Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6908 1381

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: ekniha , Host

silvara
silvara
09.03.2016 2 z 5

Žítkovské bohyně mají své kouzlo (ha! to se mi povedlo :) ). Autorka využívá neobvyklé prostředí okořeněné tajemnem (doopravdy bohyně kouzlí, nebo jen umí dobře naslouchat?) i "autentické" materiály. Na druhou stranu hlavní hrdinka je taková...nemastná neslaná. I když jsem se snažila, Dořina dějová linka mě neoslovila. Zbytek knížky? Odhalování rodinné minulosti? Druhá světová válka a Němci v Protektorátu? Čaroděnické procesy? Beru všemi deseti. Bohyně mají potenciál, který bohužel nebyl zcela vyčerpán.

Horacia
Horacia
04.03.2016 2 z 5

Mnoho povyku pro nic. Velice zajímavé téma, ale zpracování vázne. Vyprávění se zadrhává, autorce vyhovují spíš dokumentární texty, v poctivém zkoumání podkladů je její síla. Zařazení dokumentů mě rušilo, místy mi kniha přišla moc rozvláčná a závěr byl až směšně vykalkulovaný. Abych to shrnula - Tučková si umí vybrat téma - bohyně, odsun Němců - ale to je asi tak všechno.

farao14
farao14
04.03.2016 4 z 5

Knihu jsem si vybral do čtenářské výzvy a netušil jsem co od ní mám čekat. Byl jsem mile překvapen. Hned od prvních stran jsem byl na Žitkovských kopanicích a úplně pohlcen dějem.
Příběh se odehrává v mém kraji a tak jsem byl skoro doma. Jen na Žitkové jsem ještě nebyl a už při čtení jsem jasno na jaký výlet se v létě vydám.

Přesná ukázka minulé doby. Na bohyních bylo ukázáno co špatného se tady dělo, ať to bylo v jakékoliv době a jak byli silné a odolné. Jen ten minulí režim nepřežili. Hold člověk je tvor závistivý, sobecký, zákeřný a vypočítaví.

Velmi zajímavá kniha a jen ten konec mě překvapil a zklamal.
Začínal jsem věřit že všechno je pravda a nakonec bác (:.

Loubooker
Loubooker
02.03.2016 5 z 5

Pro mne naposto super kniha. Z hlediska zpracovani, prolinani ruznych casovych rovin, formou vypraveni, coz me vubec nerusilo, naopak se to pro mne uplne uzasne prolinalo....
Kniha byla pro mne ctiva uplne od prvni stranky a tesil jsem se vzdy na dalsi chvili, kdy vezmu knihu do ruky. I kdyz mne odrazuji "bichle", tak tady mne to nevadilo, tech 400 stran je naprosto ucelnych.
Zkratka skvela kniha a autorka mi sve umeni potvrzuje ve Vyhnani Gerty Schnirch. Kdyby slo vice hvezdicek, tak dam klidne 6 nebo 7:-}}.
Stejne jako na cteni teto knihy jsem se tesil asi na knihy Jiriho Hajicka, Petra Sabacha ci na Vedra od Lee Childa, i kdyz samozrejme nemohu srovnavat ruznost stylu a zanru.
Proste dekuji autorce.

Patella
Patella
29.02.2016 1 z 5

Přečetla jsem ji, ale jenom proto, že jsem ji dostala, sama bych si ji nekoupila, ani nepůjčila. Téma samotné mě zaujalo, ale asi jsem od knihy čekala něco víc, něco mi tam vadilo, nevím. Rozhodně bych si ji nechtěla přečíst podruhé.

