Život bez pšenice

Život bez pšenice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170089/bmid_zivot-bez-psenice-fZt-170089.png 4 144 32

Život bez pšenice série

Víte, že po snědení dvou krajíčků pšeničného chleba vám stoupne krevní cukr víc než po dvou polévkových lžících čistého cukru? Od zavedení stravovacích směrnic v 70. letech, které vyzývaly k omezení příjmu tuků, jsme byli svědky podivného jevu: Američané neustále tloustli, postonávali a měli ještě větší sklony k cukrovce než dřív. Kardiolog William Davis se to rozhodl risknout a naordinoval více než dvěma tisícům svých pacientů režim bez pšenice. Když pak viděl, jaké to mělo mimořádné výsledky, dospěl ke znepokojivému závěru: Není to tuk, není to cukr, ani náš pohodlný životní styl, co je příčinou epidemie obezity v celé Americe - je to pšenice. Ve své knize Život bez pšenice autor odhaluje pravdu o moderní pšenici a rozebírá její historickou roli v lidském jídelníčku. Už to není ta vydatná základní potravina, kterou naši předci pěstovali pro svůj chléb vezdejší; dnešní pšenice byla geneticky změněna tak, aby výrobcům potravin přinesla největší výnosy za cenu nejnižších nákladů. Dosud neškodná obilnina se tak proměnila v nutričně ochuzenou, ale jinak všudypřítomnou ingredienci, která zvedá krevní cukr ještě drastičtěji než běžný stolní cukr a vyvolává závislost, kdy se jako na tobogánu střídají cykly hladu, přejídání a únavy. Doktor Davis si posvítil na tloustnutí a hromadění tuku ve všech tělesných partiích a také na celou řadu nepříznivých zdravotních účinků: od cukrovky přes srdeční choroby až po imunologické a neurologické poruchy, jako je celiakie, revmatická artritida a demence. A konečně předkládá přesvědčivé argumenty pro úplné odstranění pšeničných výrobků z našeho jídelníčku, spolu s doporučeními, jak si tento přechod usnadnit a nesklouznout zase zpátky k dřívějším návykům. Kniha Život bez pšenice, postavená na dlouholetém klinickém výzkumu a studiích jednotlivých mužů a žen, kteří se rozloučili s pšenicí a úplně tím změnili svůj život, nabízí velmi poučný pohled na důvěrně známou potravinu a poskytuje návod, jak se uzdravit a nadobro se zbavit přebytečných kil.... celý text

PatrikDi
13.07.2015 5 z 5

William Davis autor knihy Život bez pšenice všem čtenářům, kteří si přečetli celou anebo alespoň 1/4 knihy otevřel oči jak je to s dnešními obilovinami. Není to jen pšenice ale i další obiloviny jako je žito a ječmen aj. Uvítal bych, kdyby i u nás byli zemědělci jako v USA paní Elisheva Rogosová, biofarmářka která pěstuje původní pšenici einkorn, která rostla ve starověkém Egyptě a Kanaánu, popř. kdyby někdo četl tyto řádky a má zkušenosti s touto rostlinou, mohl by zde napsat svůj názor na prapůvodní pšenici v porovnání s dnešní nakříženou variací Triticum aestivum. Nejsem odborník ani na lékařství ani na zemědělství ale téma knihy mi připadá velmi důležité. Člověka mrzí, že skoro na každém rožku, v malých krámcích, obchodech, rychlých občerstveních narazí na jídlo z vyšlechtěných obilovin a i když to může být upečeno s jakýmkoli dobrým úmyslem, uživateli potravina škodí.
S pečivem a sladkými pochutinami mám své zkušenosti, jako každý jiný, v minulosti jsem měl i trávicí potíže, které jsem musel přetrpět a léčbu urychlily jedině léky. V současné době skoro nejím obiloviny, někdy zhřeším a dám si skladký koláč. Přesto můžu říct, že odstraněním obilovin z jídelníčku se člověk cíti polohladný, lehčí a vitálnější.
Tloustnutí a další problémy s tím spojené jsou celosvětové, nejen v USA ale i v Evropě trápí populaci obezita, mají ji jak dospělí i mladí. Neumím se vžít do člověka, který má nadváhu nebo obezitu ale říkám si, jak by se taková osoba cítila o 10-20 kg lehčí. Svoji hmotnost více vnímají ženy než muži, protože už od přírody se rády zdobí, nosí pěkné šaty a se svými kamarádkami se dívají na módu. Nechci, aby to vyznělo mravoučně ale i páni by se rádi podívali na štíhlejší dívku.
Bohužel stojíme před velkými zájmy států, společností v oblasti zemědělství a zdravotnictví, které si přejí, aby lidé více kupovali, jedli a navštěvovali své lékaře a používali v hojné míře léky. Můžeme udělat pro své zdraví jedno, vybírat si potraviny a více jíst luštěniny a zeleninu, ovoce, které není vždy nejlevnější. Přesto stojí to za úvahu abychom si nevyčítali, když vstoupneme na váhu anebo se nevejdeme do starších šatů. Autora obdivuji za jeho názor a odvahu, že se postavil proti silnému protivníkovi v podobě amerického ministerstva zemědělství, které propaguje "zdravé obiloviny". Souhlasím s názorem uživatele ElenaM, skvělá a inspirativní kniha.

