Život a dílo sv. Františka Saleského

Život a dílo sv. Františka Saleského https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300554/mid_zivot-a-dilo-sv-frantiska-saleskeho-9Mn-300554.png 5 2 1

mirektrubak
26.01.2019 5 z 5

„Nikdy neprovedu nic takového, co by bylo v rozporu s pravidly zdvořilosti a slušnosti. Především se vyvaruji kousavých slov a řečí. Nikoho nechci rozčilovat, nikomu se nebudu posmívat. Raději hovořit málo, ale rozumně.“

Svatý František Saleský je ctěn pro svoji laskavost, dobrotu, vlídnost a vyrovnanost. To jsou vlastnosti, které často považujeme za úctyhodné jaksi z povinnosti, ale máme za to, že nejsou příliš slučitelné s praktickým životem. Bereme je jako něco, co se hodí k světcům, tedy lidem žijícím snad kdysi dávno, podle nějakých vlastních pravidel. Život Františka Saleského ukazuje, že to tak zdaleka nemusí být, že není nutné brát svět jako arénu, ve které by vlídnost a laskavost byla naše evoluční nevýhoda.
František Saleský fungoval v napjatém prostředí náboženského rozkolu, v atmosféře nesnášenlivosti a podezíravosti. S nenávistí ke své osobě se setkával často. Odpovědět stejnou mincí by se zdálo být jedinou možnou cestou. Přesto se nedal strhnout k agresivitě a zůstal věrný svým zásadám. A na svém životě ukázal, že je to metoda nejen etičtější, ale i efektivnější. Jeho život je důkazem toho, že laskavost a úsměv je účinnější způsob komunikace než křik a zraňující slova, že vlídnost dokáže najít klíč i k těm nejzatvrzelejším srdcím. Potřebujeme si to i dnes připomínat. Pořád dokola.

Tento drobný svazek není žádný literární skvost. Ale to není potřeba, život svatého Františka je sám o sobě natolik fascinující, že nepotřebuji, aby mě autor přiváděl v úžas neotřelými metaforami nebo aby klenul propracované narativní oblouky.
Mám ke knížce osobní vztah. Soubor s úryvky z ní se ke mně dostal v době, kdy jsem pátral po tom, který světec by se nejlépe hodil do role mého biřmovacího patrona. A když jsem do toho PDF nahlédl, tak jsem se při setkání s jeho radostnou svatostí usmíval a přikyvoval. A jak jsem četl víc, tak jsem se usmíval a přikyvoval víc a víc. A o pár týdnů později už jsem nebyl jenom Mirek, už jsem byl Mirek František :-)

„Nechtějte být tím, kým nejste. Ale chtějte být opravdově tím, kým jste. Především musíme mít trpělivost se sebou samými, protože sami sobě býváme obtížnějšími, než jsou nám druzí... Malomyslnost je nejzbabělejší ze všech pokušení. Mějte trpělivost se všemi, nejvíce se sebou.“

Jaroslav Kopecký
česká, 1924 - 2014