Jirinamac
Jirinamac
29.02.2016 4 z 5

Na začátku jsem si říkala, co za kravinu jsem si to půjčila, ale vysoké hodnocení mě nutilo ve čtení pokračovat. Do knížky jsem se začetla a jsem ráda, že jsem to nevzdala na začátku. Co životů dokázali komunisti zničit. Bohyně vadily nacistům i komunistům. Proč asi? Jaký by byl život mladé ženy, kdyby měla možnost vyrůstat alespoň s tetou, když přišla tak krutě o maminku? Kolik pravdy je, že existovaly ony bohyně a kolik je pravdy v příběhu? Ten konec mohl být jiný a dost mě nudilo zdlouhavé pátrání v archivech, které bylo navíc smyšlené. 3,5 *

mcleod
mcleod
29.02.2016 5 z 5

Na knize této mladé sympatické autorky mě zaujalo téma i jeho zpracování. Jsem velmi rád, že si Kateřina Tučková zvolila právě téma bohyní z Karpat, o kterých jsem až do přečtení této knihy neměl nejmenší tušení. Tato kombinace přírodního a křesťanského náboženství působí v době, kdy se odehrává příběh knihy, až nemístným dojmem (když mi byla tato kniha doporučována, ujišťoval jsem se, zda jde opravdu o příběh z 20. století), kontinuálnost těchto dovedností po mnoho staletí až do moderní doby je působivá. Navíc je příběh (možná právě i díky tomuto propojení se skutečností) poutavý, ale také originálně pojatý, když hlavní postava, dcera jedné z bohyní a vědkyně zabývající se tímto fenoménem, hledá materiály týkající se pronásledování těchto žen a vzpomíná na své dětství plné tajů místních obyvatel a krajiny. Kniha je výborně napsaná, nedá vydechnout, vtáhne do děje i do samotného tématu, nedivím se tak, co vše se strhlo s jejím vydáním. Zkrátka nemám, co bych knize vytknul, a těším se na další čtenářský zážitek s touto nadějnou spisovatelkou.

Kiwisska
Kiwisska
29.02.2016 1 z 5

Málokdy se mi stane, že knihu nedočtu, musím ji odložit. Tady se mi to bohužel stalo. Vzala jsem ji do ruky..a pokaždé, po necelé stránce na mě padla absolutní nechuť o tom číst. Nevím, čím to je, možná tomu dám ještě znovu někdy šanci, ale teď rozhodně nemohu jinak.

Jupijow
Jupijow
29.02.2016 3 z 5

Nebudu zapirat...dala mi zabrat. Rozhodne bych o teto knize nerekla,ze je nejak extremne ctiva. Nicmene namet je zajimavy, takze to cloveka donuti dojit az nakonec...ktery ponekud prekvapil.

feex8
feex8
24.02.2016 4 z 5

Rozmyslala som, ci dat tri alebo styri hviezdicky. Nakoniec som sa pripojila k vyssiemu poctu hlavne z dovodu, ze som mala po precitani tejto knihy dojem poctivo odvedenej prace autorky. Hladanie zdrojov muselo byt o drzku.

Pacilo sa mi vykreslenie bohyn a ich bohovania, taktiez bola velmi pekne navodena atmosfera kopanic. Postavy neboli ploche, prave naopak, bavili ma. Ci uz pre to tajomno, ktore ich v knihe obklopovalo, alebo ich svojraznost, kazdopadne sa s nimi autorka velmi dobre vyhrala. Z celej knihy je citit skutocny zaujem o tuto problematiku, o kulturu bohovania a prave tento zaujem sa podarilo aspon z casti preniest aj na mna.

Autorka velmi pekne doplnala informacie z archivov vlastnou fikciou. Vo vacsine pripadov nenasilne, plynulo.

Vztah Dory k otcovi a matke - super. Mne ako citatelovi by sa to ziadalo viac rozvinut, ale napriek tomu velmi dobre.

Teraz k tomu, co sa mi pacilo menej. Dora ako rozpravacka, ako kulturologicka bola velmi fajn. Dora ako osoba starajuca sa o brata, hladajuca si cestu k Surmene taktiez velmi dobre vykreslena. Ale Dora ako osoba, ktora citi minulost, alebo pomaha rozhanat burku, to sa mi az tak nepacilo. Asi preto, ze pripisovat nadprirodzene vlastnosti rozpravacovi je podla mna dost otrepane a prvoplanove. Taktiez rovina s Janigenou bola pre mna az prilis... nepresvedciva.

