Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku

Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119728/bmid_zivot-a-zvlastni-podivna-dobrodruzs-7F1-119728.jpg 4 2065 212

Na přebalu titul: Robinson Crusoe. Proslulé dílo světové literatury, poprvé vydané r. 1719 a od té doby vydávané i překládané v různých úpravách, vychází nyní v nově přehlédnutém překladu pořízeném r. 1919 podle originálního vydání. Doslov napsal Aloys Skoumal.

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Robinson Crusoe , 1719

pavlinka0250
pavlinka0250
19.06.2020 5 z 5

Jak ráda jsem se nyní vrátila ke knize, která mě hodně často provázela v dětských letech.
Na tu se prostě zapomenout nedá.
*****

n.ezn.amy
n.ezn.amy
04.06.2020 4 z 5

Naprostá klasika mezi romány ... kdo by neznal příběh Robinsona Crusoe, který uteče od rodiny na loď, kdy je zajat piráty a po útěku na moři ztroskotá a ocitne se na pustém ostrově, kde dělá vše proto, aby přežil. Nádherná kniha, ke které se rád vracím

Sova15
Sova15
23.05.2020 5 z 5

Klasika, co musí znát každý. Stránky jsem hltala.

freejazz
freejazz
16.04.2020 5 z 5

krásny romanticko-dobrodružný príbeh, ktorý by nemal chýbať v žiadnej knižnici.
25. apríla 1719 bol vydaný po prvýkrát, ale za tých 300 rokov sa nijako nezmenšila jeho hodnota. o koľkých súčasných sezónnych obaloch na pepsi to môžeme povedať?

666Jitka
666Jitka
24.03.2020 5 z 5

Jeden z nejznámějších dobrodružných románů na světě, který obohatil dětství mnoha dětí. Četla jsem ho v dětství a mládí 2x. Nyní jsem ho poslouchala v podání Jířího Adamíry, Václava Postráneckého, Jaroslava Kepky a dalších. Příjemně strávené chvíle ...

Nočnípták
Nočnípták
22.03.2020 3 z 5

Po tatínkovi vlastním vydání z roku 1931 z nakl. Vojtěch Šeba. Není napsáno, kdo překládal a upravil. Je dost zkrácené, ale já ho mám ráda zrovna tak jako převyprávění od Plevy. Celkem se mi líbil i překlad od Vyskočila a Vodičky s ilustracemi pana Borna, ale přiznávám, že jsem některé nezáživné stránky přeskakovala.

Aleh
Aleh
21.03.2020 4 z 5

Snad od dětství jsem neměla v ruce tuto úžasnou knihu. V dnešní době, kdy veškerý společenský život utichnul, trávíme samozřejmě více než kdy jindy doma celé dny, aby zase jednou mohlo být líp. A tak mi padla do rukou tato skvělá kniha o dobrodružstvích Robinsona na pustém ostrově. Když se do ní doslova ponoříte, jako byste skoro nevnímali ten dnešní svět. Je to dobrodružné a osvěžující Doporučuji.

Greenfingers
Greenfingers
02.03.2020 4 z 5

Kdo by se nechtěl alespoň na chvilku ocitnout sám na pustém ostrově?
Když jsem jako dítě před mnoha mnoha lety četl Robinsona, doslova jsem žil jeho starostmi a problémy a radoval se z každého dílčího úspěchu, který mu umožnil přežít další den.

encyklopedie
encyklopedie
24.02.2020 5 z 5

pepa4081 si zaslouží paleček
moje hodnocení je už skoro 60 roků 100%

pepa4081
pepa4081
21.02.2020 3 z 5

Právě jsem dočetl dvě vydání Robinsona, abych je mohl porovnat. První je převyprávění od J. V. Plevy, druhý je překlad originálu. Velmi mne překvapily některé velké rozdíly ve faktech v obou knihách. (Namátkou: délka jeho pobytu na ostrově, co všechno zachránil po ztroskotání a další.) Originál také obsahuje druhý díl, o jehož existenci jsem dosud nevěděl. V něm je líčen návrat Robinsona na ostrov, osudy lidí, které zde zanechal a jeho další cesty po moři i po souši, především do Číny a Ruska.
Pokud si chcete přečíst známý dobrodružný příběh, jako odpočinkovou četbu, pak volte Plevu, jehož převyprávění je skvělé. A s ilustracemi od Zdeňka Buriana je to jedna z knih, které mají čestné místo v mé knihovně. Doporučuji všem.
Chcete li znát příběh, jak byl původně napsán, sáhněte po překladu, který je zajímavý, obsahuje však dlouhé úvahy o bohu, křesťanství a prozřetelnosti, které připomínají filozofický spis a mne vyloženě nudily. Asi bych doporučil spíš starším čtenářům a hodnotím ho o hvězdu a půl hůře.