ElenaM
11.05.2015 4 z 5

Skvělá a inspirativní kniha nejen pro ty, co trpí celiakií. :)

Safienka
15.04.2015 5 z 5

Skvělá kniha, která přišla v pravou chvíli! Problematika lidstva a lepku (konkrétněji pšenice) přináší spoustu zajímavých věcí, které by si měl přečíst každý. Je zaměřena hlavně na americkou populaci, ale myslím, že na Českou Republiku sedí taky skvěle! Pšeničné obličeje, břicha a celá těla...Jako diabetik vidím ve vysazení pšenice veliký přínos! Kniha je plna odborných termínů, statistik a poznatků, ale i přesto jsem si v ní našla to svoje.

Peace
12.04.2015 4 z 5

"Moderní komerční pěstování pšenice si klade za cíl vyšší výnosy, snížení výrobních nákladů a masovou produkci za všech okolností stejné komodity. A za celou tu dobu se nikdo nahlas nezeptal, zda jsou tyto vlastnosti slučitelné s lidským zdravím."

Rozhodně zajímavá kniha, kterou bych doporučila všem, kteří se alespoň trošku zajímají o své zdraví a jsou ochotni pro něj něco udělat. Myšlenky a fakta ohledně pšenice byly přínosné a nepochybuji o jejich pravdivosti.
Závěr knihy už byl ale přehnaný, protože autor nabádá k vyřazení snad 80% dostupných potravin, což je extrém, který neschvaluji.
Platí staré známé - všeho s mírou.

Tyrael
03.04.2015 5 z 5

Tato kniha se stala mou novou Biblí! Díky ní už se nikdy nedotknu pšenice a nebudu konzumovat potraviny s obsahem lepku. A je mi jedno, že mě budete mít za blázna. :-)

pegasusss
21.01.2015 5 z 5

Super, odporúčam, som vegetarián a táto kniha mi pomohla :) odporúčam každému prečítať a vyskúšať !

Jack Bauer
08.01.2015 2 z 5

Takových knih už bylo, je a bude. V jedné studii se píše o tom jak je to nezdravé a v druhé studii o tom jak je to zdravé. Ať si každý vybere sám. Souhlasím s autorem, že nejen pšenice je modifikovaná, lepek škodí atd., ale jak komu. Já snad můžu jíst vše od lepku přes tlačenky, grilované, uzené, smažené, mléko s kaseinem nepřevařené z automatu a nic to se mnou nedělá, přesto se snažím jíst zdravě díky tomuto novému trendu. Teď zrovna ujíždím na zelených potravinách. také jím hodně pšeničních jídel a netloustnu po nich a když pšenici třeba měsíc vynechám nemám žádný absťák, když se k ní zase vrátím nepociťuji žádné zhoršení jak to autor popisuje. Kniha je určena opět pro přežrané američany a celiaky, já takové stavy neznám. Dám si zrovna na co mám chuť, tělo si řekne samo. Každý člověk je jinak nastavený, někdo kouří do sta let a je zdravý jak řípa a někdo umře na rakovinu z kouření v padesáti. Tak je to i s jídlem a se vším. Já zas věřím, že kdybych pil jen ovocné a zeleninové šťávy, jak popisuje Walker v jiné knize, bez přijmů tuků a jiných nezdravých jídel by ze mně byl anorektik. A Walker se díky tomu dožil vysokého věku přes 100let. Nějaká celebrita, nemohu si vzpomenout která, si z toho vzala příklad a bylo vidět jak ztrácí. Autor zpochybňuje skvělou knihu Činská studie, zakazuje spousty zdravých jídel apod. Jsem sice laik, ale nějak se mi to nezdá, jednou je to tak a po druhé onak. Jezte hodně ryb, jsou velmi zdravé, obsahují omega 3 mastné kyseliny - nejezte moc ryb, obsahují rtuť, nejvíce ho má tuňák, jezte sýry - přílišná konzumace sýrů škodí, je tam hodně siřičitanů, banány jsou velice zdravé, nahradí plně jídlo- nejezte banány, je tam moc cukrů, pijte vodu -nepijte vodu, pouze destilovanou atd. přestanu podobné knihy číst a mám klid. Každá tvrdí něco jiného a je na čtenářovi laikovi aby si z toho něco vybral. Já si vybral, že budu jíst cokoli, na co zrovna dostanu chuť. Čekám kdy vyjde kniha „ Nedejchejte vzduch, choďte a spěte v plynových maskách " neboť tolik škodlivin co je ve vzduchu nejen z výfuků aut by jednoho už dávno zabilo. Ne, že bych s autorem v lecčems nesouhlasil, ale nic se nemá přehánět, kniha je to vcelku zajímavá a někomu určitě pomůže, ale já si jdu dát pšeničné pivo.

