Zimohrádek

Koupit

Nejslavnější sbírka žijící legendy českého básnictví je zároveň skutečným skvostem tuzemské poezie XX. století. Od jejího prvního vydání uplynou brzy již celá čtyři desetiletí. Čas však nejenže tuto sbírku, která se v polovině šedesátých let stala na zdejší literární scéně naprostým zjevením, nepřipravil o nic z její magické, imaginární, hypnotizující atmosféry, ale naopak jí umožnil dozrát podobně, jako dozrává to nejlepší archivní víno. Inovované druhé vydání s autorovým doslovem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6425/big_zimohradek-CBH-6425.jpg 3.9105

Kniha Zimohrádek

Lenka4

Je toto poezie? Tato otázka se vkrádá na mysl velmi urputně při četbě první poloviny, ze které se vyloupne jeden zdařilý veršík:
Tázal jsem se, proč máš křížek. „Věříš?“
Pověsilas ho na krk mně a řeklas „tobě ne“.
Bylo by však chybou odkládat knížku předčasně. Náhle tenká nitka zájmu sílí, slova získávají na přitažlivosti a nálada se proměňuje.

knih-o-mol
28.07.2021

Pro mne teprve Wernisch zacatecnik. Inspirace japonskem jeste nedotazena (Ikebana), obdoba cinske poezie (Pampelisky) vse je teprve v rozpuku. Jenze ja uz dnes vim jak to dopadne, tak i pres oslavny doslov Jiriho Travnicka davam 3 hvezdy.

puml
16.04.2021

Oprávněně jedna z nejdůležitějších sbírek autora a jedna z nejlepších sbírek české poezie druhé poloviny 20. století. Jednak originálním přístupem k poezii jako takové, tak tematickou šíří a takovou až snovou hravostí, a v neposlední řadě i tím, že i po těch více jak padesáti letech působí tahle sbírka neskutečně svěže. Síla je ale v tom celku. Samy o sobě jsou některé kousky slabší, ale jako celek, jako svým způsobem příběh to má neskutečnou sílu. Doporučuji.

freejazz
23.11.2020

tieto nádherné verše som prvýkrát čítal niekedy pred štyridsiatimi rokmi, podsunula mi ju šéfka Íverov. Wernish ma chytil za srdce a odvtedy ho mám rád a rád sa k nemu vraciam. preto ma potešila jesenná ponuka free e-kníh, v ktorej som našiel aj toto dielko a s radosťou som si ho - aspoň virtuálne - znovu prelistoval.
a teraz neviem - aj e-knihy patria do knihotéky?:)

Dakarianna
30.01.2020

„Měj se dobře, měj se dobře
a spomeň na mne nehodného
jen jediným vroucným vzdechnutím“

„Buď mi.
Při dešti na klepadle buď mi.“

los
13.05.2018

kouzelně něžná lyrika

Amalberga
11.02.2017

Na Zimohrádek musíte mít správnou náladu. A já ji měla až na poslední čtvrtinu sbírky. Nejvíce se mi líbil poslední oddíl básní. Některé mi trochu svým tajemnem a ostrými pointami připomínaly Skácelovu Smuténku. Jinak šlo o velmi příjemnou četbu.

HarryHaller
08.01.2013