Venda32
Venda32
19.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl velmi rychle a hltal jsem každou stránku. Byl jsem zvědavý, jak to dopadne, protože jsem do té doby neviděl žádné zfilmované zpracování.

Crozz
Crozz
16.02.2020 2 z 5

Četlo se docela težkopádně, na to o jak jde známý příběh, sem byl překvapen kolik let strávil na ostrově i jaký byl konec.

padola
padola
23.01.2020 2 z 5

Klasická literatura, kterou je ovšem nutno ćíst v kontextu doby. Z dnešního pohledu bych řekla koloniální slátanina. Chlapec z vyšší společenské vrstvy, vzdělaný v privátní škole, který nemá žadnou znalost ani praktickou zkušenost, se jaksi zázrakem sám naučí obdělávat půdu a vyrábět nástroje, a když se setká s domorodcem, od kterého by se logicky měl spíše učit, jak v jemu přirozeném prostředí přežít, domorodec ho okamžitě respektuje jako pána a "nadřazeného" člověka.

Markusak
Markusak
29.12.2019 5 z 5

Čteno jako povinná četba a poté i s třídou. Tohle byla první kniha, která mě bavila. Velmi hezky napsáno. Co dodat.

Mooneylan
Mooneylan
11.12.2019 5 z 5

Tuhle knížku mi četl táta, když jsem byla malá. Dodnes si pamatuji vůni starého zaprášeného papíru a cigaretového tabáku, se kterou mám spojenou jméno Crusoe a zastřený hlas mého táty. Jsem si jistá, že jí budu číst jednou svým dětem.

Tetipu
Tetipu
26.11.2019 5 z 5

Tak to je prostě krásný příběh. Nejvíc mě baví ta část kdy je sám na ostrově.

Kozel
Kozel
25.11.2019 4 z 5

Je pozoruhodné, jak různé adaptace pozmění člověku vnímání knihy, kterou dosud nečetl. Stejně tak je pozoruhodné, jak si konkrétní knihu vykládají čtenáři v různých dobách. Mnoho z nás slyšelo, vidělo či se jinak setkalo s příběhem Robinsona Crusoe. Pozdě ale přece jsem si konečně přečetl původní příběh, byť v upravené podobě od Františka Nováka (ostatně v češtině těžko seženete kompletní překlad), a byl jsem překvapen, že je to vlastně něco jiného, než jsem čekal.

Tak jako Bílá velryba byla oslavou velrybářství, která nepojednává pouze o honbě za Moby Dickem, složil Defoe úctyhodnou oslavu námořnictví v jeho vrcholné podobě, přičemž ono legendární trosečnictví zabírá řekněme čtvrtinu příběhu. Robinson Crusoe prožil všechny aspekty rozmachu lodní dopravy. Kromě slavného ztroskotání, kdy si užíval čtvrt století (téměř) klidné samoty (nutno dodat, že na malém ostrovu si to zařídil opravdu hezky), tu máme podnikání v Novém světě, otrokářství (ani jedno by se nejspíš spousta současníkům těžko zpracovávalo), námořnické bitvy, vzpouru na lodi, kolonizaci ve všech koutech světa se všemi dobrými i špatnými stránkami, i cestování po souši. Vlastně cokoliv vás napadne, když se řekne plachetnice a širý oceán.

Nádherná dobrodružná záležitost, přestože Defoe (což je, mám pocit, tak trochu jeho znak) sem tam vypadne z logiky, souvislostí nebo posloupnosti a sám sobě odporuje.

Josh
Josh
10.11.2019 5 z 5

Prostě klasika. Příběh, který se neomrzí. V dětství ani v dospělosti. Kdo by nechtěl být někdy sám Robinsonem? Alespoň na chvíli.... i když není nad pohodlí, teplou vodu, ....

janpetr
janpetr
05.11.2019 5 z 5

Chudák Robinson. Sám na pustém ostrově. No nebylo mu dobře. Kniha je nesmrtelná.

Plaknel
Plaknel
01.11.2019 3 z 5

Klasika četby na základní škole.

boj o přežití trosečníci anglická literatura ztroskotání, potopení lodě klasická literatura

Kniha Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe námořníka z Yorku je v

Přečtených3 780x