Tiez mi tam chybalo viac bohovania. V knihe je zachyteny iba malinky kusocek. Keby sa v knihe nechadzalo viac z tak krasne vykreslovanej kultury, urcite by to na jej kvalite neubralo. Takto som mala dojem, ze prave tato rovina zachadza do pozadia v prospech materiálov z archívov.

Kniha mi sprijemnila chripkove obdobie. Je to krasny kusok ceskej novodobej literatury.

Moje hodnotenie: 76%

martina.bella
martina.bella
23.02.2016 5 z 5

Fascinuje mě, kolik práce si autorka s tou knížkou musela dát! I když rozjezd je trochu pomalejší, kniha mě záhy pohltila. Jedna z mých nejoblíbenějších, protože se hned po přečtení nevykouří z hlavy, naopak v čtenáři doznívá.

Janet11
Janet11
23.02.2016 4 z 5

Pro mě zajímavé a neotřelé téma, ale trochu horší zpracování. Dlouho mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale vzhledem k tomu, že se děj odehrává poblíž mého rodiště, byla jsem zvědavá, jak kniha dopadne. Osud žen ze Žítkové vypovídá zejména o jejich životní síle a odolnosti, nicméně také o smutku a trápení, které musely prožít. Je to dojemný příběh a určitě nelituji, že jsem se jím "prokousala" :).

b_boccacci
b_boccacci
18.02.2016 2 z 5

Co říct. Nedokázala jsem ji dočíst, protože mi přišla nudná, špatně napsaná, nesnesitelná. Hodlám se k ní postupem času vrátit, protože bych ráda zjistila, jestli to bylo mnou nebo tou knihou.

barbora2863
barbora2863
16.02.2016 4 z 5

Ak by som mala vyjadriť pocity z knihy len jediným slovom, povedala by som čarokrásna!
Začítavalo sa mi do nej trošku ťažšie, predsa len štýl písania je na míle vzdialený dnešným moderným románom s krátkymi vetami či hovorovým jazykom, no potom som si ju užívala. Úplne. Každú vetu, niekedy rozvitú aj na niekoľko riadkov.

Presne takýto príbeh som potrebovala, akoby z iného sveta. Ten odlišný spôsob vyjadrovania. Ten pomaly plynúci dej, kde ani tesne pred záverom knihy netušíte, ako to celé dopadne. Občas ma prepadne potreba siahnuť po takýchto príbehoch, keď mám pocit, že mi z hovorovej či súčasnej reči kníh, pomaly prepne v hlave. Vtedy siaham po Jane Eyrovej, Rebeke či Búrlivých výšinách, aby som trošku vypla :)

Žítkovské bohyně mi to všetko dopriali plnými dúškami. Sledujeme osud Dory Idesovej, potomkyne žítkovských bohýň, ktorá však nenasledovala ich poslanie, nebola ich pokračovateľkou. Prečo sa dozviete :)
Cez životný príbeh Dory a jej tety Surmeny nám autorka priblížila necelé storočie života na kopaniciach Bielych Karpát, kde sa život s nikým nemaznal, bol tvrdý, neúprosný až krutý. Dora postupne odhaľuje minulosť svojej rodiny, skladá skladačku kúsok po kúsku, a to doslova. Pátranie v archívoch, ktoré jej minulý režim neposkytol, mravenčia práca postupne dostáva celistvú podobu. Kniha obsahuje podrobné zápisnice zo spisov ŠtB, listy nemeckých dôstojníkov, dobové policajné zápisy, samozrejme upravené pre potreby príbehu. Nepôsobili rušivo, skôr boli autentickým doplnením deja. Zvykla som si na ne, dali príbehu ďalší rozmer.

Autorka sa s príbehom vyhrala, pátrala, pýtala sa, a preto pre mňa bol uveriteľný a o to viac príťažlivý. Prežívala som ho, ostal mi v mysli, rezonoval pár dní. Hlavou mi lietali myšlienky na minulosť, aký bol minulý režim, vojna, Nemci, gestapo, drsný život na kopaniciach... a to "bohovanie" ~ liečiteľstvo, všetky zvyky, obyčaje, zariekavania, uzdravovania... no proste úžas, zachytené tak autenticky, že som mala chuť nahliadnuť do minulosti. Určite sa tam raz chcem ísť pozrieť, na kopanice Bedovej a Žítkovej, na úpätí Bielych Karpát...

