Zítra se bude mluvit řečí květin

Výbor, v jehož názvu stojí verš z jedné Desnosovy básně (v překladu A. Kroupy) – Jednou se bude mluvit řečí květin – seznamuje čtenáře s básněmi, které doposud nebyly do češtiny přeloženy. Patří sem především básníkovy juvenilie Prospekty, cyklus Smysly, z něhož se zachovalo jen několik básní, a širší pozornosti dosud unikající šansony. Svazek obsahuje i kalendárium života a díla Roberta Desnose a doslov F. Všetičky „Jezdec na nejpředsunutější hlídce“. Kniha vychází při příležitosti 100. výročí narození a 55. výročí úmrtí Roberta Desnose....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113845/zitra-se-bude-mluvit-reci-kvetin-113845.jpg 4.46
Poezie

Vydáno: , Votobia

Kniha Zítra se bude mluvit řečí květin

Pablo70
17.12.2020

Útlá sbírka básní mě překvapila neznámou tváří básníka tragicky zahynulého na konci války v Terezíně. Mladistvá rozmarnost:

V nočním podniku v Epinalu
mají tři nahé kapucíny
Ti zapisují do listiny
ztracence zralé do špitálu...

nebo:

Kde je ten obr z Batignollu
kdepak je jeho kytara?
Děvka jež říkala mi miláčku
ty panny u jejího stolu?

Rozmarné francouzské šansony v čele s Masopustním bálem o nenažraném pierotovi v kostkované blůze:

Jen odbije však desátá
Pierot v kostkované blůze
se všude pídí po obsluze
chce chlebíček a kuřata
a máslo s kaviárem
čtyři číše šampaně
tři sorbety
plný pišet
s muškátem...

atd. maně si vzpomenete na Šlitrův song Co jsem měl dnes k obědu!

Jen občas probleskne kousek reality poválečné Francie:

Průvod se vzdaluje. Už překročil i hory,
na jejichž stráních zahnívají vojáci,
země se opila a ještě krvácí,
vítězní lumpové už vládnou bez pokory. /Vinobraní/

Pro všechny, kteří pátrají po odkazu zavražděných básníků, je tahle útlá knížka důkazem, že i složití surrealisté byli v mládí rozvernými mladíky.
Poezie jako nekvašené víno stočené ke stému výročí narození RD!