Život a doba Michaela K.

Život a doba Michaela K. https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29341/bmid_zivot-a-doba-michaela-k-SSy-29341.jpg 4 77 14

Titulní postavou Života a doby Michaela K., prózy s okázalým názvem upomínajícím na životopisy slavných osobností, je prostoduchý a od přírody znetvořený zahradník, který se v čase občanské války a neodvratně se blížícího konce apartheidu vydává na dlouhou cestu: na vlastnoručně vyrobené kárce vyváží svou invalidní matku z rozvráceného Kapského Města do vysněného bezpečí rodného venkova. Válka jej však provází všude a on jen stěží chápe, co se kolem něj vlastně děje. Zmateně bloudí po pustošené zemi, je znovu a znovu vězněn, trestán a týrán. Přitom jediné, po čem uprostřed všeobecného chaosu touží, je minimální prostor pro vlastní nezávislou existenci, byť by to mělo být jen skromné políčko tykví, založené navzdory nehostinné přírodě. „Skutečnost, že Coetzee zvolil za hrdinu svého příběhu nejprostší, nejošklivější lidskou bytost, tak nabývá hlubokého vnitřního smyslu,“ napsal o knize znalec autorova díla Michael Žantovský. Michael K. „si postupně přestává uvědomovat vlastní utrpení, přestává být závislý na přijímání potravy, na obydlí, na lidské společnosti, na jakýchkoliv vnějších podmínkách života. A tím, že v rozporu s logikou přežívá, stává se symbolem života samého, jeho svrchovanosti, spontánnosti a směřování ke svobodě“.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Life & Times of Michael K , 1983

sika444
11.11.2023 5 z 5

Mnohovrstevnaté dílo, které v první části připomíná jakousi děsuplnou dystopii (spíš než konkrétní dobu a konkrétní stát Jihoafrickou republiku) se ve druhé části promění ve filosofický traktát o smyslu lidské existence, o svobodě, absurditě "normálnosti" - s odkazy na Kafkův Zámek, Proces a biblické Lukášovské blahoslavenství.
Zahrada jako metafora normálnosti - jen v dotyku s půdou a pěstováním (závlaha) je existence života ospravedlněna. Jídlo jako metafora konzumu, kořistění. Prostě tahle kniha by si zasloužila hlubší analýzu. Skvělé!

2mig1
23.01.2023 3 z 5

Je to přesně ten typ knihy, která je dobrá, to jistě. Taky je to ten typ knihy, kterou si jako čtenář tak nějak odškrtnu, že jsem ji absolvoval, splnil. A hotovo. Fajn, ale nějak extra jsem z toho odvázaný nebyl.

janka84
20.03.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Nikdy by jsem nevěřila, že mě tak zaujme kniha na toto téma.

Knišíl
16.07.2020 5 z 5

Coetzee opět zaskóroval rovnou do šibenice. První část knihy je možná monotónnější, ale druhá část vyprávěná z pohledu doktora v nápravném táboře je vynikající. Závěr stvrzuje Coetzeeho pochopení složitosti s názvem člověk.

Abroš
14.03.2020 5 z 5

Příběh "jednoduchého černošského" outsidera v době apartheidu v JAR,kterého tak trošku nenaučili žít.Velmi silné téma o beznaději.Bylo mi ho moc líto

Ehwaz
14.08.2019 5 z 5

Nevěřila jsem, že ještě někdy narazím na knihu, od které nedokážu vstát a přečtu ji jedním dechem. Kniha bez zbytečných slov, odstavců a kapitol, bez zbytečných dalších dějových linek, vedlejších postav a zbytečných popisů. Kniha, která vám připadá jako jediná dlouhá věta dotýkající se nejen mozku, ale především srdce. Kniha, která rezonuje s přirozeným lidským bytím, poznáním. Kniha, která se mi zaryla do mozku... a najde stálé místo v mé skromné knihovně

Děkuji Čtenářská výzvo 2019!!!

MichelleS
20.04.2019 4 z 5

Tenká knížka o člověku, který chce jen žít. Od dětství a mládí vláčen systémem, vždy na okraji, nerozumí okolnímu chaosu, snaží se vyhovět, nevzpírat se, ale zároveň se skrýt a dělat si věci po svém. Fascinovalo mě, jak lpěl na svém políčku dýní vyrvaném nehostinnému okolí, a spolu s ním se bála, že ho objeví.

AdamMez
16.02.2019 3 z 5

Výpověď o době a možná společnosti jako takové. Trochu slabá variace Solženicyna trochu Orwellovo putování Paříží a Londýnem.

msjadepaton
04.05.2016 4 z 5

Vlastně se mi moc nelíbila, když jsem ji četla. Ale je to jedna z těch knih, která pak člověku chvíli vrtá hlavou. A čím víc mi vrtala hlavou, tím víc se mi líbila. Budu si ji muset přečíst ještě jednou.

Taťka Hraboš
09.04.2016 5 z 5

Zvláštní kniha, i když útlá rozsahem, rozhodně to není žádná jednohubka, kterou člověk slupne a hned pustí z hlavy. Trochu mi připomínala McCarthyho Cestu - tématem i jakousi bezvýchodností, s ohledem na hlavního hrdinu a prostředí, ve kterém se pohybuje. Jedna z knih, která člověku připomene, jak dobře se na tom světě vlastně má - jak malicherné jsou jeho vlastní problémy.

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Příběh prosťáčka bloudícího světem apertheidu...zvláštní a neobvyklé čtení...velmi působivé!

kika 13
13.11.2012 3 z 5

Pěkné,čtivé zajímavé a poutavé.

zuzulique
22.02.2012 4 z 5

Neľahký osud Michaela K. v období apartheidu, ktorý sa vzoprie všetkým a všetkému. Z histórie JAR toho veľa osobne neviem, vďaka knihám Coetzeeho sa toho dozviem viac + kvalita jeho kníh je nepopierateľná.

honolulu1317
30.11.-0001 4 z 5

Byl však opatrný, aby si nenatahal krámy po Visagieových do svého podzemního příbytku a nevydal se cestou, která by mohla vézt k přivolání jejich neblahého osudu. Říkal si, že nejhorší chybou by bylo snažit se na nesmělých začátcích u nádrže založit nový dům, soupeřící rod. I nástroje by měl mít vyrobené ze dřeva, kůže, střívek, z materiálu, který jednou, až už je on nebude potřebovat, padne za oběť hmyzu.... Neustálá a marná schovávaná před hrůznými a bohužel vždy přítomnými výdobytky civilizace (úřady, válkou...) v jihoafrickém veldu.

jihoafrická literatura Bookerova cena

John Maxwell Coetzee
jihoafrická, 1940
2001  76%Čekání na barbary
2006  79%Život a doba Michaela K.
2002  78%Hanebnost
2007  76%Chlapectví