Zimní muži

Zimní muži https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347326/bmid_zimni-muzi-BKa-347326.jpg 4 301 91

Můžete zůstat slušným člověkem, i když vstoupíte do řad SS? Chtěli jen přežít, ale osud jim rozdal jiné karty. Dva bratři, Karl a Gerhard, žijí poklidným životem v rodném městě Hamburku. Karl se po smrti otce ujímá vedení rodinné textilní továrny. Žije ve šťastném manželství se ženou a čtyřmi dětmi. Gerhard je profesorem matematiky na univerzitě. Po smrti manželky a dcery se plně ponořil do práce a psaní knih. K moci se ovšem dostává Adolf Hitler a oběma bratrům se začíná otřásat země pod nohama. Proti své vůli se oba stávají součástí nacistické mašinerie a jsou nuceni podílet se na věcech, se kterými sice nesouhlasí, ale zároveň se proti nim nedokáží postavit. Karl se dostává na francouzskou i ruskou frontu a Gerhard organizuje židovské transporty do koncentračních táborů. Oba jsou zatlačeni až do krajnosti, což je hluboce poznamená. Vyprávění osciluje mezi rodinným životem v Hamburku a událostmi na frontě i v Německu za války. Napínavý příběh ukazuje, jak rychle se normální, civilizovaný život může proměnit v absurdní zmrzačenou skutečnost během války i jak těžké je hledání vlastního já po jejím skončení. Zimní muži jsou román o hrůzách války. Příběh o hranicích mezi dobrem a zlem, o životě a smrti i o morálních dilematech a svědomí.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Jota

Vintermœnd , 2014

Zdekat
22.11.2020 4 z 5

Zajímavý pohled na válku z pohledu němců. V knize je patrná otázka, jestli každý kdo bojuje na špatné straně, musí být už jen proto špatný? Nebo může být i dobrý člověk donucen k tomuto boji okolnostmi, výchocou, nevědomostí nebo jen nerozvážností. Za mě lepší kniha s podobnou tématikou je Zemřít na jaře.

ivulka15
01.11.2020 4 z 5

Kniha rozhodně stojí za přečtení ale nečte se právě lehce. Kdo je vlastně dobrý a kdo zlý? Jak už tady bylo řečeno člověk může jen těžko soudit když není v jejich kůži. Tisíckrát si můžu říkat že to či ono bych prostě neudělala ale kdoví........

markyticka
20.09.2020 2 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem knihu přelouskala, přeskakování mezi dějovými liniemi mi jindy moc nevadí, ale tady jsem stále čekala na to, až mne příběh pohltí a vtáhne. Nevadí mi smyšlené příběhy založené na reálných faktech.

marcela8908
27.08.2020 2 z 5

Pohled z druhé strany určitě stojí za přečtení, ale srovnání s "Na západní frontě klid" bych si vůbec nedovolila. Tohle mě nijak zvlášť neoslivilo, moc se děj táhne a přeskakuje z jednoho bratra na druhého. Za mě tak hodnocení poloviční

Dandy1
30.07.2020 2 z 5

Nevím čím si tato kniha vysloužila tak vysoké hodnocení. Děj neodsýpá, postavy jsou ploché, skoky v čase spíš vadí.

simona5r
30.07.2020 4 z 5

Moje první kniha s válečnou tématikou, která přibližuje toto období z "druhé strany", té německé. Zpočátku jsem se do knihy nemohla začít, ale ke konci jsem byla víc a víc zvědavá,, jak to s bratry dopadne. Musím přiznat, že čtení je čím dál víc depresivnější, ale ono to jinak ani nejde.

Ivetaa
28.07.2020 5 z 5

Kniha se nečetla dobře. Minimálně prvních sto stran je o rodině a vzpomínkách a do dalších stran už jsem se musela vyloženě nutit, protože zvláštní styl psaní mi nevyhovoval. Jenže tolik knih z "druhé" strany zase mnoho není a já byla prostě zvědavá. Popis prostředí a život v koncentračních táborech mě ale dostal. Prostě peklo na Zemi.

certik003
15.07.2020 4 z 5

Tohle bylo hodně zajímavé čtení, protože o 2. světové válce z pohledu Němců jsem toho moc nečetla. A i když jsem si vědomá, že nesmím soudit, protože jsem v jejich situaci nikdy nebyla, stejně jsem se tomu neubránila. Rozumím tomu, že humánní a slušný člověk ze strachu mlčí, ale i tak musím napsat, že Gerhardovo jednání mě strašně překvapilo a zklamalo. Knížka vyvolává spoustu otázek, ale odpovědi bych nalezla jenom, kdybych byla ve stejné nebo hodně podobné situaci.

