Zimní muži

Zimní muži https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347326/bmid_zimni-muzi-BKa-347326.jpg 4 301 91

Můžete zůstat slušným člověkem, i když vstoupíte do řad SS? Chtěli jen přežít, ale osud jim rozdal jiné karty. Dva bratři, Karl a Gerhard, žijí poklidným životem v rodném městě Hamburku. Karl se po smrti otce ujímá vedení rodinné textilní továrny. Žije ve šťastném manželství se ženou a čtyřmi dětmi. Gerhard je profesorem matematiky na univerzitě. Po smrti manželky a dcery se plně ponořil do práce a psaní knih. K moci se ovšem dostává Adolf Hitler a oběma bratrům se začíná otřásat země pod nohama. Proti své vůli se oba stávají součástí nacistické mašinerie a jsou nuceni podílet se na věcech, se kterými sice nesouhlasí, ale zároveň se proti nim nedokáží postavit. Karl se dostává na francouzskou i ruskou frontu a Gerhard organizuje židovské transporty do koncentračních táborů. Oba jsou zatlačeni až do krajnosti, což je hluboce poznamená. Vyprávění osciluje mezi rodinným životem v Hamburku a událostmi na frontě i v Německu za války. Napínavý příběh ukazuje, jak rychle se normální, civilizovaný život může proměnit v absurdní zmrzačenou skutečnost během války i jak těžké je hledání vlastního já po jejím skončení. Zimní muži jsou román o hrůzách války. Příběh o hranicích mezi dobrem a zlem, o životě a smrti i o morálních dilematech a svědomí.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Jota

Vintermœnd , 2014

gladya
02.09.2018 5 z 5

Dalši z knížek kde je vidět, co s lidmi dělá válka.
Jak se postavit ke zlu, které je u moci? Člověk nejdřív jen mlčí a "nevidí", pak se musí dívat, potom musí dělat, co nechce. A nakonec vlastně i sám chce.

Kde je etická hranice, jak bychom se zachovali my?

Terrez93
29.08.2018 4 z 5

chvilemi mi teda trvalo nez jsem se zacetla do deje, knizka me bavila asi tak po 100strankach, kdy se dej "rozjel"

hnusák
28.08.2018 5 z 5

,,Všichni, které miloval, byli zabiti, tak proč by on nemohl zabít někoho, koho zas miluje někdo jiný?,,
Karl i Gerhard se tvářili ze začátku jako muži silných charakterů, kteří si stojí neochvějně za svými zásadami, leč jak nacistická mašinérie nabírala na obrátkách, byli i oni vtaženi do tohoto soukolí, totálně přetvořeni a vnitřně rozdrobeni. Jejich vnitřní já jim napovídalo, že to, co dělají, je zlo v té nejčistší podobě, ale vědomí ochránit si svůj zadek jim velelo provádět hrůzné skutky.
Mistrně napsaný debut o hrůzách války a sonda do psychologie lidí, kteří sice rakouského kaprála odsuzovali a nesouhlasili s jeho idejemi, ale navenek mu pomáhali roztočit spirálu holokaustu. Moc se mne tato kniha líbila.
Maně mne napadá, jak by se člověk zachoval sám...

Dela111
27.08.2018 5 z 5

Na rozdíl od jiných knih o 2. světové válce tady sledujeme jak válka poznamenala samotné Němce. Jako oběti jsou zde dva bratři, před válkou slušní lidé. Nesouhlasili s Hitlerem, nechtěli válku, ale nevyhnuli se jí. Každý bojoval jinak, ale především bojovali sami se sebou...
Román ukazuje co s lidmi udělá válka, nastoluje otázku kde leží hranice morálky.

Děj knihy v nás postupně vyvolá spoustu pocitů - úzkosti, nepochopení, zhnusení, ale i lítosti a soucitu. Nemyslím si, že bychom měli soudit. Všichni jsme hrdinové když se nás to netýká, ale vždy teprve skutečná situace ukáže, jak se kdo zachová.

