Život je jen náhoda

Život je jen náhoda https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95546/bmid_zivot-je-jen-nahoda-GAu-95546.jpg 4 21 4

Známý vědec a spisovatel Leonard Mlodinow v této odvážné knize ukazuje, jak náhoda a pravděpodobnost ovlivňuje naše každodenní životy a jak málo významu přikládáme všemu, co nás potkává, od běžného rozhovoru po obrat k horšímu ve finanční oblasti. Úspěchy a selhání v životě, které obvykle připisujeme jasným a samozřejmým příčinám, jsou ve skutečnosti mnohem hlouběji ovlivněny náhodou. Tato originální a neobvyklá cesta světem pravděpodobnosti a náhody nabízí proto čtenářům také nový pohled na svět a na to, že většina věcí v našem životě je předvídatelná stejně jako kroky opilce, který se právě vypotácel z nočního baru.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Slovart (ČR)

The Drunkard's Walk: How Randomness Rules Our Lives , 2008

MorriconeTheGod
09.05.2017 3 z 5

Asi tak první jedna nebo dvě kapitoly fajn, pak to začíná být dost nudné a natahované. Na dané téma byly napsány daleko lepší knihy s vyšší hustotou informací a menším podílem vaty.

Eldar80
08.03.2015 5 z 5

Kniha má podobnou strukturu jako předchozí Euklidovo okno. Ze začátku velmi čtivá jak po historické tak odborné stránce, ale postupně poutavost mírně upadá. První třetina je však skvělá, autor vysvětluje jak je náš mozek po stránce intuitivního přemýšlení naprosto nevhodný pro vyhodnocování náhodných dějů. Je velmi zajímavé vidět jak jsme naší přirozenou intuicí klamáni. Postupně se však kniha dostává od pravděpodobnosti ke statistice, kde jsou již příklady nudnější. Aspoň pro mě je pochopitelné, že u vyhodnocování mnoha náhodných jevů musí náš mozek nutně selhávat. Narozdíl od předchozí knihy má však kniha dobrý závěr a poslední dvě kapitoly jsou opět docela čtivé. Kniha se dá doporučit opravdu všem, protože uvedené informace mají vliv na náš život a měl by je každý znát. Je to tedy zároveň i taková učebnice poznání. Pro právníky a lékaře je to však povinná literatura. Naprosto. Pozorný čtenář si též všimne, že rady "zkušených a úspěšných" lidí z různých časopisů nemají žádnou obecnou platnost, protože se většinou vyzdvihuje těch pár úspěšných, ale o milionech, kteří zkrachovali se nemluví. Zákony statistiky a pravděpodobnosti jsou neúprosné a náhoda má na náš život větší vliv než si myslíme. Tedy 5 hvězdiček za informace, ale na můj vkus ne úplně vhodné příklady (asi mám zkrátka jiný druh myšlení než Žid Mlodinow), málo vysvětlujících obrázků a kvůli občas podivným názorům, které v knize nemusely být, dávám pouze 80%

Mušketýr007
18.04.2013 4 z 5

Náhoda v našich životech hraje zdánlivě velkou roli stejně jako teorie pravděpodobnosti. Ovšem z pohledu Božích je to jen iluze. Kniha je zaměřena čistě na materiální svět, ve kterém vypadá, že je vše řízeno člověkem a jeho psychologií. Stačí pouze vnímat intuici a člověk se do statistik nemusí vměstnat. Jinak je to velmi poutavé čtení, doplněno spoustou příkladů ze života.

Wrent
17.03.2012 5 z 5

Dlouho jsem nečetl zajímavější a inspirativnější knihu. Život je jen náhoda vás zavede do podivuhodného světa jednoho z odvětví matematiky, které se od těch ostatních tak trochu liší. Do světa pravděpodobnosti a statistiky. Nejde však o žádné nudné příklady, naopak. Autor nám v textu ukazuje, jak špatně je lidský mozek uzpůsoben k vnímání pravděbodbností (a nepravděpodobností), jak špatně umíme rozpoznat náhodu a jak ji vlastně ani neumíme vytvořit.

jedním slovem - geniální. Naprosto geniální.