Monicay
22.10.2014 3 z 5

Tři čtvrtiny knihy se mi líbily na 4-5 hvězdiček, ale poslední část mě dost zklamala. Ne ani tak stylem psaní, který byl celou knihu velice čtivý a přesvědčivý, jako spíš autorovým tvrzením, že by měl člověk vyřadit nejen pečivo, ale všechny uhlohydráty. Kniha se tím pádem měla jmenovat spíš Život s Paleo dietou. Celkem autorovi věřím, že je pšenice modifikovaná, ale která potravina není? I ořechy, které doporučuje jíst ve velkém, musí být nějak skladovány a ošetřeny proti plísni, aby byla zajištěna jejich trvanlivost. Samozřejmě čím více procesy základní potravina projde, než se dostane ke konečnému spotřebiteli, tím hůře. Nejsem ale zastáncem života bez sacharidů, jelikož si myslím že je tělo potřebuje stejně jako bílkoviny a tuky. V rozumném množství samozřejmě, ale v tom by se mělo konzumovat i všechno ostatní. Jinak ale velice dobrá kniha plná nových myšlenek a postřehů. Občas autor používá odborné termíny, které nejsou jednoduše pochopitelné, nezahlcují však knihu přespříliš. Občasné příběhy jeho pacientů jsou příjemným oživením.

niika
19.10.2014 3 z 5

Kniha je dost rozsáhlá na množství podaných informací a navíc není potřeba číst všechno. Po pár stránkách je už člověku jasné, že účinky bezpšeničné diety jsou zázračné...No asi jak u koho. Princip (hlavně to hubnutí) je založen na vynechání pšenice jako hlavního zdroje sacharidů. Tím poklesne i celkové množství přijímané energie ze sacharidů. A méně energie znamená hubnutí. Ovšem protože jsou sacharidy hlavním zdrojem energie pro člověka, kýžený efekt to může mít pouze u lidí s nadpříjmem sacharidů. Bezpšeničnou dietu podle doporučení autora jsem držela 14 dní, již v druhém týdnu se dostavila obrovská únava, která přetrvávala ještě týden poté, co jsem začala opět jít pečivo a těstoviny. Jiné zdravotní benefity či negativa se neprojevily.

Jana_Z
11.08.2014 5 z 5

Posledních cca 14 dní jsem se snažila pšenici vyhýbat a viditelně se mi zlepšil stav pokožky po celém těle (už žádná suchá, olupující se místa). Ale ty polomáčené mě dneska dostaly :-)

Shinny
21.02.2014 5 z 5

Výborná a velice zajímavá kniha, snadno pochopitelná pro laiky a místy i vtipná. Nezasvěceným možná bude připadat, že autor přehání a nebudou věřit, co vše může pšenice, tedy spíše lepek v ní obsažený způsobit. Z vlastní zkušenosti mohu ale potvrdit, že má naprostou pravdu! Bezlepkovou dietou jsem se zbavila četných zdravotních problémů, které by mě nikdy nenapadlo s touto potravinou spojovat! Doporučuji přečíst!

jackw
30.10.2013 5 z 5

Skvělá kniha, měl by si ji přečíst každý kdo trpí akné, cukrovkou, padáním vlasů, nadváhou nebo jinou civilizační chorobou. Všechno se to dá vyřešit pouze tím, že vysadíte pšenici a veškeré výrobky z ní. Měl jsem dlouhodobé problémy s akné ještě v 26 letech. Po vysazení pšenice mám po problému!!!