Mínusom bol pre mňa koniec knihy, preto nedávam plný počet, ktorý si kniha zaslúži!
Akoby to autorka proste sekla, a bodka.
Nechcelo sa jej písať už? Či chcela byť "in" s čudným koncom? Mňa to aj sklamalo, priznám sa. Listovala som chvíľu späť, či som niečo nepreskočila, ale nie, naozaj to tak ukončila! A ostáva na čitateľovi to oceniť. A domyslieť si, čo sa asi stalo. Prečo sa to stalo... Škoda, trošku to zmarilo môj počiatočný úžas a nadšenie z knihy.
Napriek tomu si knihu prečítajte, ak môžete, neoľutujete (pevne verím).
Je to skutočne krásny príbeh, priam čarovný... ako žítkovské bohyne.

konformita
konformita
16.02.2016 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Přežily všechno, až na toho bolševika byly krátké. Pěkná ukázka toho, jak to dopadá, když blbec dostane funkci, zatahá za nitky a zničí naráz několika lidem život.

hejnak
hejnak
13.02.2016 5 z 5

Přesto, že v knize jsou i vymyšlené věci a né vše je podle skutečnosti, knížka mě naprosto uchvátila.

vikaa
vikaa
06.02.2016 5 z 5

Knihu jsem měla koupenou už více než rok a nějak jsem neměla tu pravou chuť si ji přečíst. Teď, když jsem se vrátila do dětství a dočetla Gabru a Málinku, naladila jsem se na "žítkovskou vlnu". Do knihy jsem se začetla okamžitě a za dva dny jsem knihu doslova zhltala. Životní osudy Dory, Jakoubka a její tety nám autorka postupně otevírá pomalým tempem, kterým Dora objevuje neuvěřitelné skutečnosti o své rodině a ostatních bohyních. Smyšlený příběh o kopanických bohyních se mohl takhle docela dobře odehrát, je uvěřitelný a opravdový. Je vidět, že autorka psala o tom, co ji zajímalo, bavilo a zcela pohltilo a že rozhodně nepodcenila studium archivních materiálů i spisů, vydaných na toto téma. Dora mi byla velmi sympatická, ale potom, co odkryla pečlivě uchovávané tajemství, už jsem nevěřila tomu, že kniha skončí happyendem. Kniha mě přivedla k tomu, že se pokusím i z jiných zdrojů (knihy, internet) zjistit něco dalšího o životě těchto moudrých žen. Za mě určitě 6 hvězdiček z pěti, kniha ve mně bude ještě dlouho doznívat...

Monncca111
Monncca111
04.02.2016 5 z 5

Nejprve mě kniha příliš nebavila, ale tak kolem 50. stránky jsem se začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Tato tematika mě obecně hodně zajímá. Navíc jsem toto území navštívila a tím pádem jsem si dokázala vše zasadit do dané oblasti. Musím uznat, že i pro byl konec nečekaný, ale o to větší dojem vě mě kniha zanechala. Ještě dlouho po přečtení jsem tento příběh "rozdýchávala".

citronekodvedle
citronekodvedle
03.02.2016 5 z 5

Vzhledem k tomu že se hlavní děj odehrává za kopečkem a i ostatní místa jsou mi známá, mě kniha absolutně pohltila a přečetla jsem ji jedním dechem, jenom mě na konci trošku zklamalo to že jsou postavy a děj trochu jiný než skutečnost ale i tak se mi kniha velmi líbila a určitě si o bohinich ještě něco přečtu :-)

NoCha
NoCha
03.02.2016 4 z 5

Rozhodně velmi zajímavá kniha. Pro mě absolutně nové téma, vyprávěné věcně, ale čtivě. Knihu jsem přečetla jedním dechem, ale musím říct, že konec mě hodně překvapil. Je pochopitelný, kniha asi ani jinak skončit nemohla, každopádně si nejsem jistá, zda jsem ochotná ho akceptovat :) Mohu jenom doporučit.