Kňažná z Lemúrie

Kňažná z Lemúrie https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17567/knazna-z-lemurie-17567.jpg 3 3 3

Zita Malinová série

Dej tohto románu je umiestnený medzi Prahu a Bratislavu. Jedného dňa nájdu v Bratislave zavraždenú krásnu mladú ženu vedeckého pracovníka profesora Hudeca. Poručík Kubiš so svojím kolegom Kvetom stoja pred záhadou: Kto vraždil? Čitateľ sleduje napínavé dejové príhody, spestrené žartom iskriacimi i satirickými momentkami z novinársko-umeleckého ovzdušia súčasnej Bratislavy, a cez osudy redaktorky Malinovej, ktorá sa kamarátila so zavraždenou, kým jej tá neodlákala muža, postupne vniká za rúško tajomného zločinu.... celý text

moničina
moničina
30.06.2021 2 z 5

Naivné a nevierohodné. A vadilo mi neustále preskakovanie z osoby na osobu, chaotický dej a úplne chýbalo v závere vysvetlenie motívu vraźdy.

Koka
Koka
08.10.2019 4 z 5

Tak písať veru tá pani vedela! Z dnešného pohľadu samozrejme mnohé epizódy príbehu vyznievajú smiešne či neuveriteľne, to neustále súdruhovanie pri oslovovaní postáv pôsobí až prehnane ("súdruh taxikár, viezli ste túto osobu?"), čím autorka vytvára skôr dojem paródie, než dramatického príbehu. Nechýbajú ani ukážky z aktuálnych dobových problémov vtedajšieho života (prenikanie "škodlivej" západnej hudby do hláv slovenskej mládeže; veľký apel predstavuje súd s prostým a nechápajúcim roľníkom, ktorý sa z nevedomosti vystavil obvineniu z ohrozovania socialistického zriadenia, ...). Kriminálny prípad je však spracovaný veľmi zaujímavo, realisticky, i keď dnešný čitateľ , odkojený stovkami podobných príbehov, musí dávno tušiť motív aj páchateľa. V čase vydania tejto knihy však ešte čitatelia nemali tú "prípravu", čo dnes.
Než napätie z detektívky mi kniha poskytla zaujímavý pohľad do bratislavského života tých čias, vrátane mnohých drobných reálií (legendárna atmosféra uzavretých umeleckých klubov; súdružkovanie a budovanie socializmu na každom kroku, ale súčasne každá "lepšia" domácnosť mala súkromnú gazdinú, ktorá chodila do bytu denne "na výpomoc" atď.) .
Ten dobový kolorit ma doslova bavil.

kadgam
kadgam
11.01.2017

Celkom dobrá detektívka, škoda, že autorku nevydávajú aj dnes. Napriek socialistickému deju je to dobre čitateľné.

detektivní a krimi romány krimi české detektivky

Katarína Lazarová
slovenská, 1914 - 1995