Žila jsem již před staletími

Žila jsem již před staletími https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8308/bmid_zila-jsem-jiz-pred-staletimi-O7k-8308.jpg 4 745 179

Úspěšná novinářka Jo Cliffordová dostává za úkol psát sérii článků o metodě návratů do minulosti – probouzení vzpomínek na minulá zrození pomocí hypnotického transu. Když přichází jako skeptik do ordinace zkušeného psychiatra, který tyto návraty provádí, netuší, že tím uvede do pohybu lavinu vzpomínek na svou dřívější existenci – lady Matyldy z Hay, středověké šlechtičny, která prožila svůj život ve Walesu za vlády krále Jana. Čtenář s bezdechým napětím sleduje rozvíjení a proplétání osudů lady Matyldy z Hay a moderní novinářky – reálný svět a minulost.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro ženy

Vydáno: , Brána , Knižní klub

Lady of Hay , 1986

Maciiik
Maciiik
23.03.2024 2 z 5

Ačkoliv tenhle druh knih mám ráda, tohle mě nebavilo. Příliš rozvláčné, a hrdinka mi vůbec nebyla sympatická.

ElfkaEleanor
ElfkaEleanor
01.02.2024 2 z 5

chaotické... opakující se scény... nelogické chování hlavní postavy a absurdní vyvrcholení... Dvě hvězdy za minulost, sugestivní popisy prožitku hrdinkyve středověku. Ale přítomnost to prohrála na plné care.

devildeny
devildeny
09.11.2023 4 z 5

Kniha se mi četla dobře a bavila mě. Jediné, co mě vždy trochu zaráží jsou některé nereálné situace v lince současnosti, takže bych to občas zařadilo na žánru sci-fi. Ale jinak se mi historická část opět moc líbila.

anavi2009
anavi2009
14.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Z knížky mám trochu rozporuplné pocity. Chování Jo mi přišlo absolutně nelogické. Chlap ji znásilní a ona s ním jde na večeři? No nevím..
Tři hvězdičky dávám za čtivost, už mě pak zajímal konec, ale teda sebevraždou dvou hlavních postav to autorka dost odflákla.

Kat9
Kat9
10.06.2023 4 z 5

Tuto knihu četla koncem loňského léta, ale nakonec jsem posledních asi sto stran dočetla až teď. Nemyslím, že je to vina té knihy, já to tak celkem často mám, že poslední knihu prázdnin nedočtu. Teď jsem se k ní impulzivně vrátila a ty poslední stránky jsem dočetla během jednoho dne a byla jsem z knihy tak trochu zhypnotizovaná, což asi odpovídá ději. Nikdy jsem asi podobnou knihu nečetla, nejvíc se tomu blíží asi Cizinka. Celkově mě na tuto autorku nalákalo krásné video na youtube od mami z Knihánkova. Navíc jsem tuto knihu prostě našla doma v knihovně, jakoby se mi sama zjevila.
Řekla bych, že 90% kniha se zpočátku čte poněkud těžce, styl psaní autorky a uspořádání textu pro mě bylo složitější k orientaci. Děj byl zajímavý, i když chování postav (zejména těch současných), jsem občas moc nechápala. Hlavní postava Jo byla zřejmě ze všeho tak vedle, že se jejímu chování na jednu stranu asi ani nedivím. Celkově byla spíš takovou loutkou. V knize byly i milostné scény (spíše naznačené než detailně popsané), které ovšem z 90% byly prakticky znásilnění. Pokud tedy někdo čeká romantiku jako u Cizinky, tak tohle nebude to pravé.
Věc, která mi vadila, bylo to, že zde nebylo dost popsáno, čím byla Matylda významná, nějaké její činy jako paní hradu, paní svých poddaných. Z knihy mi spíše přišla jen jako žena podléhající svému muži, jen s ostřejším jazykem.
Na knize se mi naopak líbila atmosféra. Měla jsem z ní podobný pocit, jako bych se skutečně procházela po nějakém středověkém hradě plném duchů. Nějakou dobu po dočtení jsem ještě měla ze všeho husí kůži. Rozhodně to není žádná feel-good romance, čtěte to v období, kdy budete mít čas to zpracovat. Myslím, že se jedná o zajímavý náhled do života ve středověku. Od autorky plánuji zkusit i další knihy.

