Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/bmid_zitkovske-bohyne-HEo-84764.jpg 4 6933 1387

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

essterkaa
14.04.2017 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Opravdu poutavý příběh žen, které to v životě - obzvlášť za komunismu - neměly vůbec lehké. Za takovéto knihy jsem všeobecně velmi ráda, protože nám odhalují špatné stránky nedaleké minulosti, ke které v dnešní době má bohužel hodně lidí opět sklon. Díky za ni! :)

Anie94
13.04.2017 4 z 5

Byla to moc zajímavá kniha. Některé pasáže teda byli dost nudné a některé bych uplně vynechala, ale i tak to bylo moc pěkné.

Magdalena5
09.04.2017 5 z 5

Kniha přečtená již dva roky zpět. K žitkovským bohyním jsem se dostala coby čtenář Gabry a Málinky ve velmi útlém věku s dětským pohledem, proto mě lákalo si o nich přečíst ve zralém věku. Moc jsem po ději nešla, ale hlavně jsem ocenila nasbíraný materiál. V části o psychiatrické léčebně, kde jsem prožila ve služebním bytě své dětství, mi naskakovala hodně husina. Konfrontace idylického dětství a toho, co se dělo za zdmi secesních pavilonů, byla docela krutá.
Paní Tučkovu čtu ráda, její tvorba je hodně čtivá s výbornou znalostí reálií.

stafbul
06.04.2017 4 z 5

Pěkná kniha, zajímavá. První půlka více poutavá jak druhá...tedy pro mne. Průběh podrobný, konec zbytečně uspíšený. Ale ve své podstatě ano, kniha u mne určitě najde své místo a v knihovně zůstane.

EvikU.
04.04.2017 4 z 5

Musím říct, že ve mně tato kniha zanechala silný zážitky. Věřím, že i v dnešní době jsou mezi námi někteří, který mají určitý dar od boha v léčitelství.

Manyna
26.03.2017 4 z 5

Skvělá knížka, která časově popisuje působení bohyň, čarodějnic, léčitelek, či jak tomu chcete říkat. Měla jsem zhruba nějakou představu, že osoby, které měly zvláštní schopnosti a uměly využít dary přírody naplno skutečně existovaly, netušila jsem však, že jejich působení sahalo až do doby poměrně blízké. Tuhle knihu nelze obstojně shrnout pár větami, je potřeba si ji přečíst a udělat si o ní vlastní obrázek. Ve zkratce lze jen říct, že jednoduchý život tyto ženy neměly.

Domuly
25.03.2017 4 z 5

Knížka se výborně čte. Jelikož pocházím kousek od místa, kde se děj odehrává, dovedla jsem si dobře představit všechny malé chaloupky v horách a nehostinné kopce a pláně Bílých Karpat. Kateřina Tučková je jako jedna z mála novodobých autorek opěvována oprávněně. Vypravěčský talent a důkladná příprava, kterou knize věnovala, je opravdu znát. Všechny záznamy z archivů, o které se příběh opírá, umocňují dojem z knihy. Možná na úkor odborných spisů utrpěly hlavní ženské charaktery. Nejsou dobře rozvinuté a staré báby z Kopanic jsou jako přes kopírák. Neautentický jazyk bohyň či pamětnic byl autorce vytýkaný oprávněně. Samozřejmě by bylo pro novodobého čtenáře obtížné číst nářečí, ale v přímé řeči pamětníků být mohlo. První část knihy mi příjde naprosto výborná a ,,vymazlená", pak za mě laťka trochu spadla. Jedna věc mi ale na knize, respektive na vydání vadila - přímá řeč. Nevím co to bylo za nápad, oddělit přímou řeč pomlčkou namísto uvozovek.

Aymira
24.03.2017 1 z 5

Pro me tato kniha byla skoro utrpením, ale dočetla jsem ji aspoň z principu. Čekala jsem strhující román a dostalo se mi literatury faktu okorenenou výňatky ze svazků StB a archivů. Ke konci jsem preskakovala odstavce, což v podstatě nikdy nedělám. Sympaticke mi nebyly ani postavy, ani téma - a to nejsem z těch, kteří by nevěřili na věci mezi nebem a zemí. Z letargie me dostala snad jen poslední kapitola, ktera přinesla překvapení.

sisipv
24.03.2017 5 z 5

Výborná knížka, kterou jsem přečetla jedním dechem. Moc se mi líbil popis Dořina pátrání v archívech, aspoň se čtenář dozvěděl, co se v nich dá nalézt. I když čtení to bylo velmi smutné.