Kniha nádherná silou příběhu, silou poselství.

petrarka72
19.08.2018 4 z 5

Podoba s Remarquem se nabízí... Tuto knihu napsal debutující Dán, jeho rešerše byly evidentně vynikající, sám o sobě má odstup, díky kterému se některé drastické či psycho události dají ustát. Příběh dvou německých bratrů a jejich rodin v době druhé světové války plus skrze flashbacky celé první poloviny dvacátého století. Člověk se ani nenaděje - a je z něho zrůda...

evask
17.07.2018 5 z 5

Jak se zachovat? Co bych dělala já? Dachau, nebo podepsat spolupráci? Jednou tě zlomí a už tě mají, už se z toho nevyvlíkneš, tvé dobré úmysly jsou naivní. Ale nevzbouřit se, když máš utlouct člověka k smrti, nebo podpálit stodolu s lidmi, to bych do protagonistů nikdy neřekla. I v dobrých lidech se mohou probudit takové sklony? Mně se stala křivda, tak ať trpí i jiní. Strašný. Hrůza.

anibeni
23.06.2018 4 z 5

Kniha se mi nečetla úplně dobře... nevyhledávám ke čtení tematiku 2.světové války, přesto jsem se od této knihy nedokázala odtrhnout... ne každý byl z války nadšený, ne každý byl hrůznou nacistickou s---í, ale co dokáže válka udělat z úplně obyčejných a normálních lidí, které prostě válka semlela a i přes jejich odpor je donutila dělat to, co nechtěli.... je to šílený, ještě dlouho budu myslet na to, kdo byl vlastně oběť a kdo vinen...

maizy
11.06.2018 4 z 5

Musím se přidat k těm, co knihu vychvalují. Sice nebyli Zimní muži mým šálkem kávy, ale příběh byl neskutečně silný. Ukazuje se zde, jak válka zničí naprosto každého. Dva bratři - Karl (ředitel výrobní společnosti) a Gerhard (profesor na univerzitě) se dostanou k SS, ale i přesto se snaží zůstat dobrými lidmi. Ale jde to vůbec? Karl bojuje ve válce a Gerhard se dostane do koncentračního tábora.
Z dvou dobrých mužů se stanou trosky.

Díky autorovi můžeme vidět válku pohledem Němců. Pohledem slušných lidí, kteří jsou nuceni dělat strašné věci, ať chtějí, nebo ne.

"Stali ze z nich zimní muži. Zimní muži promrzlí až na kost."

*Čtenářská výzva 2018 - č.12. kniha s válečnou tematikou

TitusPulo
10.06.2018 5 z 5

Kniha je nádherně psána, před spisovatelem smekám.
K příběhu a knize Zimních mužů v jednom slovu maso. Milovníkům knih našeho milovaného Remarqua musím tuto knihu a tohoto spisovatele jen doporučit. Věřím, že Vás dostane tak jako mne.

Budu citovat obal knihy:
,, Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.“

Obdivuji lidi, kteří se kdy postavili zlu i za cenu svého života…

intelektuálka
06.06.2018 5 z 5

Přidám se k těm, kteří toto dílo pokládají za povedené.

Zase pohled z druhé strany - dva bratři jsou postaveni před volbu vstupu do SS.
Autor se snaží nestranně objasnit podíl těchto mužů na hrůzách války, s tím, že v podstatě neměli jinou možnost, než přijmout.

Doporučím.

Karl bojuje jako voják a Gerhard se dostává do koncentračních táborů.
Oba přežívají - ale není už jen přežití trestem ?

Nebudu kritizovat, nebudu chápat, nebudu odsuzovat....
Z obou bratrů zůstaly jen morální trosky:

" v hlavě měl pouze válku. Samou hrůzu a zmar, zatímco krása, nacházející se kdysi v jeho životě mu byla tak vzdálená, že to snad ani nebylo možné nazvat vzpomínkou."

Zůstali jen zimní muži - bez lásky a s ledem v srdci.

beanstk
05.06.2018 5 z 5

Kdo četl Wintrovi od Deightona, bude částečně vědět, do čeho jde ... klasická rodinná sága versus nacistické Německo.

Zdenas5
30.05.2018 5 z 5

Velmi pěkně napsaný příběh zobrazující válku zase z jiného pohledu. Ukazuje, co válečná mašinérie udělá i ze slušných lidí. A že si to vybrali sami? Kdo z nás může říct, jak by se zachoval v tak hrozné době?

Mergirus
18.05.2018 4 z 5

Opět jiný pohled na druhou světovou válku, hlavní postavy prožívají dilemata a vybírají si svou cestu, ať už s dobrým úmyslem nebo jsou k ní donuceny okolnostmi. Autor napíná čtenáře až do konce, který bratr že to spáchal sebevraždu...chvíli to vypadá na jednoho, pak na druhého, pak zas na toho prvního... Nakonec tedy skončil ten mnou tipovaný.

monte
12.05.2018 5 z 5

Moc pěkně napsaný příběh o bratrech kteří se museli podřídit válečnému běsnění.

sioux
27.04.2018 2 z 5

Nebavilo mě to. Nemohl jsem se začíst, i když jsem se snažil.