bergle
bergle
02.04.2023 3 z 5

Kniha mi byla doporučená a moc jsem se těšila. Bohužel jsem měla asi přehnaně velké očekávání. Za mě lepší průměr.

opice1956
opice1956
04.03.2023 4 z 5

Pro opakované čtení této knihy jsem si zvolila "rozšířené vydání", které autorka "doplnila" po dvaceti pěti letech o novou "Závěrečnou kapitolu". Nechala postavy zestárnout o těchto dvacet pět let a děj posunula do současnosti. V předmluvě k tomuto vydání napsala, že ji k rozšíření příběhu vedla radost z oslavy pětadvacátých narozenin prvního vydání knihy. Byla jsem nakonec ráda, že se rozhodla napsat pokračování jen ve formě povídky (zařazené jako Závěrečná kapitola). Taky se mohla pustit do druhého dílu. Za mě byla kniha lepší bez tohoto pokračování. Trochu mě děsí i to, že v předmluvě také píše, že pokud bude po dalších dvaceti pěti letech ještě naživu, tedy k padesátému výročí prvního vydání, má už představu o pokračování "další neuzavřené linie". Méně je někdy více.

Thalin
Thalin
16.02.2023 2 z 5

Zaujalo mě originální téma a tak jsem se do knížky pustila. Očekávala jsem historický román, trošku protknutý současností. Ale jsem zklamaná. Zhruba ve třetině mi došlo, že mě vůbec nebaví osud Jo a kolotoč kolem ní. Jak už tu padlo, všichni údajně inteligentní a vzdělaní lidé, ale většinu času se chovali jako idioti.

Brzo mi většina postav z přítomnosti začala být silně nesympatická. A to včetně přelétavé Jo a jejího nelogického chování a neustálého měnění názorů. Nechápala jsem, co je na ní tak úžasného, že za ní bratři tak větří. Ti byli taky dárečci. Oba akorát manipulativní sobci, jen každý trošku jinak. Ale oba dost otravně. Možná proto se za ní tak honili, byla ukázkovou loutkou pro tyhle typy psychopatů. Tomu všemu sekundovala stíhačka Judy.
Kdyby si ti dva odpustili neustálé žvanění do toho, co Jo má a nemá dělat\cítit a neopakovalo se věčné hysterčení kolem hypnózy a zda v ní má Jo pokračovat, tak je příběh o třetinu kratší. A knize by to nejspíš jen prospělo, protože tohle mě hrozně nudilo a pořád se to opakovalo dokola. Matylda a její linka mě bavila, ale ty návraty do současnosti opravdu ne. Celé to navíc bylo málo uvěřitelné, každý upadal do hypnózy pomalu lusknutím prstů a poslouchal jak na drátku. Nutila jsem se to dočíst.
A ta obálka je taky něco hroznýho, kdybych o knize nečetla jinde a jen ji někde viděla, nesáhnu po ní.

Andrea864
Andrea864
30.04.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, díky které jsem si pak kupovala všechny knihy od B. Erskinové. Naprosto mě pohltila. Dvě, někdy i tři, časové linie v knihách této autorky mě prostě baví a tady to nebylo jinak. Vřele doporučuji.

lenka7348
lenka7348
19.03.2022 3 z 5

Námět zajímavý, celkem jsem i chtěla vědět, jak to vše dopadne, ALE...Forma psaní paní autorky mi prostě opravdu nevyhovuje. Stálé opakování stejných motivů/myšlenek, např. proč se Nick/Sam/Tim chová tak divně, má Jo v hypnóze pokračovat nebo nemá atd., mě fakt chvílemi ubíjelo. To je hlavní důvod, proč jsem knihu četla tak dlouho. Dala by se klidně zkrátit o 200 stran, a vůbec nic by se nestalo...
A ten konec? Ten to prostě úplně zabil, hůř to opravdu skončit nemohlo.
Prostě a jednoduše - nebylo to nejhorší, ale od této autorky opravdu stačilo.

