Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84764/bmid_zitkovske-bohyne-HEo-84764.jpg 4 6934 1387

Vysoko v kopcích Bílých Karpat jsou řídce rozeseta přikrčená stavení. Všude je daleko. Říká se, že právě proto si tam některé ženy dokázaly uchovat vědomosti a intuici, kterou jsme ztratili. Předávaly si ji z generace na generaci řadu století. Říkali jim bohyně, protože dokázaly bohovat – prosit Boha o pomoc. A jeho zásahům i trošku dopomoci… Říkalo se o nich, že vidí do budoucnosti. Proč tedy nezachránily tu svou? Dora Idesová je poslední z bohyní. Brání se přijmout zastaralý způsob života a věštit příchozím z odlitého vosku jako její teta Surmena. Vše se ovšem mění, jakmile pochopí, že co se v jejím životě zdálo být nešťastnou shodou okolností, bylo pečlivě promyšleným plánem. Její umístění v internátě, Jakoubkova ústavní péče, hospitalizace v psychiatrické léčebně v Kroměříži… Na konci 90. let na ni v pardubickém archivu ministerstva vnitra čeká operativní svazek vedený StB na vnitřního nepřítele – její tetu Surmenu. Dora nevěřícně rozplétá neznámé osudy své rodiny i dalších bohyní… Byly bohyně nebezpečím pro důvěřivé pacienty? Nebo byly skutečně ideologickou hrozbou normalizované společnosti? Či se o vyhlazení posledního reliktu pohanství postarala obyčejná závist a lidská zášť? Nový román Kateřiny Tučkové, autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch, je fascinujícím příběhem o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Kniha bude zfilmována, objeví se na jevišti zlínského divadla a je překládána do několika jazyků.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

katlouc.ha
13.02.2023 4 z 5

Tuhle knížku jsem od paní Tučkové četla jako první. Příběh je velmi silný, na plný počet to úplně nebylo, ale s chutí jsem si přečetla ještě další knihy této autorky. A stala se mou velmi oblíbenou.

emilieselden
13.02.2023 4 z 5

Další zajímavý příběh na velmi netypické téma, což se mi na knihách K. T. moc líbí. Věnuje se věcem z období naší minulosti, na která u ostatních autorů příliš nenarazíte. Takže velké + . Jen mě trochu zamrzel otevřený konec.

Guarnere
12.02.2023 5 z 5

Tak tohle bylo nadýchané jako obláček. Četlo se mi to velice lehce, nevadily mi ani výňatky z archivů a složek. Občas jsem se ztrácela v rodové linii jednotlivých bohyní, ale ke konci už ani to ne. Silný příběh, konec ve mně stále velmi silně rezonuje, nad touhle knihou budu přemýšlet ještě dlouho. A musím se tam jet někdy podívat…

Mateo67
05.02.2023 5 z 5

Čteno před pěti lety po 1. návštěvě Žitkové. A byl to zážitek. Musela jsem se tam vrátit. A po návratu si čtení zopakovat. A zážitek je mnohem hlubší a silnější. Asi tam patřím.

TheDoll
04.02.2023 5 z 5

Ach, krásná kniha, na kterou budu vzpomínat. Měla krásně vykreslený děj, prostor i postavy. Naprosto mě to pohltilo. Téma bylo zajímavé.

Prolínání s "administrativními dokumenty" mi dělalo vrásky na čele, ale v souhrnu to nemůžu vytknout, jen se mi tím občas nechtělo prokousávat.

Ačkoli kniha začíná vraždou a pojednává o neklidném životě Surmeny, Dory a Jakoubka a jejich životních zvratech, z knížky jsem měla docela poklidný pocit. No pak se začalo objevovat temno a vyčuhovalo čím dál víc z více koutů...

Mišule_11
03.02.2023 4 z 5

Při svém prvním setkání s autorkou musím říct, že jde o zajímavý a poutavý příběh! :) Je na každém, zda uvěří či nikoli.
Oceňuji zápisky a dopisy zařazené do děje.
Ze začátku jsem sice měla problém se úplně začíst a ztrácela se, ale příběh mě nakonec pohltil. Místy jsem obdivovala obzvlášť jsem hlavní hrdinku a nechtěla bych být v její kůži ani nic podobného v té době zažít..

Arlienen
30.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Po knize jsem sáhla ve své oblíbené knihovně, porotože se mi kniha hodila do čtenářské výzvy - téma č.4. Upřímně, jsem měla strach, že kniha bude psaná stylem, jenž mi nebude vyhovovat a kniha pro mě bude těžkým oříškem.
No, byla jsem příjemně překvapena, neboť mě kniha od samého začátku vtáhla do děje a já jsem hltala každé slovo. Příběh byl silný a struhující- Solmena byla žena, která to měla v životě těžké, ale i přesto se snažila vychovávat svou neteř a synovce a zároveň pomáhat lidem. Bohužel se právě kvůli léčení a pomáhaní lidem, dostala do hledáčku lidem, díky nimž trpěla ona a její rodina.

