Život je nádherný

Život je nádherný https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306402/bmid_zivot-je-nadherny-TQN-306402.jpg 4 233 63

Román Život je nádherný svým způsobem završuje volný a předem neplánovaný triptych jednoho příběhu: v Indiánském běhu se vše začíná, v Roku kohouta graduje a Život je nádherný ho uzavírá, končí. Tak jako se o předešlém díle mluvilo jako o autobiografickém, i zde bychom takovou stopu snadno vysledovali. Spisovatelka popisuje svůj každodenní život v době od Štědrého dne roku 2010 do 23. prosince roku 2011. Píše o svých nejbližších a jejich a svém zápasu s nemocí maminky, píše o odlidštěné úřednické mašinerii, se kterou se nemíní smířit, píše o svých synech a jejich svobodné cestě životem, citlivě vnímá a reflektuje literaturu, film a divadlo. Vymezuje se proti některým politickým figurám, komentuje činy okresních politiků stejně jako prezidenta země, naši současnost konfrontuje s časem disentu a tvoří tak jedinečnou kroniku naší doby.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Odeon

EvaHonsová
02.05.2023 3 z 5

Autorka se nebojí vyjít na slunce se svými názory, to je velmi sympatické obzvlášť v dnešní době. Píše jasně, stručně, výstižně. Dává spoustu tipů na zajímavé autory současnosti a na divadelní představení. Kniha je autobiografická s vhledem do jejího cítění. Doporučuji.

zdenaR
08.01.2023 4 z 5

Knihy autorky jsou velmi otevřené, nic nezakrývající. V dnešní době nepochopitelné politické korektnosti je její postoj obdivuhodný. Velmi jí fandím a držím palce.

kob
09.05.2022 3 z 5

Rok kohouta mě zaujal, tak jsem asi měla příliš velké očekávání...

kristleko
28.03.2022 4 z 5

Je zajímavé si přečíst, jak to s protagonisty Roku kohouta vypadalo o pět let později, konkrétně mezi Štědrým dnem roku 2010 a pohřbem Václava Havla o 364 dnů později. Syrovou frustraci ze „zvlčení“ adoptivních romských synů na prahu zletilosti vystřídala určitá rezignovanost. Patrik s Lukášem „svobodně“ žijí a do životů svých stárnoucích rodičů při svých návštěvách přinášejí i slova jako podmínka, exekuce nebo pervitin... Rodinná idylka to tedy není, ale už to přece jen připomíná život. Jinak jsou to střípky ze života stárnoucí chartistky ve 21. století, postřehy o knihách, filmech, divadelních hrách i „pěně dní“, chřadnoucí matka s Alzheimerovou chorobou, úvahy o životě poznamenaném tím, že se narodila jako třídní nepřítel a zůstala jím až do svých 32 let. (7/10)

sonkovaj
11.05.2021 3 z 5

Krásná kniha. Autorka moc hezky a autobiograficky bilancuje svůj dosavadní život, důsledky svých zásadních životních rozhodnutí, ale vše psáno lehce a bez sentimentu.
Popisy návštěv u maminky mě vždy dojaly, bylo to tak pravdivé a citlivé.
Také v současné době něco podobného zažívám.
Spisovatelka má můj obdiv, za to, co všechno ustála.
Knihu doporučuji k přečtení všem.

Bebe2004
30.03.2021 3 z 5

Na jednu stranu se to celkem dobře četlo, ale na druhou to bylo přehlcené jmény, v kterých jsem se stěží orientovala. Zajímavé byly úryvky z knih, postřehy. Celkově mě ta knížka ale nebavila, četla jsem už mnohem lepší autobiografické romány.

Evišťátko
29.08.2020 5 z 5

Sice jsem čekala pokračování osudů adoptivni rodiny,ale kniha mě nezklamala. Boučková to prostě umí!

Renatka11
24.07.2020 5 z 5

Život je nádherný stejně jako tato knížka a nádherné je, že život autorka i přes všechny životní peripetie pořád tak vnímá. Paní Boučkové věřím každé písmenko!

Analady
03.02.2020 4 z 5

Ačkoliv název knihy působí pozitivně, čtení to bylo poměrně smutné. Ale s tím jsem tak nějak počítala. Kniha je psána deníkovou formou a čte se pěkně. Před lety jsem četla srdcervoucí Rok kohouta, a tak jsem byla ráda, že jsem se dozvěděla, jak si dál vedou její synové. Líbilo se mi vyprávění o rodině, o mamince, která trpí Alzheimerem a o všem, co přináší život. Komentování různých aktuálních událostí mi ze začátku přišlo zajímavé, postupně ale čím dál víc rušivé. Celkově se mi kniha líbila.