KnihomolkaKatka
KnihomolkaKatka
01.02.2022 5 z 5

Čtivé, historické, zajímavé. Na téma hypnozy jsem nic nečetla. Myslím, že je to super téma, i když bych do toho nikdy dobrovolně nešla. Téma minulých životů mě zajívá a celkově se mi ten nápad, od té doby, kdy jsem četla sérii Pád od Lauren Kate, ho miluju. Líbí se mi, že Matylda i William fakt žili, i když o nich na internetu není moc informací. Už jsem si od autorky koupila Údolí havranů a těším se. Moc. A rozhodně tím nebudu se čtením jejích knih končit. Rozhodně totiž potřebuju Nejtemnější hodinu :)

Křovinka
Křovinka
24.01.2022 1 z 5

Moc se mi líbil příběh Matyldy, díky tomuto historickému tématu jsem také knihu dočetla …. Bohužel část knihy ze současnosti mě chvílemi přiváděla na myšlenku knihu odložit a nedočíst! “Jakože” velmi úspěšní lidé, inteligentní a sebevědomý, zde vyzní naivně, hloupě a bláhově…. A vztahy mezi nimi spíše úsměvné, nerealistické ….
Zajímavé i pro své téma reinkarnace a nahlédnutí na problematiku regrese ….

Jirinamac
Jirinamac
10.11.2021 3 z 5

Byly části, kdy jsem s Matyldou napětím ani nedýchala a nebo jsem se bála o Jo, ale pak byly úseky, který mě nudily, bylo to zdlouhavé a občas nepřehledné. Mám ráda tlusté knížky, ale tady bych nějaké stránky ubrala.

ladaol
ladaol
23.08.2021 5 z 5

Kniha mne vyloženě nadchla. Poutavě napsaný příběh - prolínání minulosti a současnosti a kdo ví, co vlastně byla skutečná minulost? Autorka umí bohatě a poeticky popsat krajinu. Napínavé a romantické až do konce.

werick
werick
21.04.2021 5 z 5

Téma reinkarnace se mi líbí, pěkné a pohodové čtení, na mě trošku roztahané ale i tak jsem byla zvědavá jak to dopadne

marti7729
marti7729
15.04.2021 4 z 5

Druhá věc od Barbary erskine a zase skvělá. Sice jsem se někdy špatně začítala a ztrácela, ale moc mě bavila hlavně ta historická část, objevování příběhu co se vlastně stalo. Ta přítomná část mě moc nebrala a proto hvězda dolů, ale chápu že někdo než historii může mít zase v oblibě spíše tu romantiku a zápletku v reálu. Ja si určitě zanedlouho přečtu další dílo. Už teď má Barbara čestné místo v mě knihovně a nemůžu jinak než doporučit všem kdo rád čte historické romány :)

Jara.v
Jara.v
04.03.2021 5 z 5

Klasické prolínání minulosti a přítomnosti od Erskinové. Její romány mě baví. Krásný příběh, který jsem doslova zhltla.

jane eyrová
jane eyrová
15.02.2021 5 z 5

opět skvělý příběh v od autorky, dvě časové pásma, historické a současnost. doporučuji všem co mají rádi svět duchů a tajemna.

Holly.W
Holly.W
03.01.2021 5 z 5

Krásná kniha, kterou jsem četla několikrát. Téme které mě velice zajímá - hypnóza a nádherný příběh vložený do dvou časových rovin.

JancaMia
JancaMia
29.12.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem, asi autorčina nejkrásnější kniha.

středověk Wales hypnóza minulé životy prolínání minulosti a současnosti

Barbara Erskine
britská, 1944
2005  83%Žila jsem již před staletími
2008  84%Dům ozvěn
2019  77%Strom duchů
2014  87%Nejtemnější hodina
2017  78%Spáčův hrad

Kniha Žila jsem již před staletími je v

Přečtených1 208x