Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6942 1388

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

HanaNov
10.09.2023 4 z 5

Zajímavé téma, pečlivě zpracované a s překvapivým koncem. Není to jednoduché čtení, měla jsem pocit, že se textem musím doslova prokousávat, ale odměnou mi byl rozvětvený krásně napsaný příběh. Líbilo se mi propojení děje s dokumenty z archivu STB, i to, jak se příběh stáčel jinam, než jsem čekala. A konec byl pro mě docela šok. Tohle mě tedy opravdu nenapadlo ani náhodou!

Luteka
31.08.2023 5 z 5

Extrémně zajímavé téma výborně zpracované. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout ani na chvilku. Doporučuji do jakéhokoliv počasí, jelikož na tento skvost je čas vždy :)

Christeene
21.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Super! Jen tedy na to, jak byla Dora chytra, tak to vazne neodhalila, ze co je jeji milenka zac?!

chrudas
20.08.2023 5 z 5

Příběh plný zajímavostí z historie, četlo se dobře. I když je to knížka plná životních težkostí a rodinných tragédií, zaujme.

Pavla2
20.08.2023 5 z 5

Detailní práce s historickými reáliemi, která se je přesně vybalancovaná tak, aby šlo o zajímavé poznávání a nikoliv o nudné poučování. Možná to u někoho tuto hranci překročilo, u mě to bylo tak akorát. Život v jednom koutě Moravy, z jehož těsné blízkosti pocházím, je popsán velmi realisticky precizně a povahové charaktery a "životní styl" kopaničárů zcela podle pravdy, ať se to místním líbí nebo ne.

dangerkriss
19.08.2023 3 z 5

Pro mě rozhodně zajímavé čtení s překvapivým koncem. Některé pasáže knihy se mi četly hůř, občas jsem něco jen tak letmo proletěla, protože se mi nechtělo do sáhodlouhého textu zabředávat. Nicméně mě příběh bohyní zaujal a vlastně mi teď po dočtení chybí. Tučkovou jsem četla poprvé a určitě ne naposled.

Vestička
17.08.2023 4 z 5

všechno dokupy. Nacisticá ezoterika, zlí, zlí, zlí, bakaní komunisti, domácí zabijačka, čarodějnické procesy (to kdybych věděla, tak si s knihou nezačnu, tady prokázala autorka, že psát umí, a to až moc ) udavačství, ano škaredí, malí podlí Češi udavačští, zlí, zlí moc fujky. Šikana v komunistickým internátu pro opuštěný děcka. Chlast a postižený děcko( pane bože , další téma, kterýmu se vyhejbám). Útlak katolické církve , a chudák farář. Příliš mnoho pátrání v archívech. Slovník těch STB stejný, jako z životopisu našeho pana prezidenta, když se hlásil do rozvědčického kurzu Velice autentické. Potom taky zlí lékaři v hrozné psychiatrické léčebně. A čarování a přírody jen pomálu. , kletba, zahánění bouřek. A nevěřím že svěřili negramotné ženské 2 malý děcka. Leda by je očarovala. Na závěr bych chtěla říct, že autorka výběrem těchto společensky významných témat, a jejich uchopením prokázala kladný vztah k demokratickému zřízení. A cenu Magnesia Litera si plně zaslouží. Pouze je třeba dodat, že v knize se vyskytují pouze dvě lesby a žádná osoba nebinární , fluidní nebo trans. Vzhledem k tomu, že kniha je již 10 let stará, a v té době ještě nebyla problematika transsexuality v naší demokratické společnosti až tak silně akcentovaná, a věřím že autorka od té doby j vyspěla, což bude moct prokázat v další své práci. Dále navrhuji, aby dílo bylo zfilmováno. Režírovat to bude Hřebejk, a Surmerku bude hrát Geislerová Anna . Mj. Věděli jste že v Knize Legenda o Ostojovi popisuje archeolog Zdeněk Smetánka, jak se s jednou z Bohyň potkal?

lucie43
08.08.2023

Syrová a pravdivá sonda do života moravských Kopanic, i když se to tamějším obyvateům moc nelíbí. Ale jejich styl života takový opravdu byl (a někdy pořád je).

