Žít s lehkostí v nejistotě a změně

Žít s lehkostí v nejistotě a změně https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300959/bmid_zit-s-lehkosti-v-nejistote-a-zmene-2in-300959.jpg 4 15 4

Pema Chödrön vám ve své knize nabízí prakticky´ a srozumitelný návod k osobnímu růstu. Ukazuje, jak se můžete spřátelit s nevypočitatelností a nejistotou a přijmout je jako nástroje proměny svého života. Seznámí vás se třemi závazky – neškodit, prospívat druhým a přijímat svět takový, jaký je –, které vycházejí z tradičních buddhistických slibů, jež žák skládá pod dohledem učitele. Jde vlastně o tři způsoby, jak i sebeobtížnější situaci se vší její nestálostí, dynamičností a náročností přijmout jako cestu k probuzení. „Žít s lehkostí můžete tehdy, když se uvolníte ze svých životních traumat a pocítíte více lásky k sobě i druhým. Když si uvědomíte, že lidé jsou ve své podstatě dobří, že je možné zbavit se strachu a po každém pádu vždy vstát a pokračovat dál o něco silnější a moudřejší.“... celý text

Literatura světová , Duchovní literatura , Literatura naučná

Vydáno: , Synergie

Living Beautifully , 2012

IvaniceTamta
IvaniceTamta
24.01.2023 5 z 5

Žít s lehkostí je má oblíbená kniha, kterou velmi ráda doporučuji přátelům. Dodává vám klid a nadhled. Je to takové pohlazení na duši. Je malá, vleze se tzv. do kapsy, ale obsahem je pro mě velmi hodnotná.

anansie
anansie
24.08.2020 5 z 5

Opět jedinečná kniha pro výcvik mysli, moje třetí v pořadí od autorky. Pema Chodron to umí podat opravdu přijatelnou, vstřebatelnou formou, to ale neznamená, že po přečtení dosáhne člověk osvícení. Je potřeba vytrvalé praxe, ale jak říkají buddhističtí učitelé, nejprve je potřeba také vědění, čili informace k té praxi a pro mě je Pema Chondron skrze své knihy výbornou učitelkou, jak toto vědění do sebe absorbovat. V knize jsou rozebírány tři závazky - neškodit, starat se o druhé a přijetí světa tak, jak je, v jeho nestálosti, nejednoznačnosti. Autorka laskavým a nenásilným způsobem vysvětluje, jak funguje naše obvyklá zvyková mysl a seznamuje nás s výcvikem, jak pracovat se svými myšlenkami a emocemi jinak, a to dle učení tibetského buddhismu.

Eldar80
Eldar80
09.02.2020 4 z 5

Je to přepsané učení z jednoho kurzu a to nemám rád. Přednášení je prostě něco jiného než psát knihu. Tady to naštěstí nevadilo a nebo to nebylo znát. Četlo se to příjemně. Výklad je jednoduchý a dává to smysl.
Objevují se zde pro buddhismus typické argumenty proč se věnovat praxi nebo jak přistupovat k životu. Autorka čtenáři nic nevnucuje. Spíš dává prostor k zamyšlení. Je to původně mluvené slovo a tak se to čte lehce.
Chödrön vychází z tibetského buddhismu, takže to vyžaduje odpovídající čtenáře. Není to tak striktní jako třeba Dalajlama. Ten ale patří k jiné škole. Styl výkladu se tak logicky liší. Tohle má blíž ke klasické vadžrajáně. Někomu zas může vadit, že je žákyní kontroverzního učitele Trungpy. Ale podle mě to není moc znát. Pouze ho někdy cituje nebo popisuje jeho styl učení.
Je to spíš pro lidi, kteří zaujímají k duchovnu racionální přístup a nedůvěřují dnešní esoterice. Nebo pro zájemce o spiritualitu bez náboženství. Kniha víc inspiruje než by přinášela nějaké nové informace.
Neubližuj, chovej se altruisticky a přijímej život takový, jaký je. A vysvětlení několika meditací. Nic víc. Takže něco jako: „Nechovej se jako debil. Bude to dobré pro tebe i pro ostatní.“ Pokud hledáte něco víc intelektuálního, budete zklamaní.
V jádru se jedná o buddhismus a tak je to dost rozumové. Čtenáře New Age to asi moc neosloví. Forma výkladu je jinak zcela dnešní. Je znát, že to bylo napsané v nedávné době. Pokud to někoho zasáhne, určitě je možné číst knihu opakovaně. Dal bych tři hvězdy, ale bylo tam pár dobrých postřehů a tak nakonec dávám čtyři. 75%

RenataP
RenataP
28.08.2016

Nesouhlasím s autorkou snad úplně se vším, ale drtivá většina textu je opravdu vhodná k hlubokému zamyšlení a dokáže vám změnit názory či alespoň o nich přemýšlet jinak. Navíc nevykresluje svět nějak zvlášť krásně a sluníčkově a hodně práce dává na bedra člověku samotnému. Ono to ani jinak nejde. Ale přesto jsem velmi ráda, že se o své učení, které jinak praktikuje ve svém klášteře, podělila knižní formou. I nezasvěcený čtenář odejde s pocitem, že právě dostal pohlazení po duši a lehké jemné pobídnutí k tomu, aby svůj život prožil naplno.

duchovní literatura rozvoj osobnosti, osobní rozvoj

Pema Chödrön
americká, 1936
2002  96%Když ztrácíme půdu pod nohama
1994  88%Začni tam kde jsi
2013  94%Jak meditovat
2020  80%Když není úniku: Umění milovat sebe a tento svět
2016  77%Žít s lehkostí v nejistotě a změně

Kniha Žít s lehkostí v nejistotě a změně je v