Araso
27.01.2023 5 z 5

Fascinující příběh kde autorka podrobně mapuje historii žítkovských bohyní. Příběh je založen na pravdivých - leč pochopitelně pozměněných - podkladech. Skládám hold autorce - sepsání tohoto románu muselo být neuvěřitelně časově náročné. Velmi kvalitně zpracované dílo.

maroni
25.01.2023 5 z 5

Krásný příběh o žítkovských bohyních z prostředí Moravských Kopanic plný věcí, kterým můžete, ale nemusíte věřit. Opět založeno na příbězích skutečných pamětníků a událostí doby. Autorka nijak neslevila za svých kvalit. Doporučuji

PetrV439
24.01.2023 5 z 5

Hodně zajímavé čtení!

Ála41
22.01.2023 3 z 5

Tak to mi dalo zabrat...chce se mi napsat KONEČNĚ PŘEČTENO. A vůbec to neznamená, že bych knihu hodnotila negativně. Je skvělá,ale mě připadala náročná na čtení, vyžaduje hodně se soustředit a hodně o všem přemýšlet. Před autorkou se hluboce klaním, protože tohle nebylo o tom si sednout a psát, tohle bylo o tom studovat a shánět materiál....mazec. Určitě doporučuji. Než se pustím do Bílé vody, chce to něco mnohem lehčího....

slecnapeta
05.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha, pro mě audiokniha a velmi kladně hodnotím i audiointerpretaci.
Chvíli mi trvalo zorientovat se ve vsech jmenech zen (bohyni) z vesnice a vztazich mezi nimi a nejsem si jista, ze jsem vsechny vazby 100% pochopila, ale i tak jsem si pribeh naramne uzila.

Máca216
01.01.2023 5 z 5

Výborná kniha, zajímavé téma, četla se skoro sama. Líbil se mi styl, jakým byla napsána (prokládána zápisy z archivů, léčebny).

Kiu
29.12.2022 5 z 5

Kniha se četla skoro sama. Nemohla jsem se po většinu doby odtrhnout. Velmi mi vyhovoval zápiskový/záznamový styl psaní. Určitě budu vyhledávat další knihy od autorky.

Anette99
28.12.2022 5 z 5

Zajímavý příběh o "Bohyních", tedy ženách, které žily v horách, stále věřily v přírodní síly a provozovaly lidové léčitelství, pomáhaly lidem od různých neduhů, dávaly ostatním rady, ale i provozovaly magii, a to i tu černou. A proto byly často trnem v oku - napřed církvi (viz čarodějnické procesy), poté komunistům, kteří poslední z Bohyní nakonec zničili. Mnohokrát to bylo smutné čtení, když jsme spolu s Dorou pátrali v archivech po skutečném osudu její tety. Ale příběh je i o rodině, o zradách, o závisti a o těžkém životě lidí žijících v tomto kraji. Líbilo se mi zpracování - chvíli vyprávění, chvíli dokumenty z archivu, díky kterým jsme celou tu smutnou historii postupně rozplétali. Detailní popisy krásné krajiny Bílých Karpat už byly jen příjemným bonusem.

moonell
13.12.2022 5 z 5

Záměrně jsem si nečetla žádné recenze ani popisy knihy a sáhla naslepo. Netušila jsem, do čeho jdu, a knihu jsem vstřebala jako už dlouho žádný jiný příběh. Myslím, že pro spoustu lidí může být první bránou do světa české mytologie (pro nedostatek lepších slov). Pro mě určitě bude.

vera1344
10.12.2022 5 z 5

Výborná kniha se zajímavým námětem. U mě jasně vede.

Make20
01.12.2022 5 z 5

Tato knížka se mi četla velmi dobře, měla spád a neustále jsem se jako čtenář dozvídala nové a nové informace. V ději, který se odehrával v přítomnosti a jako vyprávění z minulosti, jsem se neztrácela. Autorka vše podávala srozumitelně. Popisy divoké přírody byly třešničkou na dortu - krása. Klidně bych dala 6 hvězdiček.

CorpseBride
25.11.2022 5 z 5

Nezklamalo. O knize už bylo napsáno snad vše a ja ji mohu také jen doporučit.

Pepina19
22.11.2022 5 z 5

Audiokniha - skvělé načtené, příběh velmi zajímavý, překvapivý, místy hodně drsný a vcelku hodně smutný.