ANDY28
12.07.2020 5 z 5

Poslední knížka do letošní čtenářské výzvy. Asi do 140 stránky jsem si říkala proč má ta knížka tak vysoké hodnocení, když za to nestojí. Pak se stala rodinná tragédie a já jsem se nemohla odtrhnout a příběh mi sedl.

Kuci12
11.07.2020 4 z 5

"Člověk je dobrý i zlý." Nic není černé a bílé a těžko říct, jak bychom se zachovali my všichni, kdybychom museli najednou volit, mezi svojí kůží a tím chovat se čestně a spravedlivě. Stačí neudělat nic a už vás semelou kolečka systému a najednou nemáte vlastně jinou možnost než v pudu sebezáchovy zabíjet, zapalovat a ničit lidské osudy. Skoro nikdo to nechtěl a nikdo to neuměl zastavit. Všichni si lžou do kapsy, že oni nejsou ti zlý a že přeci neměli jinou možnost. Chtěli jen přežít a žít svůj život, ale ten mezitím zmizel. Úžasná kniha, která pokládá otázky, aniž by se ptala.

Yorika
30.06.2020 3 z 5

Upřímně. Myslím, že existují lepší knihy o hrůzách války. Postavy v tomto příběhu jsou podivně ploché a jakoby bez života. Charaktery by mohly být drobátko propracovanější. Takto jsem si nedokázala ani k jednomu z bratrů utvořit nějaký vztah.
Samotný popis války mi nepřišel v ničem výjimečný, ba si myslím, že jiní to zvládli i lépe. Asi půjdu proti proudu ale kniha mě příliš neoslovila.

Scathia
17.05.2020 4 z 5

Velmi dobře a čtivě psaná kniha. Tématiku druhé světové války mám hodně ráda. Bohužel je více knížek z pohledu obětí, než z pohledu Němců. Přitom takové knihy dokáží rozklíčovat složitost lidské historie i povahy, kde nic není černé nebo bílé. Zlo je plíživé a hřeje se na lidském strachu vystoupit z řady. Bylo inspirativní sledovat přeměnu obyčejných, humánně založených Němců v klíčové příslušníky SS. Kniha by dokázala v "zimních mužích" vzbudit lítost, ale přes všechny odstíny šedé, na konci jde pořád jen o zástupce a vykonavatele nacistické ideologie. Moc dobrý počin.

Šánka
16.05.2020 5 z 5

Zimní muži je výborně napsaný válečný román a bylo to velmi hutné a docela (aspoň pro mne) těžké čtení. Četla jsem poměrně dlouho.
Příběh dvou německých bratrů, vysokoškolského profesora a majitele továrny, dvou obyčejných lidí, kteří neměli vůbec žádné ambice spolupodílet se na fašistické ideologii, na zrůdnostech války. Přesto jsou postaveni před volbu a vtaženi do soukolí šíleností, jež válka přinesla.
Autor mistrně zachytil jejich postoje, vývoj, pochybnosti i postupnou proměnu, aniž by nějak čtenáři předhazoval odpovědi na mnoho otázek. Kdy nastane u člověka bod zlomu a ze slušného se stane lidskou bestií, je to strach o sebe, své blízké, snaha zapadnout, nevyčnívat, jít s davem?
Dlouho jsem přemýšlela nad odpověďmi......