Verkavcelka
18.04.2018 5 z 5

Výborné čtení. Příběh z 2. světové války o změně postoje a chování dvou slušně žijících bratrů Stranglových. Nesoudím je, těžko můžeme vědět, jak bychom se v tak příšerné době, plné strachu a obav o život, zachovali my. Já osobně bych zešílela.

Killingjoke
11.04.2018 4 z 5

"Můžete zůstat slušným člověkem, i když vstoupíte do řad SS?" Tak přesně tahle věta z anotace ve mne vyvolala obavy. Moc totiž nemusím novodobé revizionistické romány, stavějící vrahy do rolí obětí. Dost často je v nich rozvíjeno pojetí "hodného nacisty" a ačkoliv jsem odpůrcem kolektivizace viny, pro organizaci jakou byla SS a její členy nemám žádné pochopení. Naštěstí, tahle kniha je tak trošku jiný případ... Zimní muži jsou válečným románem, snažícím se psychologicky postihnout osud dvou bratrů, kteří vstoupili do řad SS a jejich přerod v poslušné pejsky Třetí říše. A ten přerod myslím vážně, protože pasáže popisující jejich vnitřní boj a snahu o morální pevnost jsem autorovi tak úplně nespolknul. Právě v těchto chvílích je román nejslabší, jelikož ve svém jistě chtěném stěžejním tématu jen klouže po povrchu a nikdy pořádně netne do živého. Omáčka kolem, nazvu-li to takto neobratně, v podobě východní fronty, vybombardovaných měst a koncentračních táborů je sice podaná působivě, jenže tisíckrát popsaná jinde a prostě lépe... Přesto přese všechno se mi kniha četla velmi dobře, až na několik těch zbytečně popisných či rozvláčných míst. Přenesu-li se přes nenaplnění základní myšlenky, tak mě kniha docela bavila a mezi válečnými romány, které vyšly za posledních pár let, patří určitě k tomu lepšímu.

Bolomsson
26.03.2018 5 z 5

Na tuto knihu jsem byl velice natěšený. Tak trochu jsem již předem tušil, že to bude trefa do černého a to se také potvrdilo. Romány z období první a druhé světové války čtu vždy s obrovským zaujetím. O to více, když autor umí silný příběh vhodně a hlavně pravidelně prokládat myšlenkovými pochody hlavních hrdinů, umí sugestivním způsobem líčit jejich měnící se psychické rozpoložení a chování na základě prožitých strastí a neduhů.
Vším výše zmíněným tato kniha k mé radosti a spokojenosti disponuje. Zanechala ve mě velice pozitivní a hluboký dojem.

Z obalu knihy jsem se dočetl, že je to autorova prvotina, v tom případě klobouk dolů a snad jeho další vydaná kniha s názvem "Land i datid" (pojednávající o mladém muži, který se při hledání pravdy o svém otci vydává na cestu v čase zpět do doby NDR, rozděleného Berlína a tajné policie Stasi) bude brzy přeložená do češtiny a sepsána stejně působivě a napínavě, jako Zimní muži.

Ťapulka
06.03.2018 5 z 5

Krásná kniha, před autorem smekám. Číst ji po přečtení Hany mi ani na chvíli neumožnilo fandit hlavním postavám. Ale přesně jak napsal Boby17, nikdo nevíme, co by z nás udělal strach o své blízké, strach o sebe, nutnost vybrat si mezi dvěma zly, beznaděj...přesto nikoho nic z takových činů neomlouvá. Knihy o druhé světové válce vždy v sobě ponesou slova hrůzy, děsu a proseb, ať se nic takového už nestane! A jak je napsáno na zadní straně desek - "Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic". Nad touto větou bychom se především měli zamyslet a mít ji stále na paměti! A postavit se všemu včas a hrůzy zastavit hned v jejich zrodu. Držím nám všem palce!!!!

loreleis
01.03.2018 5 z 5

Krásná ale opravdu smutná kniha. Ze začátku jsem postavám trochu fandila, ale postupem času jsem nebyla schopná pochopit jeden jejich jediný krok. Rozhodně se nejedná o příjemné odpolední čtení, ale pokud hledáte něco, nad čím se zamyslíte, určitě doporučuji. A že se jedná o autorovu prvotinu mě šokuje. Kdejaký ošlehaný autor by se tady mohl učit.