Žítkovské čarování

Žítkovské čarování https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181332/mid_zitkovske-carovani-fDF-181332.jpg 4 226 56

Vydejte se spolu s námi po stopách lidové magie v Bílých Karpatech, nahlédněte do skutečného života žítkovských bohyň, žen, které uměly pomáhat a poskytovat rady tam, kde člověk pro svoji omezenou zkušenost nevěděl, jak dál. Nahlédněte do dnes již zaniklého fenoménu, jehož kořeny sahají do pradávné minulosti. Knížka je souborným vydáním autorových titulů Žítkovské bohyně (2005) a Žítkovské čarování (2006).... celý text

KURACHJO2018
23.08.2018 5 z 5

Znám ten kraj, Starý Hrozenkov, Kopanice a pak i Brumov, Nedašov- měl jsem tu příležitost to tam trochu poznat. Bohyně však nerovná se čarodějnice a čarování. Je to jen ohromná zkušenost předávaná z generace na generaci, je to jen vůně bylinek, které na Kopanicích rostou , je to velká znalost všeho , co je kolem nás. Počínaje znalosti vlastního těla a vlastní psychiky a konče znalosti přírody a jejich úkazů. Skláním hlavu před těmi bohyněmi, které tohle ovládají a používají ( či používaly ) ku prospěchu lidí kolem.

Péťa1950
20.08.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně jsou román, Žítkovské čarování je faktografie, poskládaná z literatury o bohyních napsané a to v kladném i záporném smyslu. Dále jsou popsána setkání autora s poslední bohyní nebo s jejími potomky až do její smrti v lednu 2001. Jsou zde také příběhy lidí, kteří se na některou bohyni obrátili pro radu ať přímo, nebo znají historky z vyprávění. Mě zaujala zaříkávání psaná v nářečí, také dieta ke snížení váhy, která odpovídá i současným požadavkům.Určitě byly velké znalkyně bylin a jejich použití při léčení, vyznaly se intuitivně v psychologii. Něco se v knize opakuje, ale zřejmě z důvodu rozšířeného druhého vydání. A to, že si o klientech zjišťovaly informace pomocí společníků a odposloucháváním z půdy, jenom dostupná možnost získávání informací v jejich době. Dnes ani netušíme, kdo a odkud si o nás cokoliv zjišťuje. Publikaci doplňují dobové fotografie .

NymphMaeve
26.07.2018 4 z 5

Nádherná kniha plná faktů, shrnuje mnoho vydaných publikací a článků, i autorovy poznatky, čerpá z mnoha pramenů a dává nahlédnout do života bohyní až v téměř soukromé sféře. Odhaluje i některá tajemství jejich bohování. Ač fotografická kniha, tak čtivá a i přes tu spoustu textu v nářečí se skvěle četla :)

Mandla
27.03.2018 3 z 5

Zvlastne usporadane, opakujici se. Cekala bych ze cilem takoveho zpracovani bude hlavne dozvedet se vic, ale moc vic, nez jsem vedela jsem nenasla

wooloong
13.02.2018 3 z 5

Nemůžu si pomoct. Ač oceňuji snahu autora o podrobné a faktograficky přesné prozkoumání zajímavého fenoménu, přeskakovala jsem celé odstavce, především ty psané různým místním nářečím.

Markéta137
21.12.2017 4 z 5

Četla jsem Žítkovské bohyně od Tučkové a chtěla jsem zjistit další informace. Žítkovské čarování samozřejmě není román, takže se nečte tak lehce i proto, že je použito hodně nářečí.

lue
14.11.2017 5 z 5

Líbilo, moc líbilo. A knihu jsem měla přečtenou jako 666 v pořadí zde na databázi, tak nevim...:)

Moška
28.08.2017 5 z 5

Střízlivá protiváha k mým oblíbeným Žítkovským bohyním mi celý fenomén kopanického čarování dala do souvislostí a trošku i historického rámce. Kdo si oblíbil knihu Kateřiny Tučkové, tomu tuto studii vřele doporučuji. Není tak dramatická (logicky), zato čerpá z historických pramenů.

Lenka4
20.08.2017 4 z 5

Trochu smutné čtení o konci svébytného umění. Či spíše jedné jeho podoby. Myslím, že schopnosti a znalosti předávané po staletí zcela nevymizely. Jen bohyně v současnosti už nežijí na Kopanicích v doškových chalupách a nenosí vyšívané kroje.

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Kniha s podtitulem Pravdivý příběh žítkovských bohyní od Jiřího Jilíka si mě získala svou autenticitou a poctivostí. Kniha obsahuje množství svědectví pamětníků a vedle příběhů ukazujících bohyně jako ženy ochotné a schopné pomáhat i ty, které jejich činnost odsuzují. Autor završuje své vyprávění takto: „Více znát a vědět netřeba. Vše, co se stává veřejnou informací, se ocitá v prostoru bulvarizace a zbaveno výlučné posvátnosti to ztrácí i neznámou energii přítomnou v magické komunikaci. Energii, o níž se dá soudit, že je schopna za určitých podmínek ovlivnit určité procesy a děje v přírodě, na nichž je člověk jako součást přírody vědomě nebo nevědomě účasten.“
A ještě pregnantněji to vyjadřuje Claude Lévi-Strauss, který je v knize citován: „ Nejlepší ochranou proti uřknutí zůstává nevěřit v ně, to jest vědomá vůle vyjít ze systému, mimo nějž nelze mít ani oběť, ani čaroděje.“

witiko
29.05.2017 5 z 5

Literatura faktu jak má být. Nahlédnete téma z mnoha úhlů pohledu, kniha zaujme a baví, aniž by si pouštěla fantazii na špacír. Autor vychází jen z toho, co je doloženo a z hodnověrných zdrojů. A přitom vám ponechá vlastní názor a spoustu otázek.

