Zimní voják

Příběh o válce a medicíně, o nalezení lásky, když ji člověk nejméně čeká, příběh o chybách, které děláme a jak se je snažíme odčinit. Vídeň 1914. Luciovi je dvaadvacet a studuje třetí ročník medicíny, když v celé Evropě propukne první světová válka. Uchvácen romantickými příběhy o statečných chirurzích v první linii narukuje jako jeden z mnoha, neboť očekává místo v dobře zajištěné polní nemocnici. Když však dorazí na místo určení, čeká na něj zrekvírovaný kostel zastrčený vysoko v odlehlém údolí Karpat, krutý mráz a pacienti umírající na tyfus. Ostatní lékaři utekli a zůstala jen jediná, ale o to záhadnější řádová sestra Margarete. Avšak Lucius ještě nikdy nedržel v ruce chirurgický skalpel. A zatímco v zimní krajině zuří válka, mladý muž zjišťuje, že stále více propadá kouzlu této ženy, pod jejímž vedením se musí učit surové, provizorní medicíně. Jednoho dne přivezou ze zasněženého průsmyku vojáka v bezvědomí, v jehož vojenském kabátu najdou pod podšívkou prapodivné kresby. Zdá se, že všechny naděje na jeho záchranu jsou marné, dokud Lucius neučiní osudové rozhodnutí, které navždy změní životy doktora, pacienta i sestry. Z pozlacených tanečních sálů císařské Vídně až do zamrzlých lesů východní fronty; z primitivně vybavených operačních sálů na bojiště, která se otřásají pod kopyty kozácké jízdy. Zimní voják je dojemný příběh o válce a lékařství, o rodině, nalezení lásky uprostřed bouřlivých převratů dějin a také o chybách, kterých se dopouštíme, a o vzácných možnostech odčinění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413610/big_zimni-vojak-GuR-413610.jpg 4.196
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Jota

The Winter Soldier, 2018

Kniha Zimní voják

katallinka

Většinou čtu pouze knihy z 2. světové války, takže tento příběh byl něčím novým a originálním. Dozvěděla jsem se hodně zajímavých informací o medicíně v době války. Nicméně příběh byl skvěle napsaný. Nikdy nešel příliš do hloubky, autor pouze nahazoval události. Přesto mě hlavní hrdinové velmi zasáhli a určitě mi tato kniha uvízne v paměti.

bubblebut

Kniha mě zaujala množstvím popisných scén, autor dokázal moc hezky vystihnout jak atmosféru jednotlivých pasáží, tak i veškeré boční příběhy. Občas mi ale právě tato detailnost přišla zbytečná. První polovina knihy pro mě byla spíše popisem než vyprávěním, v druhé půlce už to dostalo jakýsi spád a u samotného konce se mi líbila jeho neočekávanost a překvapivost.
Ne že by se mi kniha nelíbila, ale po celou dobu čtení mi v příběhu chyběla jakási jiskra a větší poutavost.

broskev28

Velmi dobrá kniha, soudím já. Na Ladiče pian se teprve chystám, takže pro mě první kniha Daniela Masona.
Čtivá, pokud jde o námět i vlastní provedení; občas to někde trochu skřípe (nejen jazykově) a já nevím, zda to má na svědomí autor nebo překladatel (žluté rašící kvítky zlatobýlu na jaře určitě nenajdete, podobně jako růžové a fialové astry na prvním holém svahu; svačinku ze semínek slézu, tzv. chlebíčků, si na jaře také neuděláte). Ale to je jen taková drobnost, kterou vzápětí vykompenzuje třeba úžasně poetický popis jarního procitání (s.98).
Postavy v téhle knize jsou velmi precizně vykresleny, za všechny uvedu jen paní matinku, výstavní exemplář! Scéna s Klimtem je nejen dokladem privilegovaného postavení Lucienovy rodiny, ale také důkazem odcizení, které v těch dobách a v oněch společenských vrstvách zřejmě nebylo nijak výjimečné.
Hrůzy války z pohledu medika ještě více nabobtnají, popis válečné mašinerie na rozdíl od Švejka vůbec nevyvolává úsměv na rtech a zdá se zcela nepochopitelné, že dvacet let po takových jatkách se v Evropě rozpoutala další válka:
"Ve Vídni se rozšiřuje branná povinnost a oni teď procházejí nemocnice a hledají bojeschopné muže. Existují nové směrnice pro to, co znamená připravenost k boji. Nemoc ve válce představuje něco jiného než nemoc v míru."
Samotný konec knihy se mi velice líbil, autor krásně vybruslil z toho očekávaného klišé, jak tu někdo v komentáři trefně poznamenal. Děkuju především za komentáře Dela111, Peršanka, alekis, pajaroh. A těším se na Masonovu prvotinu, protože "druhotina" opravdu stála za to.

