Život a dílo Terezie Dalbergové

Život a dílo Terezie Dalbergové https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373340/bmid_zivot-a-dilo-terezie-dalbergove-qrc-373340.jpg 5 4 3

V zámecké knihovně v Dačicích se nachází šest výtisků posmrtně vydané edice básní šlechtičny Terezie Dalbergové (1866–1893), zapomenuté básnířky, jejíž životní osud byl úzce spjat s dačickým zámkem. V českém odborném prostředí není rod komořích z Wormsu, říšských svobodných pánů z Dalbergu, z něhož šlechtična pocházela, natolik známý, jelikož do českých zemí Dalbegové přesídlili až na počátku 19. století a nestačili se výrazněji zapsat do tuzemských dějin. Publikace proto nabízí kapitolu Jany Bisové Rodinné kořeny, která uvádí čtenáře do dějinného kontextu rodu. Další studie se již věnují básnířce samotné, jejímu životu i smrti, básnické tvorbě, inspiračním zdrojům, vztahům šlechtičny s nejbližší rodinou nebo vzpomínání Dalbergů na předčasně zesnulou členku jejich rodu. Kapitola Dany Marešové „Dle vůle Boží žíti!“ Obraz životního osudu Terezie Dalbergové vychází z rodinné korespondence Dalbergů, která byla komparována s dochovanými personáliemi, posmrtně vydanou edicí Tereziiných básní a dalšími typy pramenů (fotografie, úmrtní oznámení aj.). Popisuje například pouť do Lurd, kterou šlechtična vykonala se svými sestrami. Následující kapitola Petera Demetera Klíček k rakvi a jiné smuteční upomínky se věnuje rituálům smrti šlechtičny a dochovaným smutečním artefaktům (kromě klíčku k rakvi například portrétu od Františka Kupky, posmrtné fotografii či edici Tereziiných básní aj.). Druhá kapitola Petera Demetera O mystice a rodových symbolech se zaměřuje na reprezentaci rodových dějin Dalbergů v Tereziině básnické tvorbě a na obdiv, který k básnířce choval Otokar Březina. S literární činností Terezie samotné i jejích příbuzných souvisí také kapitola Dany Marešové V zajetí knih. V kontextu úcty, kterou Dalbergové k literatuře chovali, lze považovat Tereziinu literární činnost za příznačnou. Tereziino zpracování některých témat, především tématu vlastních rodových dějin, je ovšem svou imaginací a svébytným pojetím výjimečné.... celý text

drahomira3170
25.05.2018 5 z 5

Kniha zaujme zaujetím mladých autorů ke statečnému životu mladé šlechtičny a básnířky. Zabývá se životem šlechtické rodiny v pohádkovém prostředí Dačického zámku. Je doplněna dostupnými fakty o způsobu života a vstřícných vztazích členů šlechtické rodiny Dalbergů a jejich vztahem a láskou k přírodě. Doporučuji k pohodovému čtení.

Péťa1950
24.05.2018 5 z 5

Kniha začínajících autorů velmi pěkně zpracovaná na základě historických pramenů zobrazuje nelehký životní úděl mladé básnířky, potýkající po celý život se zdravotními problémy. Její dílo i život zaujal např. O. Březinu. Kniha pojednává i o různých zajímavostech a zvyklostech života šlechty , například "klíč k rakvi".
Zajímavý je výklad básně uvedené v originálu i překladu, kde na erbu rodu básnířka vykládá svůj životní úděl . Na zámku v Dačicích můžete pak vidět i originál portrétu básnířky od Františka Kupky.Kdo má zájem o historii šlechty na našem území na konci 19. a začátkem 20. století, určitě nebude zklamán. Doporučuji

nemharap
08.04.2018 5 z 5

Monografie se na základě studia korespondence, různých dalších písemných pramenů, knih a dochovaných artefaktů snaží vylíčit životní příběh Terezie Dalbergové.
Práce je záslužná už jen tím, že se jedná o první vydaný životopis této šlechtičny, které bylo bohužel dopřáno jen 27 let života a zdravotní problémy jí ztrpčovaly velkou část této doby.
Publikace se mi velice dobře četla a probudila zájem se o Terezii dozvědět ještě mnohem víc. Proto bych do budoucna uvítal vydání komentované edice dochované korespondence Terezie Dalfergové s rodiči a sourozenci, ale také, v publikaci několikrát zmiňovanou, posmrtně vydanou edici básní.

Autoři knihy

Peter Demeter