tonysojka
07.05.2020 3 z 5

Další válečný román, jehož určité části otřesou, ale neodpoví na otázku, proč jsou lidé ochotni se zabíjet ve jménu čehokoliv. Jako mnoho podobných děl. Navíc psáno s odstupem, který mi moc neseděl. Jsem si vědom, že na tuto otázku se odpovědět nedá, ale slušelo by se nabídnout možnosti. A těch se postavám moc nedostává, a když, tak je ze strachu zahodí. Což je vlastně odpověď. Jednání a chování Němců mi připadalo alibistické, cítil jsem tam něco ve smyslu "my nic, to Hitler nás svedl" ale možná se pletu.Aby někdo někoho k něčemu svedl, tak s tím ten svedený musí souhlasit. Myslím že existují lepší literární věci o válce a holokaustu, ale toto je pořád za mne o hodně lepší než třeba "Nabarvené ptáče"

cérka
02.05.2020 5 z 5

,, Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé nedělají nic.“

Kdyby nebylo Čtenářské výzvy a Klubu milovníků knih po této knize bych určitě nesáhla. Kniha Na západní frontě klid, čtená v rámci povinné četby, ve mně totiž zanechala tak hlubokou a bolestnou stopu, že se podobným knihám podvědomě vyhýbám.

Velmi jsem váhala, zda zvolit pohádky Hanse Christiana Andersena nebo téměř rodinnou ságu Jespera Bugge Kolda. Zvítězili Zimní muži a já s velkou pokorou uznávám, že to bylo dobré rozhodnutí.

Hrdiny této knihy nebudu soudit a ani neznám odpověď na otázku, zda lze nebo nelze za těchto okolností zůstat slušným člověkem. Souhra náhod, okolností, špatných rozhodnutí? Osud? Nevím.
To vědomí, co všechno vykonali, musí být hrozné, sžíravé a trestající. Je svědomí, ztráta rodiny a smrt blízkých dostačujícím trestem? Nevím.

Každopádně mě kniha neskutečně přitáhla a i přes těžké téma bavila. Obdivuji autora, že nesklouzl k jakémukoliv hodnocení a udržel si nadhled. Výborná prvotina!

bai.Cerna
29.04.2020 5 z 5

Dvěma slovy: unikátní kniha.

Evaho73
25.04.2020 5 z 5

Veľmi slušný debutový román, pri čítaní ktorého som mala pocit, že hlavným rozprávačom je svedomie dvoch bratov bývalých príslušníkov SS riešiacich ťažkú morálnu a etickú dilému.
Zaujal ma štýl, akým je kniha napísaná, kde sa striedajú opisy dôležitých okamžikov ich civilného života v Hamburgu a tvrdého vojenského života na východnom a západnom fronte počas druhej sv. vojny a v koncentračných táboroch.
Opísaný kontrast medzi pokojným kapitalistickým životom oboch bratov a životom poznamenaným nepochopiteľnými hrôzami vojny je veľmi výrazný.
Autor zobrazil útržky vojnových scén veľmi drsne a naturalisticky, pričom si zachoval objektívny postoj, kde som mala pocit, že nič nedaroval ani jednej znepriatelenej strane.
Excelentné sú aj psychologické opisy toho, ako sa ľudské postoje dokážu meniť vplyvom dramatických okolností.

Priznám sa, že by som nechcela riešiť podobnú dilému a netrúfam si ani súdiť alebo odsudzovať....

Ako by sme sa zachovali my v obdobnej situácii?!!!
Ja si na túto otázku neviem odpovedať.....

Martin1974
25.04.2020 5 z 5

Brutálne dobrá kniha..

Chytuš
17.04.2020 5 z 5

"Od Remarquova díla Na západní frontě klid jsem nečetl knihu, která by na mě svým vylíčením válečných hrůz a toho, jak válka lidi mrzačí, udělala takový dojem jako Zimní muži." Tolik k románu uvádí Jens Henneberg na přebalu knihy. Pro sebe jsem si říkala - tak se ukaž milý Jespere Bugge Kolde, laťku máš nastavenou hodně vysoko... A víte co? Lépe se to podle mě v jedné větě shrnout nedá. Brada mi spadla hned na začátku - a pak ještě mnohokrát. Ze čtení mi místy bylo fyzicky špatně, přesto jsem se od téhle knihy nemohla odlepit. Je to jedna z knih, které se mnou zůstanou hodně dlouho, protože její dopad je drtivý a opravdu velmi působivý.

Ten, kdo se neodváží sám si zvolit cestu, skončí jako kamínek na schodišti, po němž stoupají mocní. - Carl Scharnberg

Renatecka
16.04.2020 5 z 5

Tak to byla síla. Peklo na zemi a navíc brilantně sepsané. Doporučuji.