"Ve Vídni možná uříznou celé chodidlo, když stačí jenom palec.
Ve Vídni možná škudlí s drény a všechno zaneřádí.
Ve Vídni možná neustoupí o krok zpátky, aby si kýchli.
Ale v Haliči . . .
Učil se."

Dela111

Zimní voják je psychologický, milostný a válečný román a to přesně v tomto pořadí.
Mimo několika pasáží v jedné kapitole tu scény válečné vřavy první světové nejsou. Válka je zde očima lékaře působícího v provizorní nemocnici umístěné v kostele v odlehlém údolí Karpat. Nejčastěji používá skalpel, kterým řeší tělesná poranění a omrzliny. Všudypřítomný tyfus a vši jsou dalším problémem, ale tím největším jsou poranění duševní...

Láska, která se zrodí na takovém místě a v tak těžkou dobu, bývá osudová... A především o hledání ztracené lásky je druhá polovina příběhu. Kdyby tato část dostala méně prostoru, hodnotila bych plným počtem hvězdiček.

Já na knize nejvíc oceňuji vykreslení psychických důsledků války, co s lidmi udělá každé takové válečné šílenství, s jakými vzpomínkami a traumaty musí po zbytek života žít.
"... některé rány se amputovat nedají."

Zimní voják přináší citlivý příběh z těžkých časů o chybách, které nelze napravit, o pocitu viny a odpuštění, o lásce. Je to jedna z těch knih, která zanechá silný dojem a doznívá ještě nějakou dobu.

Noisette73

(+ SPOILER) První část byla skvělá a tak poutavá, byly tam krásně vykreslené hrdinovy pocity, cítil se odstrčen, nepochopen rodinou a ta jeho vášeň a zápal pro medicínu...bylo to skvělé jeho studentský život mně neskutečně bavil a líbila se mi medicínská tématika rozebraná do hloubky.
Pocit odcizení od jiných, vlastně od celého okolí, možná se mu i ulevilo, když narukoval s vidinou pozice armádního lékaře?
To všechno bylo moc fajn a mně byl Lucius i blízký.
Nádherně vylíčen tehdejší život, tady plusy knihy končí...
Protože.... To, že v knize byly chyby a věty byly občas nelogické či kostrbaté, by se dalo ještě přiřknout horšímu překladu, byly tu také dlouhé kapitoly, ale četlo se to, alespoň v první polovině samo, ale proč tam autor prosazoval tolik násilí na zvířatech?! Nejdříve scéna s pejsky, posléze koňmi, králíky...Proč toho tam bylo zbytečně tolik?
A pak Margaret...Neměla jsem ji ráda a to ne proto, že bych jí vyčítala její psychickou narušenost, to vůbec ne, ale štvala mně tím, že nevěděla co chce a trápila Lucia, prostě pro mně to co předváděla ona, nebyla láska, ale jen vypočítavost... Milovala Horvátha a nedokázala to Luciovi říct...Ach jo. Raději si hrála s jeho city.
A scéna s tím šíleným Horstem je horší než většina hororů, slovo Ambdimen už nechci nikdy slyšet.... Kniha se dá shrnout jednoduše je skvělá do doby než Luciovu vášeň pro medicínu vystřídá vášeň pro Margaret.

hanzmb

Z první poloviny knihy jsem byl zcela nadšen. Stále jsem nemohl pochopit, jak dokáže relativně mladý Američan popsat příběh polského Vídeňáka navíc v tak specifickém regionu jako je Halič v době 1. světové války. Pak bohužel sklouzl do červené knihovny. Navíc nevysvětlil Margaretin původ ani důvody jak se dostala k ošetřovatelství. Nevěděl jak z toho? Přitom to mohla být ta doplňková část, která by udržela knihu na špičkové úrovni až do konce.

Tammy11
27.11.2020

Doba coronaviru nebyl ten správný čas na tuto knihu.... Nedočteno. Příliš depresivní v danou chvíli...

esma
16.11.2020

Výseč vojenského dění byla popsána přes optiku lékaře, konec překvapivý až neuvěřitelný. Postava Luciuse Krzelewskeho ale ve mně moc nerezonovala. Mnohem bližší mi byl ladič pian Edgar Drake. Obě postavy svíraly válečné konflikty, obě postavy hledaly opěrné body, ale jenom Edgara, přestože pro něho nebyla záchrana, se dotkla poetická až magická vize světa.