Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25530/zitkovske-bohyne-25530.jpg 4 120 19

Věstit budoucnost, léčit nemoci, nalézt ztracené předměty i přičarovat lásku. Kniha inspirovaná vztahem autora k moravským Kopanicím a setkáním se slavnou žítkovskou bohyní Irmou Gabrhelovou. Ilustrace Olga Vlasáková.

Surikata369
25.10.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, jsem moc ráda, že se mi dostala do rukou. Byla mi doporučena od rodačky z Rudnice (vesnice vedle Žítkové) a už chápu proč. Objektivní, autentická, obsahuje spoustu faktů, doprovázeno fotografiemi. Zdařilé dílo a jsem ráda že na počest bohyním něco takového vzniklo. Tohle téma mě dost zasáhlo, ženy natolik spojené s přírodou a odpradávna pronásledované. Obdivuji je a moc bych si přála vidět svět, kde by bohyně byly v převaze, to by byl krásný svět...

indyka
17.05.2020 4 z 5

Na knize mě mrzelo, že nebyla dvakrát delší a nešla více do hloubky, ráda bych se dozvěděla ještě více faktických informací (a Žítkovské čarování mám teprve v pořadníku). Nicméně velmi oceňuji, že vůbec existuje faktografické dílo týkající se žítkovských bohyní, které poskytuje ověřené informace těm, kterým nestačí román. Díky knize pana Jilíka jsem byla fenoménu bohyní o kousek blíže, děkuji za to.

mol378
10.09.2019 5 z 5

Doporučuji, je to protiváha (malinko neprávem kultovních) Žítkovských bohyní od Tučkové, dozvíte se, jak to opravdu všechno bylo. Velmi dobrá kniha, založená na osobních setkáních s bohyní a rozsáhlém výzkumu tématu.

Mrňous1
10.09.2019 4 z 5

Zajímavé a poutavé čtení. Je cítit snaha o objektivitu. Kniha se mi líbila.

Měňavka
28.01.2019 5 z 5

Fakta, příběhy, vyprávění, přepisy zaříkávání a náhled na skutečný život bohyní, to vše činí knihu unikátní a velice zajímavou. Nedá se číst narychlo. Zaslouží si nechat plynout čas, vybízí k rozletu ve vlastních myšlenkách a představách o zcela jiném a přesto kouzelném životě těchto výjimečných žen.

m.valova
06.06.2018 3 z 5

Chtěla jsem poznat kraj žítkovských bohyní i kdo to vlastně byl,kniha byla na doporučení,zajímavá i když jsem četla pomalu,dočetla jsem do konce a nelituji,autor sám se s bohyní setkal a je vidět,že to v něm zanechalo stopu,přesto píše objektivně a čerpá z více pramenů...

freejazz
28.02.2018 4 z 5

niečo mi na tej knihe stále chýbalo, akoby to nebolo dokončené. myslím, že keby ju predávali v sade s Tučkovou, mala by väčšiu vypovedaciu hodnotu. ale čítať sa oplatí.

medvedice3
18.02.2018 5 z 5

Skvělý publicistický doplněk k beletristickému zpracování paní Tučkové.

wooloong
13.02.2018 3 z 5

Dozvěděla jsem se pár nových skutečností, pár zajímavých fotografií, nicméně knížka se mi četla špatně díky neustálému střídání různých místních nářečí.

nikola2817
19.09.2017 4 z 5

Po přečtení Žítkovských bohyní od Tučkové a Žítkovských bohyní od Pintířové-Dobšovičové jsem se rozhodla si více rozšířit vědomosti o Moravských Kopanicích. Jilík zde popisuje těžký život kopaničářů, jejich bohatou lidovou kulturu, zvyky, ...Vše je autentické, doplněno rozhovory, fotografiemi, vlastnímu úvahami. Charakter knihy je spíše informativní, faktografický. Knihu jsem nepřečetla úplně celou, vzala jsem si z ní jen to, co mě samotnou zajímalo, protože některé věci se v knize trochu opakovaly.

gab72
25.08.2017 5 z 5

Výborná kniha, v které je shromážděno více pohledů různých autorů. To svědčí o snaze pana J. Jílka o autentičnost. V zaříkávacích formulích jsou všechny přístupy pohanské, zaštítěny Bohem, krásné :). Z celé knihy plyne pokojná pohoda.
Vřele doporučuji jako přípravu před četbou románu stejného názvu.

Olga.S
10.03.2017 5 z 5

Skvělé! Milovníci Žítkovských bohyní by si knihu měli rozhodně přečíst. Žítkovské bohyně od Jilíka jsou více založeny na faktech než-li od Tučkové. Skvělá kniha a milý autor knihy. A máte opravdu rádi tuto tématiku? Nezpomeňte jít do divadla. :)

35alice
15.02.2017 3 z 5

Po přečtení knihy slečny Tučkové, která se čte jedním dechem, byla pro mě tato zklamáním. Působila na mě jako soubor "papouškovaných" faktů - co řekl ten a ten druhý, co napsaly noviny apod. Příběhy se opakují, nebo aspoň jejich části, a bohužel jsem se často trochu nudila. Budu dál pátrat po "spisku" pátera Hofera. Na ten se těším.

qinska
27.08.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, opravdu krásné a zajímavé téma. Jsem moc ráda, že jsem mohla nakouknout do světa Bohyní. Velká Škoda, že musel zaniknout.

KetrinZel
24.01.2016 3 z 5

Velmi dobře se to čte. Moc zajímavé téma o kterém jsem před přečtením neměla tušení.

Ellis
14.08.2014 4 z 5

Četla jsem až po románových bohyních od Tučkové. Tady jsem aspoň přesně věděla na čem jsem, že tu nejsou žádné výmysly. Tenká, ale hodně zajímavá knížka.

budíček
04.11.2013 5 z 5

U téhle knížky mi několikrát při čtení běhal mráz po zádech a u předposlední kapitoly týkající se rozloučení s Žítkovskou bohyní jsem četla se slzou v oku. Je škoda, že staré umění těchto bohyní už nemá v dnešním světě místo, o to zajímavější bylo číst o starých zvycích a rituálech, které tyto ženy praktikovaly. A občas bylo při tom čtení smutno, že dnešní svět už je tak moc zaměřený na peníze a materiálno, že pro obyčejná kouzla v něm opravdu už není místo. Zahybá ti manžel - snadná pomoc, nechce tě milý, nebo hledáš nějakého - snadná rada, nedojí ti kráva - jednoduchý recept, trápí tě neduh - najde se lék, chceš znát boudocnost - tak se zjistí... Tyto ženy tohle všechno uměly a nebyly to šarlatánky, jen znaly a praktikovaly starou moudrost předávanou z generace na generaci. Svým okolím byly uznávané a vážené. Novější dílo od Kateřiny Tučkové jsem zatím nečetla, ale tahle malá knížka sesbíraných příběhů a fakt o bohyních ze Žitkové a okolí si zaslouží plný počet hvězd.

hlina
12.06.2013 4 z 5

Pro mě mnohem hodnotnější kniha než v současnosti tolik opěvovaná knížka stejného názvu. Na malém prostoru mnoho zajímavých informací.

Claricia
24.11.2012 5 z 5

Velmi zajímavý náhled na působení žítkovských bohyní - knížka tenká a přece plná informací. Jen se při čtení člověku občas svírá srdce, když si uvědomí, jaké zvyky u nás v podstatě kompletně zmizely - a nejen u nás, ale všude po světě. Jak moderní doba přináší čím dál více uniformity, která postupně hubí další a další "speciality".