Smarrr
10.11.2019 2 z 5

Obrovské zklamání. Knihu jsem nedočetla.

JeseterZuzana
26.08.2019 2 z 5

Na mě toho bylo moc, kultura, politika, příběh o nemoci, letmé zmínky o klucích, pes..Rok kohouta měl jasnou dějovou linku, tady jsem ji postrádala.

orson
24.08.2019 4 z 5

Na to, že to je v podstatě jen přepis deníku, nebo zápis co se zrovna který den stalo, je to hodně čtivé. Trochu mě mrzelo, že jsem se nedočetl, jak to všechno dopadlo - konec mě vysloveně překvapil (jako že přišel náhle tak nějak uprostřed) Ale tak je to o životě.

kuruteku
13.08.2019 3 z 5

Těžko říct, do jaké míry jde jen o zápis a do jaké míry fabulaci. V každém případě jako završení autobiografie to beru. Už to není jen sebelítost, ale i vyrovnání se s osudem. Chápu, že pro někoho s podobnými zkušenostmi skvělá literatura, pro mne trochu odtažité. Ale jsem rád, že jsem dočetl.

anansie
21.06.2019 3 z 5

Na rozdíl od Rok kohouta mě moc nebavilo.

Elisa.Beth
02.11.2018 5 z 5

První knížka od této autorky. Už na počátku nastoupil pocit, že knihu píše někdo podobný Haně Andronikové. Nevím čím. Snad trošku stylem psaní a deníkovou formou (Hanino Nebe nemá dno). Hlavně však způsobem uvažování. Hloubkou. Přemýšlivostí. Přehledem. Spousta myšlenek a asociací. Hanu Androníkovou mám zakotvenou víc do filosofična. Boučková je víc "na zemi". Ve společnosti. Ve vztazích. I těch politických.

Klobouk dolů. Oběma ženám. Jakoby teorii jedné druhá doplňovala o praxi. Moc děkuji.

Hanina2412
19.06.2018 5 z 5

Úžasná knížka, moc dobře se čte i když témata jsou neveselá. Žádné serepetičky kolem, stručně a jasně vystižené pocity autorky. A ještě jsem získala tipy na knihy, které četla autorka a já si je taky přečtu. Objednala jsem si i předchozí knihy Indiánský běh a Rok kohouta.

lidunka1
14.06.2018 2 z 5

Jedna z knih, která mě velmi zklamala.

bilamyska
13.06.2018 4 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou. Četla ji mamka. Úplně jsem zapomněla, že jsem od ní četla Rok Kohouta, jehož příběh jsem zcela zapomněla.
Je těžké knihu soudit, protože je psán v podstatě jako zápis života, vypsání z pocitů. A člověk se musí ptát, co je pravda, co je polopravda a co je úplná lež. Takže postavit se k ní nějak je náročné. Nemůžete se rozhodnout jestli máte rádi hrdinku nebo ne. Je to skutečný člověk a ten se soudit nedá. A proto nebudu psát nic přímo k příběhu. Každopádně se mi kniha dobře četla. Zaujala mě, vzniklo díky ní několik debat, vytvořila jsem si názory a času stráveného s ní nelituji.

JPBelmondo
08.06.2018 4 z 5

Moc jsem se těšila na novinky v autorčině životě. A i když problémů se syny se asi nikdy nezbaví, k tomu se přidružily starosti s maminkou, přesto se mi kniha četla hezky. Vše napsáno bez příkras, pravdivě, emotivně. I s pohledem na naši společnost a dění v ní.
Mě tedy rozhodně nezklamala.

Erica
08.02.2018 3 z 5

Asi bych se k tomu neměla přiznat, ale tenhle typ literatury je pro mne moc depresivní. Je to smutné, beznadějné, padá na mě z toho spleen. Už když jsem četla Rok Kohouta, bylo tristní. Už se nebudu pokoušet. Po stylistícké stránce je kniha hutná, přímočará, nepřikrášluje. Ale takový snad život pořád není, ne?

autobiografické prvky české romány

Tereza Boučková
česká, 1957
2008  81%Rok kohouta
1990  78%Indiánský běh
2016  81%Život je nádherný
2013  74%Šíleně smutné povídky
2020  77%Bhútán, má láska

Kniha Život je nádherný je v