Pl2899
15.05.2017 5 z 5

Žítkovské čarování jsem přečetl již několikrát a mohu říci, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. K návštěvě Kopanic mne inspirovala právě ona. Při jejím čtení plasticky ožívají lidová magie a staré časy, na které náš uspěchaný svět již bohužel zapomněl.

ivzu77
30.11.2016 4 z 5

Tak tedy, mne příběhy zaujaly. Sama jsem navštívila dům poslední Žítkovské bohyně Irmy G. a poznala mystiku takového mista. Jejich léčitelství, znalostí psychologie, divadelní umění a talent získat si klienta jsou úžasné. Děkuji za taková Odtajnění.

Aroucaria
03.09.2016 4 z 5

Okouzlena bohováním jsem chtěla vědět trochu reálií. Dostala jsem je, ale asi jinak než jsem si představovala. Že bych byla očarovaná Žítkovskými bohyněmi?!

Mrejča
06.07.2016 3 z 5

Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové se mi moc líbily a v komentářích byl doporučován tento autor.
Ale tato kniha, narozdíl od Tučkové, neobsahuje žádný komplexní příběh, je to soubor faktů, fotografií a citací z cizích děl (díky za ně, nemusím je číst). Určitě dalo spoustu práce všechno to vyhledat, utřídit a zpracovat, ale na mne to zapůsobilo poněkud suše a v druhé části až nudně. Kniha totiž spojuje dvě dříve vydané knihy Žítkovské bohyně (2005) a Žítkovské čarování (2006). Tím se stalo, že některé věci zazní opakovaně.
Po jejím přečtení ještě více oceňuji kvality díla p. Tučkové.

Marčullkas
12.06.2016 5 z 5

Knížka mě zaujala hlavně tím, že jsem Hodulíková a máme kořeny ve Starém Hrozenkově :) ... Ráda jsem si přečetla zajímavou knihu o ženách s výjimečnými schopnostmi!

GreenMagritte
03.04.2016 5 z 5

Kniha je obsáhlý zdrojem informací a bude zajímává i pro čtenáře Kateřiny Tučkové, kteří si budou chtít srovnat beletrii s faktografickou studií. První studie na toto téma Jilík zpracoval už v osmdesátých letech a shrnuje vše podstatné, co bychom o bohyních měli vědět. Vážím si autora, který se s takovou pečlivostí věnoval tématu bohyňování. Ať už se na něj díváme jakkoli, je důležitým odkazem k minulosti našich předků, potažmo i nás samých. Moderní společnost poskytuje pohodlí a naplnění našich materiálních potřeb, často v ní však absentují rituály udržující nás v souladu s přírodou a jejím koloběhem. I proto je život našich předků, kteří často v prostotě žili šťastnější život než my, cenným a důležitým zdrojem informací o našich kořenech.

kob
24.08.2015 5 z 5

"Vše, co se stává veřejnou informací, se ocitá v prostoru bulvarizace a zbaveno výlučné posvátnosti to ztrácí i neznámou energii přítomnou v magické komunikaci. ... Irma mi řekla, co říci chtěla. Více znát a vědět netřeba."
Škoda, že už není nikdo z přímých potomků, kdo by pokračoval...

parxel
30.07.2015 3 z 5

Kniha je v podstatě spojedním dvou dříve vydaných knih Žítkovské bohyně a Žítkovské čarování.

Obě knihy se zabývají fenoménem tzv. žítkovských bohyň, ale každá z trochu jiného pohledu. Knihu tedy nelze hodnotit jako klasickou prózu, ale spíše jako takové nahlédnutí do tradic a magických obřadů, které přežily v oblasti Bílých karpat až do nedávné minulosti resp., které odešly s poslední žítkovskou bohyní.

V první knize (Žítkovské bohyně) se dozvíte něco málo z historie (např. kdy jsou zmíňky o prvních bohyních atd.) a o konkrétních bohyňích a jaké příhody jsou s nimi spojovány. Druhá knihy je spíše soubor příhod a zaříkáváních.

První kniha se mi četla lépe a přišla mi zajímavější. Hodně mne zaujali autorovy osobní setkání s poslední žítkovskou bohyní. Naopak druhá kniha se mi četla o něco hůře. Hlavním důvodem bylo, že plno příběhů bylo převyprávěno v původním nářečí a místy jsem text pořádně nepochopil. V obou knihách mne asi nejvíce pobavilo setkání Aloise Jiráska s bohyní.

Na knize se mi velmi líbilo, že obsahuje řadu fotografií, které dodávají celému vyprávění atmosféru a umožňují čtenáři nahlédnout do historie.

Na závěr bych ještě dodal, že v několika místech se knihy jakoby překrývají tzn. jedná se o stejné příběhy jenom trochu jinak převyprávěné.

alabra
15.05.2015 4 z 5

Po beletrii na stejné téma byla tato faktografická kniha příjemným počtením, zajímavé informace, otevírá vrátka do tajuplného světa pro nás současníky a znalce místa, o kterém se píše, pomalu mizejícího, pro milovníky skutečné historie lahůdka. Trochu mi vadilo pouze několikeré opakování stejných faktů na různých místech knihy, proto jen čtyři hvězdy.