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Portál

Leben ist jetzt. Die Kunst des Älterwerdens , 2009

tonysojka
26.06.2019 4 z 5

Souhlasím s níže Mirkem. Nemám k tomuto co víc dodat.

mirektrubak
04.03.2019 4 z 5

„Pro druhé budeme požehnáním, bude-li z nás vycházet pokoj, naděje a důvěra. Pokoj z nás však může vycházet jen tehdy, budeme-li v míru sami se sebou. Vše, co uděláme pro úspěšné stárnutí, bude nakonec požehnáním pro ty druhé. Lidi totiž při setkání s námi pocítí, že se vyplatí stárnout, že stáří má svou vlastní kvalitu, která je pro nás dobrá.“

Je to zvláštní kniha. Trochu nesourodá směsice vlastních i půjčených tezí, které někdy nabídnou zajímavý úhel pohledu, přesahující předpokládaný rozhled katolického duchovního (pro mě nejvíc v tématech partnerských vztahů a v konfliktu mezi předpoklady vlastního sebeurčení a očekáváním společnosti), v jiných případech ale nepříjemně překvapí svojí banalitou – třeba tvrzení, že když se člověk cítí osamocen, má ve své samotě najít něco pozitivního. A pokud samotou přesto trpí, má si najít nějakou společnost a být v ní aktivní. Takovým radám se nedá nic formálně vytknout, ale zároveň si nedokážu představit, jak by v takto nekonkrétní podobě mohly být prospěšné.

Ale pozitiva jsem našel, mnoho pozitiv – a to přesto, že nejsem typická cílová skupina (a nejde zdaleka jen o věk). Nejvíc se mi líbila atmosféra knihy, líbilo se mi, že Grün není žádný Kiyosaki, není burcujícím motivátorem, nesnaží se své čtenáře aktivovat a přesvědčit je, že přečtením jeho spisu se jim ze dne na den změní život. Anselm Grün je jiný – neoslňuje ohňostrojem metafor ani nablýskanou originalitou. Nevyzývá k následování. Je mnohem víc empatický společník, jeho slova vyvolají pocit blízkosti – jako by mě někdo držel za ruku, jako by ke mně někdo promlouval konejšivým hlasem důvěryhodného přítele. Výsledná hodnota je pak mnohem vyšší než jen součet předložených myšlenek.

Ještě pár slov otce Anselma o tom, jak zůstat sám sebou v konkurenci představ okolního světa: „Naším úkolem je však bedlivě pozorovat, co je pro nás opravdu vhodné; kdy jen plníme očekávání jiných a kdy jsme v souladu s tím, co od nás Bůh vlastně chce. Naše pravá podstata by se nám měla v průběhu života stále jasněji vyjevovat. Když zmizí vnější role a masky, může zasvitnout původní jas naší duše. čím víc stárneme, tím prostupnější bychom měli být pro tuto pravou zář své duše.“

meluzena
30.09.2017 2 z 5

Kompilát cizích myšlenek, které nám autor „předžvýkal“, abychom se prý nemuseli prokousávat těmi stohy knih sami. Mno...
Ač to tak asi nezamýšlel, udělal nám tím medvědí službu. Jaksi nedohlédl velikosti těch myšlenek, vytrhl je ze souvislostí a jejich domnělé poselství značně ochudil a deformoval.

Kniha je asi vhodná pro jedince, kteří (ke své škodě) dávají přednost instatním závěrům místo aby přemýšleli sami a hledali své vlastní závěry.

Magriva
25.09.2017 5 z 5

Anselm Grün pohladil po duši, nic nevnucuje, jen je výborný pozorovatel a umí podat vysvětlení. Hovoří o stárnutí, nemocech, smrti a v závěru připojuje nádhernou Modlitbu stárnoucího člověka, kterou se můžou řídit všichni lidé, nejen stárnoucí.