Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6940 1387

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Morgenka
02.05.2023 2 z 5

Knihu jsem hrozně dlouho četla a musím říct, že jsem už chtěla aby byl konec..Nechytlo mě to.

green.tea
29.04.2023 3 z 5

Oceňuji volbu námětu. Knize by slušel editorský střih, tj. zkrácení a zhutnění příběhu.

TeraBla
25.04.2023 5 z 5

České autory nečtu, tentokrát jsem však udělala výjimku a bylo to skvělé. Zajímavé téma, skvělé zpracování, napínavý děj, který byl místy tmavý až děsivý, velmi velmi čtivé. Na knihu a děj budu myslet hodně dlouho.

Filomena1961
19.04.2023 4 z 5

Najednou jsem cítila podobnost prostřednictvím výpisů z archivů a státní bezpečnosti s Bílou vodou. Každopádně stojí kniha za přečtení a nutí k zamyšlení, zda je svět zbudován na přísně racionálních základech a vládnou v něm nezpochybnitelné fyzikální zákony a nebo, zda ještě existuje něco jiného za hranici přesně změřitelného světa. Z knihy vyplývá, že ano. I já jsem této odpovědi nakloněna. Otázkou zůstává, zda je možné změnit osud, jaká síla je ukrytá v kletbě, poznání budoucnosti a její úprava, co všechno může člověk ovlivnit, otázka dobra a zla. Žítkovské bohyně dávají podnět k těmto otázkám, člověk soucítí s hlavní hrdinkou Dorou a zoufale si přeje, aby ji dávná kletba nedohnala. Určitě doporučuji.

klotylda.ln
17.04.2023 4 z 5

Knihu jsem se chystala koupit již dlouho. Nakonec jsem si pořídila audioknihu a nezklamala. Moc zajímavé vyprávění o osudech bohyní, mám chuť se rozjet podívat do Žítkové :-)

Tamirai
14.04.2023 4 z 5

Nevedela som čo čakať a bola som milo prekvapená. Príbeh sa mi páčil.

Morbid06
12.04.2023 4 z 5

K této knize jsem se dostal po několika letech, co se na mě dívala z poličky. Ovšem hned jsem se do ní začetl a příběh si moc oblíbil. Díky tomu, že na Moravě žiju a přímo na Slovácku a tato místa znám je to o to více čtivé a pro mě přitažlivější. Napínavý příběh, skvělé zvraty a výborně zpracovaný motiv. Těším se, že v budoucnu se ke knize zase vrátím. Vřele doporučuji!

slaska77
10.04.2023 5 z 5

Pěkný příběh ze zapomenutého konce světa. Dora a její bratr Jakoubek se protloukají životem, do kterého zasáhly těžké rodinné vztahy, změny politických systémů i dávné msty.... O tom, jak moc její život ovlivňuje umění žítkovských bohyní, se dozvídá až studiem starých archívu pro psaní své habilitace... Dožene ji dávné prokletí? Skvělá knížka.

Ahmose
10.04.2023 4 z 5

Nebudem popierať, že z čítania tejto knihy som mal obavy. To je aj dôvod, prečo som siahol po audioknižnej podobe. Musím povedať, že som za toto rozhodnutie veľmi rád. Pasáže obsahujúce podrobné zápisy sledovania štátnou bezpečnosťou sú náročné a myslím si, že by som knihu nedočítal. Tieto spisy sú síce autentické, ale naozaj ťažko stráviteľné. Celkovo sa kniha nesie v melancholickej atmosfére a síce nemôžem o hlavnej postave povedať, že by mi bola nejak zvlášť sympatická, originálny príbeh a história Žitkovských bohýň vo mne vzbudili veľkú zvedavosť a záujem. Nepochybne originálna kniha ukazujúca kus našej histórie, folklóru, ale aj nechutných praktík najskôr nacistického a neskôr predovšetkým komunistického režimu v Československu. Zo záveru knihy som bol trošku rozpačitý. Na jednu stranu sa tým síce celý cyklus krásne uzavrel, na strane druhej... neviem, neurobilo to na mňa až taký dojem. Každopádne, je vidieť, že sa za touto knihou ukrýva kus práce a dokázala rozšíriť moje vedomosti. V konečnom dôsledku som spokojný a rozhodne stojí za prečítanie/vypočutie. Chystám sa aj na autorkinu druhú knihu Bílá voda.

Rolina
29.03.2023 5 z 5

Kniha ve mně zanechala velmi silný dojem, po přečtení jsem se vydala do Žitkové. Úžasné téma a zpracování.

AdamB.
28.03.2023 5 z 5

Všechny knihy od Tučkové se čtou jedním dechem. Žítkovské bohyně byl můj první kontakt s touhle autorkou a neskutečně mi sedla. Tohle téma je mi hodně blízké a myslím si, že je v téhle knize popsáno jedním slovem: "skvěle"!

