Zima v Madridu

Zima v Madridu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538/bmid_zima-v-madridu-x3P-538.jpg 4 45 10

Madrid leží v troskách po občanské válce, jeho obyvatelstvo hladoví a Německo pokračuje ve vítězném tažení Evropou. Británie vzdoruje a generál Franco zvažuje, zda si má jeho země zachovat neutralitu nebo vstoupit do války. Napínavé vyprávění, jež čtenáři v živých barvách líčí atmosféru Španělska své doby. Na pozadí historické skutečnosti se rozvíjí dojemný milostný příběh a ukazují se následky obtížných rozhodnutí, před něž jsou postaveny hlavní postavy. Obrázek Madridu po skončení občanské války je vykreslen věrně a se smyslem pro detail.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Winter in Madrid , 2006

alca-212
03.04.2024 5 z 5

Od pana spisovatele mám rozečtenou sérii historických detektivek a díky ní mi padla do oka Zima v Madridu. A jsem ráda, protože komentářů a ani hodnocení této knihy tady na Databázi není moc a tak šance na její objevení není velká.
Během čtení jsem si dohledávala některé věci na internetu, jsem i ráda za shrnutí historických souvislostí na konci knihy. Bohužel to mám tak, že tady ty historické věci neudržím dlouho v hlavě...
Co ale v hlavě určitě udržím je dojem z krásné knihy, z nepřeslazeného milostného příběhu, z atmosféry válečných let...
Povedená čtivá kniha.

Finn69
20.07.2023 4 z 5

Španělská občanská válka mě vždycky zajímala, i když je bohužel vždycky trochu v pozadí ruské revoluce a druhé světové války. Ale přestože Španělsko bylo ve válce neutrální, ta země a lidé v ní dostali ve 20. století opravdu těžce do těla. Zejména třicátá léta musela být peklo na zemi. Tahle knížka se odehrává těsně po skončení občanské války a na začátku Frankovy diktatury na počátku 40. let. Začíná druhá světová válka, Evropa se hroutí pod náporem německé armády a Anglie dělá všechno pro to, aby Španělsko zůstalo neutrální.
A v téhle těžké době se ve Španělsku náhodou potkají tři spolužáci z anglické soukromé školy - jeden zavřený ve vyhlazovacím lágru jako nenapravitelný komunista, druhý hochštapler snažící se co nejrychleji na úkol ostatních napakovat a zmizet, třetí univerzitní profesor španělštiny a trochu idealista, který se proti své povaze má stát ve Španělsku agentem výzvědné služby. Příběh je to opravdu zajímavý a čtivý, navíc to má autor dobře provázané s reálnými historickými událostmi, prostě pokud máte rádi kvalitní historické romány a zajímá vás tahle složitá doba, zkuste to.
A rozhodně se podívejte na dva filmy od Guillerma del Toro - Faunův labyrint a Ďáblova páteř.

petr_
08.10.2020 4 z 5

Řekl bych, že dějiny jsou zajímavější, nežli sebelepší fantasy. Tolik jsem toho četl, slyšel, a viděl dokumety o II.sv. válce a stále existují bílá místa, o kterých se moc nemluví. Možná proto, že i spojenci museli udělat mnoho ústupků, aby mohli ukončit válečné běsnění v Evropě.
Kniha vlastně popisuje Španělsko po občanské válce, které bylo totálně zruinované, takže mu nezbývalo nic jiného, nežli si udržet neutralitu. Frankův režim nebyl schopen zasáhnout do války, ačkoliv by si to Němci přáli.
V příběhu lze objevit pochybnosti, zda by vše dopadlo lépe, kdyby vyhráli republikáni, protože teror komunistů, nebyl o nic menší, nežli teror falangistů. Aby situace byla nepřehlednější, tak na politické moci se podíleli i monarchisté (a to nemluvíme o snáhách basků). V jiných knihách jsem také četl o následcích občanské války ve Španělsku, které se táhly často až do dnešní doby, ale z tato kniha konkrétně popisuje tehdejší události.
Zajímavě je také popisována politika Velké Británie, za kterou byl v této době zodpovědný Winston Churchill. Námořními blokádami byli Britové schopni vydírat Frankův režim a udržovat ho mimo válečné dění.
Takže, pokud se chcete něco dozvědět o období po španělské občanské válce, tuto knihu doporučuji.

Richisa
02.06.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha, která ukazuje méně známé okolnosti 2. světové války.

Autor se snažil postupovat co nejvíce podle doložených historických faktů, i když příběh je zcela smyšlený. Moc oceňuji osvětlení konkrétní historie na konci knihy.

Příběh je čtivý, nezabíhá zbytečně do vedlejších dějů, všechny postavy jsou sympatické a poměrně uvěřitelné.
Krásně vykreslená je nálada Madridu, strach a nedůvěra lidí.
Líbilo se mi, že každá z hlavních postav měla svůj vytčený úkol a bála se prozradit cokoli i blízkým. To velmi dobře doplňovalo atmosféru. Zároveň se u všech dovídáme jejich pocity a vnitřní pohnutky, proč se chovají tak, jak se chovají.

JIří80
08.09.2017 4 z 5

Zajímavá, trochu smutná kniha o zamilované dvojici odehravajici se v Madridu na začátku války . Pro mě zajímavé informace z dějin Španělska, které jsem o občanské válce zatim nevěděl.

Zorka
13.01.2015 4 z 5

Poněkud smutně vyznívající román, jehož hlavního hrdinu si zamilujete už jen proto, že takového přítele by chtěl mít každý z nás. Pro mě byla chvílemi dost nepřehledná politická situace ve Španělsku, unikaly mi jistě drobné detaily, ale podstatné věci snad nikoli. Takže za mě ano, kus historie a kus lidství na jednom místě.

Wilbur
15.11.2013 4 z 5

Strhující román z období poválečného Španělska s překvapivým závěrem. Smutná historie jedné z nejúžasnějších zemí, jaké jsem kdy navštívil.

ondrash77
05.04.2013

O druhé světové válce toho bylo napsáno mnoho. Romány počínaje, vědeckými pracemi a dokumenty zdaleka nekonče. Dá se říct, že se jedná o nejpodrobněji zpracovanou událost v lidských dějinách.

Hitlerova cesta k moci, vzestup a pád Třetí říše, stejně jako konečné vítězství spojenců bylo zpracováno na všechny možné způsoby. O dění ve Španělsku po skončení občanské války toho bylo napsáno podstatně méně. C. J. Sansom tento dluh aspoň částečně splácí. Do období krátce po španělské občanské válce zasadil příběh tří spolužáků z Velké Británie.

Alma-Nacida
05.12.2012 4 z 5

Zajímavá kniha dobře vystihuje dusnou atmosféru Madridu na začátku války, bohužel mi připadá poněkud upovídaná, ale za přečtení určitě stojí.

Shardlake
04.10.2012 3 z 5

Strašně jsem si tuto knihu chtěla přečíst a musím říct, že jsem nebyla zklamána. Sice mě chvilku trvalo (asi 50-70 stran), než mě děj opravdu chytl, ale od té chvíle s přibývajícími stránkami byl děj víc a víc napínavější. Určitě si tuto knihu pořídím, pokud se mě ji někdy podaří sehnat. Je to sice trochu z jiného soudku než knihy o právníku Mathew Shardlakeovi, ale tento autor mě opět nezklamal. Doufám, že brzy zase od něj něco vyjde.