Andělský
07.08.2023 1 z 5

Hodně jsem o ní slyšel a těšil se na ni. Po 40. stránce jsem odložil. Téma bylinkářství a zaříkávání mě přitahuje, ale do této knihy nejsem schopen se začíst. Slova mi lítala jedním okem tam a druhým ven, otočil jsem stránku a už jsem nevěděl, o čem byla ta předchozí. Zbavovat se jí nebudu, třeba k sobě nakonec navzájem dozrajeme.

Monnyska
01.08.2023 4 z 5

Zajímavé téma, kniha podobně postavená jako pozdější Bílá voda, ale měla jsem obdobný pocit jako u Bílé vody... Někdy jsem se ztrácela ve vedlejších postavách, těžko jsem si udělala vztah k hlavním postavám... Mnoho otazníků a náznaků, které by nám měly do sebe zapadnout, ale přesto mnoho otazníků nevyřčených... konec překvapivý, ale pro mě takový nijaký, ale příjemné zpestření léta zajímavým tématem....

Andrea864
01.08.2023 5 z 5

Silný příběh. Výborně vytvořené dokumenty, které dodávají příběhu na autentičnosti a vždy o kousek poodhalí tajemství, sled událostí a odpovědi na otázky proč a jak. Velmi zajímavé informace o dávné i nedávné historii života žítkovských bohyní a jejich ženské rodové linii, která zřejmě sahá až do dávného úsvitu dějin a jistě - i když zdánlivě ukončena - bude pokračovat dál. Skvělé nahlédnutí do způsobu, významu, odkazu a magii bohování. Vřele doporučuji.

Kllara
04.07.2023 5 z 5

Okolo této knihy jsem se dlouho procházela v knihkupectví. Možná tak 5 let. Když jsem v ní tehdy poprvé zalistovala, odradil mě styl, jakým byla napsaná - částečně formou spisů v archivu a s netypickým vyjádřením přímé řeči. Jednoho dne jsem se však odhodlala a koupila si ji s tím, že to nejhorší, co se může stát, je, že mě nebude bavit. Ale bavila mě a hodně. Občas jsem se sice musela prokousat spisy, které mě zase tolik nezajímaly, ale většina z nich byla nakonec napsaná čtivě. Samotné téma knihy - léčitelství, okultismus a bohyně, mi přišlo velmi originální a myslím si, že podobných knih je v České republice opravdu pomálu a cením si toho, že autorka zpracovala právě tohle téma. Zároveň se mi moc líbilo, že kniha je napsána na základě skutečných postav a událostí s tím, že se odehrává na existujícím místě, které lze navštívit, i když samozřejmě chápu, že to nemuselo udělat současným obyvatelům Kopanic příliš dobrou službu. Nemyslím si však, že se chtěla autorka prostřednictvím tohoto místa přiživit, ale spíše vzdát hold bohyním, které zde pobývaly a upozornit širší veřejnost na jejich existenci a osudy. Co se týče příběhu samotné Dorky, tak ten byl dle mého názoru velmi zajímavý a výborně napsaný, na konci se vše hezky pospojovalo dohromady. Ve výsledku je to opravdu moc dobrá kniha, která je promyšlená, čtivá a zahalená oblakem tajemna. Určitě nesedne každému, ale myslím si, že stojí za přečtení a ať už si každý o žítkovských bohyních myslí, co chce, jedná se o nedílnou součást naší historie, která prostupuje každým z nás.

Mája777
03.07.2023 5 z 5

Tajemné a velmi zajímavé téma. Konec mě trochu překvapil, ale jinak se mi kniha líbila.
Opět jsem se dozvěděla něco z naší historie. Hon na čarodějnice v celkem nedávné době s podtextem osobní msty.
Styl paní Tučkové mi sedl a určitě si přečtu něco dalšího.
(3. 7. 23 - 14 889. 41)

Jana.Kuc
25.06.2023 5 z 5

Třetí přečtená kniha autorky a opět velmi povedená. Je pravda, že mě některé spisy "zdržovaly" od samotného příběhu, ale chápu, že to k příběhu patří.

