Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131895/bmid_zivot-a-neobycejna-dobrodruzstvi-vo-dyA-131895.jpg 4 30 6

Příběh se odehrává během zhruba jednoho měsíce v období před přepadením SSSR Německem a těsně po přepadení. Hlavním hrdinou je vojín Ivan Čonkin ustanovený a posléze zapomenutý jako hlídka porouchaného letadla v obci Rudá. V knize dále vystupuje pestrá galerie obyvatel obce, její funkcionáři, ale i vyšetřovatelé NKVD. Kniha je satirou na soudobý komunistický režim.... celý text

Alma-Nacida
10.04.2022 4 z 5

Další z mé kategorie návraty, tentokrát jako protilék k děsu z toho, co se děje. Ten neskutečný absurdistán, člověk na to rád zapomene, ale není nad to si to připomenout s Ivanem. Je to samozřejmě smích skrz slzy a kdo nezná, ten se třese a říká si, že to zkrátka nejde přežít.

Tadeusz
03.11.2021 5 z 5

Zprvu mě to nenadchlo oproti Moskvě 2024 - kde je humor mnohem přímočařejší - na druhou stranu Čonkin reflektuje realitu a i díky tomu nakonec přeci jenom vyhrává. Vladimir Nikolajevič nicméně uměl.

druzickaster
15.12.2018 5 z 5

Život v reálném socialismu komunistického Ruska. Jak tady psal kolega podemnou, kdo viděl film, rád sáhne i po knize a v tomto případě platí, kdo četl, klidně se podívejte i na film, je stejně dobrý jako kniha. Kdo četl Solženicina, Šalamova apod. nebude se v knize divit vůbec ničemu a spíš si řekne, že to muselo být ještě horší. Každopádně toto dílo vřele doporučuju.

Ladys
27.09.2014 3 z 5

Nevím, co napsat. Bavilo mě to, nudilo mě to, vztekalo mě to a bavilo mě to. Byly kapitoly, které mě bavily, ale i takové, u kterých jsem si říkal, jak taková slátanina mohla zaujmout v takovém měřítku a že nebýt to Rus píšící o nešvarech SSSR v době propagandy na obou stranách železné opony, tak by po knize neštěkl pes.
Nemá cenu se rozepisovat, co románem autor chtěl říct, protože ti, co po knize sáhli, předem věděli, proč ji brali do ruky. Parádní ukázka sovětského člověka v celé jeho nahotě.
Kniha je trochu zklamání, ale přečíst se to dá.
A dovětek. S filmem má román společné jen některé části. Menzel měl zdravý nadhled a pro film použil jen použitelné

triatlet
17.09.2013 5 z 5

Příběh sice připomíná akci Barbarossa, ale válečné události jsou zachyceny okrajově. Vojnovič dokázal s nadsázkou zachytit reálný socialismus v celé jeho "kráse". Chování ruských/ sovětských lidí v Rudé vyvolává úsměvy.

Blue
31.08.2012 4 z 5

Je to stejné jako Menzlův film, respektive filmový přepis je mimořádně věrný. Takže komu se líbil film (já), tomu se bude líbit i knížka. Spíše ji ovšem ocení ti čtenáři, kteří vědí, o čem je řeč, tedy mají nějaké životní zkušenosti s reáliemi socialismu, nebo jsou o nich dostatečně poučeni. Ti se zasmějí.

druhá světová válka (1939–1945) humor ruská literatura Sovětský svaz

Vladimir Vojnovič