Zima mužů

kniha od:

Zima mužů obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

V dokumentárním románu francouzský novinář a spisovatel Lionel Duroy vypráví příběh svého alter ega, spisovatele Marka. Jeho cesty do Srbska a do Republiky srbské v Bosně a Hercegovině. Snaží se pochopit, proč se dcera generála Mladiče, velitele srbských sil při obléhání Sarajeva, obviněného z genocidy, střelila do hlavy oblíbeným otcovým revolverem. V zimě se v horách nad Sarajevem, ve vesničkách na několik dní odříznutých přívaly sněhu, setkává s neméně chladným přijetím a podezřívavostí, kontrastujícími se srdečnou a otevřenou povahou Srbů, jak ji popisují turistické bedekry. Popisuje setkání a rozhovory s muži, kteří měli více či méně něco společného s armádou generála Mladiće. Dnes se s tím snaží nějak žít. Bývalí důstojníci nepopírají, že se dopustili nejstrašnějších zločinů proti svým bývalým muslimským a chorvatským sousedům, ale věří, že jednali v sebeobraně. Aby se ospravedlnili, vyprávějí Marcovi příběh o jejich válce. Marc je nesoudí - poslouchá. Román Zima mužů (L'Hiver des hommes) získal v roce 2012 cenu Renaudot des lycéens a v roce 2013 Cenu Josepha Kessela....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445559/zima-muzu-ncY-445559.jpg 3.89
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

L'Hiver des hommes, 2012

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Zima mužů

Přidat komentář
GrasselováL
06. dubna

Nemám ráda zaujaté knihy. I když autor vypráví to, co slyší jak od hrdých Srbů až po ty, co se jim příčil "režim" a násilnosti nejen na Srbech, Muslimech a Chorvatech, jakožto Tunisan se střetává s tím, co v životě zažil - útlakem a vyhnáním.
V tom, co píše cítím stále jeho bojácnost se vypořádat s vlastní minulostí.

Kniha má být dokumentární román, ale nerozumím tomu, proč do historického děje zahrnuje svůj nynější jakýsi vnitřní rozpor se svou manželkou? přítelkyni?, která sebrala své kufry a opustila jej. A co jako? To mi velmi vadilo.

mgeisselreiter
27.08.2020

(+ SPOILER) Velmi zajímavá kniha, už tím, jak je psaná. Autor působí až trochu neobratně a nezkušeně, jak dává svou knihu dohromady, jak zpovídá lidi, jak se vyjadřuje. Vzniká tak román, který si mě získal. Z druhé strany je velmi zajímavé se seznámit s tím, jak došlo k rozpadu Jugoslávie, jak se bývalí sousedé a kamarádi oddělili, stali se z nich nepřátelé, válčili proti sobě a nenávist v nich zůstává i po mnoha letech. Duroy 90% věnuje zpovídání Srbů, v závěru se přesouvá "na druhou stranu barikády" a nevěří svým očím.
Autor poslouchá a to, co se dozví, předává čtenáři. Získané informace nijak nekomentuje a nerozvádí, nechává na čtenáři, ať si udělá svůj vlastní obrázek. Pro mě se jedná o nesmírně zajímavý pohled na bývalou Jugoslávii a mrzí mě, že těch informací jsem se nedozvěděl ještě víc. Snad pomůže wikipedie. 90% a 4*, 27. 8. 2020.