Caetlin
20.06.2023 1 z 5

Knihy mám ráda a většinou hodnotím pozitivně, ale tohle fakt ne! Jako laik absolutně špatně čtivé, mlžení, a jakoby autorka nedokázala rozhodnout jaký styl vlastně bude psát. Na autenticitě (vymyšlené) to stejně nic nepřidalo.
Jako zaujatý člověk (rodina pochází z Kopanic, místa znám), tak absolutní drzost. Četla jsem i různá vyjádření spisovatelky a samé "okecávky" proč a jak. Příklad si může vzít z knihy Želary. Paní Legátová se nepotřebovala ohánět nějakými nesmysly, napsala dobré povídky a nepotřebovala bez svolení používat jména apod.
Hádám, že se autorka zviditelnila (vlastní text nevymyslí) , a hádám, že ploty jim nezaplatila, když už tak je tam život v krásné přírodě, ale těžký. Tak jim tu přírodu trochu zkazíme a ať si poraděj ještě víc.
Motyku do ruky místo stroje!

cerna7151
19.06.2023 3 z 5

Jsem z knihy na rozpacích. Téma Bohyní velmi zajímavé, část příběhu čtivá, druhá půlka, kde jsou popisy spisů z archivu apod. - to bylo trápení. Jak literatura faktu. Když to shrnu - téma super, zpracování už pro mě nic moc.

jana9252
05.06.2023 5 z 5

Precizně zpracované tématicka kopanických bohyň, se všemi plusy a mínusy, bez idealizace a bez příkras. Do příběhu je beletristicky zapracována i skutečná událost, totiž pád amerického válečného letounu nedaleko obce. Dvě bohyně jsem znala osobně, když jsem za nimi chodívala s babičkou, a myslím, že jejich život a životní poslání je popsáno velmi citlivě a přesně, stejně jako svéráz lidí, kteří v tomto koutě naší země žijí.

sgjoli
04.06.2023 5 z 5

Nevím, proč jsem se knihám Kateřiny Tučkové tak dlouho vyhýbala - snad proto, že jsou tak oblíbené a já se bála, abych nebyla zklamaná. Po poslechu audioknihy Žítkovské bohyně v podání Terezy Bebarové a Miroslava Táborského, ráda uvádím, že jsem se bála zbytečně, protože tento příběh jsem si nadmíru užila.
Autorka přichází s tématem, které v literatuře nemám takřka vůbec načtené - kromě Šeptuch od A. Sabuchové a Kladiva na čarodějnice od V. Kaplického jsem asi nečetla nic, co by se byť aspoň okrajově zabývalo "čarodějnicemi", léčitelkami či něčím podobným - aspoň si to nijak zvlášť nevybavuju. V tom vidím jeden z plusů, které v tomto případě vidím téma pro mne neokoukané a vlastně nové.
Navíc zasazení do našeho českého (resp. moravského prostředí a do historických událostí druhé pol. 20. století z toho dělá neuvěřitelně poutavý historicky laděný příběh s určitým nádechem magie - něčeho, co nás přesahuje.
Autorčin způsob psaní mi byl velmi sympatický. Výstavba textu působí zprvu možná nenápadně, ale pak se postupně navrstvuje a v samém konci to pak všechno skvěle zapadá do sebe. Člověk je vtažen do příběhu a má pocit, jako by byl jeho součástí a všechny události viděl přímo před sebou - jako na dlani. Vedle toho umí autorka skvěle a věrohodně vykreslit své postavy - zcela realisticky, plasticky.
No, já jsem skutečně nadšená a určitě si knihu přečtu i v tištěné podobě. A rozhodně dám šanci i dalším dílům této autorky.

Fčelička
18.05.2023 5 z 5

Kniha není pro každého! Je nutné slevit z přísně pragmatickeho uvažování, ponořit se do příběhu a nebát se uvěřit nemožnému... mně se moc líbila!!!

DominaCZ
14.05.2023 odpad!

O buranech zaostalých, zase pozměněná historie která vytočila obyvatelstvo.

Když se chce ohánět zkoumáním reálií a prací na datech, ať se potom v knize objeví ta dobová realita a ne nějaký smyšlený tance kolem rakví atd.
Štve mě jako autor protože prostě kecá.