Silný příběh všech žítkovských žen. Rozhodně stojí za přečtení!

E_Lan
19.03.2017 4 z 5

Zajímavá kniha od začátku do konce. Trochu rozmělněný příběh, mnoho postav, o něco delší než by bylo ideální, ale přesto je to vynikající počin. Nedivím se cenám, opravdu jde z knihy mráz po zádech!

arket
16.03.2017 5 z 5

Velmi silný příběh, který mne zcela pohltil. Přečteno za 2 dny.

Grbu
11.03.2017

Kamaŕadka češtinářka o knize básnila, kolegyně mi ji půjčila s upozorněním, že je to trošku náročnější čtení.. skoro mne urazila (ale věděla, že čtu skoro jen na běhátku :))) nakonec jsem jí dala za pravdu... místy velmi čtivé... ale místy jsem zdlouhavé pasáže přeskakovala... čekala jsem od vychvalované knížky asi trochu víc, je však pravdou, zda k danému tématu toto není právě maximum... místy mi běhal mráz po zádech a místy se mi chtělo skoro zoufalstvím jak mne to vtáhlo plakat... přesto mám z knihy dost rozporuplné pocity...

Olga.S
10.03.2017 5 z 5

Fantastické a strhující, nelze přestat číst. Skvěle napsáno a jelikož žiji nedaleko Žítkové tak mě kniha pohltila zcela.

Misa101
05.03.2017 3 z 5

Kniha byla pro mě velmi rozpoluplná a i nyní po dočtení nevím, jestli se mi vlastně líbila nebo ne. K ději se tedy raději nebudu vyjadřovat.
Dávám autorce hvězdy hlavně za přípravu a "výzkum", který pro napsání knihy udělala. Kniha je také čtivá a prostředí celého příběhu neotřelé. Bohužel mě zklamala druhá půlka knihy, která mi nepřišla tak dobrá jako ta první. Nicméně, knihu k přečtení známím doporučuji, i kdyby jen kvůli archivovaným záznamům "moderní socialistické společnsti" z 50. - 70. let.

zdenulkavac
03.03.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, netradiční závěr, dějová linie nejde s postupem času, ale čtenář se k historickým událostem dozvídá nové a nové informace v každé kapitole, podle toho, koho či co autorka popisuje.

Aleen
02.03.2017 5 z 5

Abych byla upřímná, sáhla jsem po ní hlavně proto, že kraj kolem Luhačovic je moje srdcovka z dob studíí a taky proto, že jako většina žen, jsem čarodějnice! Zasáhly mně všechny příběhy bohyň, zasáhlo mně, jak krásně Kateřina Tučková ukázala provázanost života. Osudovost všeho, co se přihodí a také to, jak jsou některé rody zatížené po generace. Super čtení. Když do mého okresního města přijelo zlínské divadlo s hrou podle této knihy, musela jsem jít a byl to tříhodinový zážitek, při kterém v nepravidelných intervalech běhal po mých zádech velmi silný mráz!

Kermisee
27.02.2017 4 z 5

Velmi zajímavý a poutavý příběh. Samozřejmě je nutno ho brát s rezervou, ale i tak mi při posledních stránkách mrazilo v zádech.
Knihu oceňuji nejen pro práci se zapracováním "dobových dokumentů", ale také pro celkovou práci, kterou si autorka s knihou dala. Je vidět, že její psaní je velmi inspirováno a protkáno akademickým psaním, což knize dodává punc historické reality.
Příběhová linka je velmi rozporuplná. Od síly racionálního jednotlivce přecházíme k pověrčivému strachu z nadpřirozena. Od moderního světa nás příběh zavádí zpět do starých dob, které jsou přitom spojeny s důležitými historickými událostmi moderní doby. A tohle všeho se míchá v postavě Dory, která se vlivem okolností stala průsečnicí všech těchto rovin a musela nést jejich břemeno. Pro mě velmi silná, ale ironicky vnitřně i velmi nestabilní, osobnost. Celkově se mi kniha líbila. Nabídla úplně jinou stylistiku a styl vypravování.

hajrys
27.02.2017 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a musím říct, že právem. Jediné, co mi tam moc nesedělo, byla milostná zápletka. I když chápu, že "jiná" orientace a její prozrazení zrovna v tomto prostředí, je velmi problematická.

nelinka
26.02.2017

Velmi zajímavá kniha.

martinka07
23.02.2017 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, ale ve finále pro mě byla spíše zklamáním. Téma jako takové je velice zajímavé, ale styl, kterým je kniha psaná mi úplně nevyhovoval a i obsahově jsem čekala víc.