Zima mužů

Zima mužů obálka knihy
Mé hodnocení:

V dokumentárním románu francouzský novinář a spisovatel Lionel Duroy vypráví příběh svého alter ega, spisovatele Marka. Jeho cesty do Srbska a do Republiky srbské v Bosně a Hercegovině. Snaží se pochopit, proč se dcera generála Mladiče, velitele srbských sil při obléhání Sarajeva, obviněného z genocidy, střelila do hlavy oblíbeným otcovým revolverem. V zimě se v horách nad Sarajevem, ve vesničkách na několik dní odříznutých přívaly sněhu, setkává s neméně chladným přijetím a podezřívavostí, kontrastujícími se srdečnou a otevřenou povahou Srbů, jak ji popisují turistické bedekry. Popisuje setkání a rozhovory s muži, kteří měli více či méně něco společného s armádou generála Mladiće. Dnes se s tím snaží nějak žít. Bývalí důstojníci nepopírají, že se dopustili nejstrašnějších zločinů proti svým bývalým muslimským a chorvatským sousedům, ale věří, že jednali v sebeobraně. Aby se ospravedlnili, vyprávějí Marcovi příběh o jejich válce. Marc je nesoudí - poslouchá. Román Zima mužů (L'Hiver des hommes) získal v roce 2012 cenu Renaudot des lycéens a v roce 2013 Cenu Josepha Kessela....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445559/zima-muzu-ncY-445559.jpg 3.89
Vydáno, Volvox Globator

L'Hiver des hommes, 2012

Kniha Zima mužů

GrasselováL

Nemám ráda zaujaté knihy. I když autor vypráví to, co slyší jak od hrdých Srbů až po ty, co se jim příčil "režim" a násilnosti nejen na Srbech, Muslimech a Chorvatech, jakožto Tunisan se střetává s tím, co v životě zažil - útlakem a vyhnáním.
V tom, co píše cítím stále jeho bojácnost se vypořádat s vlastní minulostí.

Kniha má být dokumentární román, ale nerozumím tomu, proč do historického děje zahrnuje svůj nynější jakýsi vnitřní rozpor se svou manželkou? přítelkyni?, která sebrala své kufry a opustila jej. A co jako? To mi velmi vadilo.

mgeisselreiter
27.08.2020

(+ SPOILER) Velmi zajímavá kniha, už tím, jak je psaná. Autor působí až trochu neobratně a nezkušeně, jak dává svou knihu dohromady, jak zpovídá lidi, jak se vyjadřuje. Vzniká tak román, který si mě získal. Z druhé strany je velmi zajímavé se seznámit s tím, jak došlo k rozpadu Jugoslávie, jak se bývalí sousedé a kamarádi oddělili, stali se z nich nepřátelé, válčili proti sobě a nenávist v nich zůstává i po mnoha letech. Duroy 90% věnuje zpovídání Srbů, v závěru se přesouvá "na druhou stranu barikády" a nevěří svým očím.
Autor poslouchá a to, co se dozví, předává čtenáři. Získané informace nijak nekomentuje a nerozvádí, nechává na čtenáři, ať si udělá svůj vlastní obrázek. Pro mě se jedná o nesmírně zajímavý pohled na bývalou Jugoslávii a mrzí mě, že těch informací jsem se nedozvěděl ještě víc. Snad pomůže wikipedie. 90% a 4*, 27. 8. 2020.