Jediná, ne úplně záživná část, byly pro mě spisy z archivu, kdy hlavní hrdinka knihy: Dora, pátrá po celkové historii bohyň v českých zemích. Bylo toho za mě zbytečně moc...

Chtěl bych ten děj neznát a přečíst si ho znovu. Ale v létě, na Žítkové, v přírodě... Věřím, že tam to chytne úplně jinou atmosféru. :)

ClairDeLune
21.03.2023 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem! Jen teda číst večer bylo občas nepříjemné - semtam jsem měla i strach :D
Příběh o tom, jak osudy mohou být propletené a jak tenká hranice může být mezi pověrčivostí, náhodou, osudem.

zili
17.03.2023 2 z 5

Příliš moc zbytečných stránek, zajímavé téma, škoda že tak nějak pořád v mlze

michaela4829
17.03.2023 5 z 5

Velmi silný příběh. Jsem ráda, že se tomuto tématu někdo věnoval.

Marek82
06.03.2023 5 z 5

Asi to nebude kniha, ktorú by som si vypočul viackrát. Ale len preto, aký z nej ide smútok. Inak ma úplne uchvátila. V mnohom pripomína Hanu (kvalitou a štýlom), trocha Listopád (ten je však oveľa slabší). Je to kniha o minulosti, o ľudskom trápení a o statočnosti, s akou ľudia svoje údely nesú. Ku kraju mám aj osobný vzťah, hoci som v Žítkovej nebol, slovenskú stranu Bošáckej doliny, ako aj český Lopeník a Vyškovec poznám celkom dobre. Tie miesta majú v sebe naozaj svoju silu, no život v nich nebol ľahký - tá námaha, s akou si museli kopaničiari zarábať na chlieb, je v knihe spomenutá len veľmi poeticky a okrajovo. V knihe mi najviac chýbala nádej, no možno by bez tej melanchólie a úzkosti nebola taká zapamätateľná.

sakro
04.03.2023 5 z 5

O tématu Žítkovských bohyní z Kopanic jsem už leccos přečetl. Většinou to byly knihy a články opírající se spíše o konkrétní osoby a reálné osudy, ale zato byly méně čtivé než Žítkovké botyně Kateřiny Tučkové. Její kniha má vyvolat zdání autenticity a mnohdy jsem se přistihl, že ji čtu jako reálný příběh získaný z archívů. A možná právě proto mě tak oslovila a "chytila". Takhle nějak se v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí opravdu žilo. Myslím si, že příběh osloví každého, kdo po knize sáhne. Určitě doporučuji.

simca9342
03.03.2023 5 z 5

Přečtená před lety.

Čarodějnice jsou jen v pohádkách , říkáte si. Kdysi ale také byly. Nebyly doopravdy , ale používání zaříkadel a bylin na různé nemoci ovlivnilo přesvědčení okolí a nevinné ženy pak končily na hranicích. Pokud jste viděli film Kladivo na čarodějnice, jistě víte o čem mluvím.
Tohle je sice vyprávění o "babkách kořenářkách", ale žijících na samotě. Bohyně se jim neříkalo jen tak - uměly léčit, ale jinými metodami, než jsme zvyklí. Poslední "bohyně" Dora však odmítá tento zastaralý způsob kvůli své rodině. Proč to neví nejdřív ani ona sama. A pomyslná síť se začíná rozplétat...

lucinova
02.03.2023 5 z 5

Nesmírně poutavý příběh, který na mě hluboce zapůsobil. Kniha o léčitelkách z Bílých Karpat, z míst dosud uchráněných před moderním světem, si mě zcela získala. Je velmi důkladně a kvalitně napsaná, párkrát se sice objevují nezáživnější pasáže, ale ani ty mě od čtení neodradily. Rozhodně se ke knize budu vracet. Věřím, že pravou sílu bohyň nakonec nedokáže zlomit žádná náboženská ani politická ideologie.

Vendula897
16.02.2023 5 z 5

Žítková, Hrozenkov, Kopanice... prázdninové dětství voní bylinkami i tajemnem. Ušlechtilost tehdejších bohyň uznávali všichni, přesto jsme se my, děti bály... Nebylo čeho. Jen zpropadená doba nám nedala šanci tenkrát nahlédnout do jejich ušlechtilých duší. Přesto jsem knihu s trochou nostalgie vzala do rukou a znovu se vrátila do dětství...Zaklínání, bohování....co je mezi nebem a zemí co my nevíme, nevidíme, necítíme???? Máme strach z neznámých věcí.... přesto si u knihy vzpomínám, jak ten strach překryla jejich bezmezná trpělivost , klid a útěcha. Kolikrát v životě jsem se tam k nim chtěla vrátit... ale...

Pogy
15.02.2023 5 z 5

Moje druhá kniha od paní Tučkové. Po obsáhlé Bílé vodě jsem zhruba věděla, co mě čeká. Knížka se mi moc líbila. Sice jsem musela dávat pozor, kdo je jak s kým příbuzný, ale rozhodně skvělé dílo a ten konec byl neskutečný :-O!