Židovský policejní klub

Židovský policejní klub https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1432/bmid_zidovsky-policejni-klub-0MW-1432.jpg 4 253 43

Román se odehrává v alternativní přítomnosti v aljašském městě Sitka: tam byla před 2. světovou válkou umístěna velká část východoevropských Židů. Sitka je federální distrikt USA se zvláštním režimem židovské samosprávy, jež má však záhy skončit, a území se vrátí do rukou Spojených států. To v obyvatelích města, které už tři generace žije vlastním životem, svázaným specifickými náboženskými pravidly, vyvolává pochopitelnou nejistotu. Životem omlácený detektiv oddělení vražd Meyer Landsman začíná vyšetřování nového případu, který může být jeho poslední. Pátrání po vrahovi mladého narkomana zavede Landsmana a jeho parťáka Berka Shemetse hluboko do nitra místní ortodoxní komunity. Chabon vytváří fascinující, do nejmenších podrobností promyšlený svět, v němž dochází ke konfliktu prastarých hodnot s požadavky moderní společnosti, sevřené zvláštními regulemi výjimečného režimu. Vzdává tak hold svým oblíbeným „pokleslým“ žánrům, ať už je to komiks či detektivka.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Odeon

The Yiddish Policemen's Union , 2007

Magriva
09.05.2017 3 z 5

Zpočátku jsem se trápila, ale pak se to rozjelo. Možná jsem se nemohla začíst, neměla jsem správnou náladu, nevím. Každopádně je to brilantně stylisticky rozehrané, pěkně popsaná psychologie postav, nicméně ne úplně můj šálek kávy.

vrgulnik
04.12.2016 3 z 5

Trochu mi to připomínalo filmovou Insomnii s Al Pacinem v hlavní roli. Atmosféra mi seděla, méně už příběh, postavy a zápletka. Není to špatně čtení, ale chce to trpělivost.

Finn69
30.01.2016 5 z 5

Tahle knížka mě velmi příjemně překvapila, vyklubalo se z ní něco naprosto jiného než jsem očekával. Není to v pravém slova smyslu ani detektivka, ani scifi, přestože by tomu napovídala ocenění která nasbírala. Představte si příběh odehrávající se na alternativní Aljašce, kam byli (zřejmě po druhé světové válce) na pár desítek let přesídleni evropští Židé. Stát Izrael v tomto světě vůbec nevznikl a Palestinu ovládají pevně Arabové.
V aljašském městě Sitka se za tu dobu vytvořila jakási židovská autonomie, kde se mluví jidiš a kde podsvětí vládnou židovské sekty z východní Evropy. Kolem je území indiánských kmenů a blíží se čas kdy azyl pro Židy vyprší a město Sitka se Indiánům vrátí zpátky.
Detektiv Landsman vyšetřuje vraždu feťáka nalezeného ve špinavém hotýlku - posud by to byla detektivka, byť v dost zvláštním prostředí. Pak ale narazí na zvěsti o Mesiáši, návratu na Sion a na plány židovských sekt i křesťanů návrat Židů do Izraele uspíšit a připravit tak cestu k Armageddonu...
Líbil se mi Chabonův styl, bavily mě výrazy v jidiš kterými autor nešetří, příběh i postavy byly zajímavé, prostě pět hvězd :-)

Rup
01.01.2016 3 z 5

Proč zvolil autor alternativní historii? Asi z pohodlnosti; plácne-li jakoukoli pitomost, lze ji svést na alternativu. Jiný důvod nevidím, neboť děj by se mohl odehrávat kdekoli a kdykoli: v alternativě (zde) i v realitě, v přítomnosti, budoucnosti i minulosti, na Aljašce (zde), na Sinaji, v Rusku, na Marsu, ... Detektiv, takto policejní důstojník, se utápí v chudobě, alkoholu, nikotinu, depresích a vůbec ve všeobecném marasmu. Kde jsem to jenom četl? Aha, už vím: v poslední době všude. Po všeobecném nadšení a slavnostních fanfárách jsem očekával fantastický závod s drtivým finišem; bohužel jsem se ani jednoho nedočkal. Autor píše poměrně vtipně, leč měl by poněkud šetřit příměry. Celkově mi to sedne tak na střed, tedy poctivé tři hvězdy, víc nedám.

józi.odkudkam
21.06.2015 5 z 5

„Rám kolem poklopu je ve skutečnosti okraj roury, široké tak akorát, aby se jí protáhl dospělý psychopat.“
Nuže, nejdřív zápory. Místy mi vadila poněkud vlekoucí se ufňukanost nad, k věčnému bezdomovectví odsouzeného, v titulu zmíněného, náboženství, místy zas krapet přehnaná cool necoolovost hlavního hrdiny a taky fakt, že z těch několika náznaků vlastně pořádně nevím, jak alternativní druhá světová válka dopadla, ani co se dělo dál. SPOILER Pak mě taky trochu nakrklo to finální prozření se stejně rozestavěnými šachovými figurami. Jako cože, šemesi Zemane?! Jo a taky poněkud hrubě naznačená možnost mesiášského záveru, který se koná. No, naštěstí tak trochu jinak. KONEC SPOILERU. To vše jsou ale vzhledem ke zbytku jen kosmetické vady na kráse.
Táák, konečně ke kladům. Díky celkem hustě vymakané psychologii postav se vlastně Chabonovi povedlo ze svého díla učinit jednu velkou, mnohoúhelnou, a myslím, že i značně vydařenou, existenciální úvahu. Na pozadí obratně splétaných osudů jednotlivých protagonistů pak zas dostaneme zajímavý vhled do cizí kultury. Což taky není k zahození. Zasazení příběhu na hrstku Aljašských ostrovů bylo taky nesmírně šťastnou, správně chmurně atmosférickou, volbou. Jidiš vsuvky jsou fajn připomínkou, že tak všichni mluví celou dobu (a možná i tak trochu FUBU pro čtenáře soukmenovce). Z logiky textu lze, až na pár vyjímek, jejich význam celkem vklidu dovodit a mě to luštění i docela bavilo. Každá stránka je navíc jazykově vytříbená, plná osobitých a dosti zábavných popisů a byť jsem se s knihou loudal ( zabrala mi skoro měsíc), ani jednou nevzbudila nutkání „zrychlit a prostě jí dočíst“. Vůbec to nebylo hloupé, dokonce si troufnu říct, že i poměrně hluboké. Solidních 5***** Všechna ocenění, jimiž kniha je věnčena, plně jsou zasloužena.
A vzhledem k samotnému rozuzlení (nemíním zde „kdo“, leč „proč“), byť trochu přitaženému za vlasy, nelze tak úplně nějaké to podání hromadné žaloby za vykloubenou sanici vyloučit.
PS: Filmového zpracování bych se možná trochu bál. Jestli to ale má někdo zvládnout, tak Coheni.

Oksalakka
20.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. 6*

Pepanecek
13.11.2014 2 z 5

Pro milovníky žánru je tato kniha asi lahůdka, ale já se prokousal na 115. stránku a dál na to nemám sílu a trpělivost. Mě ta kniha neuvěřitelně nudí.

Davies182
09.11.2014 4 z 5

Pořad čekám na tu thrillerovou pecku od Coenů, Hollywoode! Diváci na to asi ještě nemaj koule...

Hezzy
01.02.2014 4 z 5

Rozhodně zajímavá knížka, která není pro každého. Akce tu opravdu moc není. Prim tu hrají popisy prostředí židovské komunity a dialogy. Ten, kdo hledá oddychovou "krimi" bude zklamán, ale pokud si chcete přečíst zajímavý román s židovskou tématikou(a těch mnoho není), tak jste na správné adrese. Už jenom kvůli originálním a skvělým přirovnáním a metaforám, kterými autor nešetří, je Židovský policejní klub "něco víc" než ostatní krimi.

pipetion
31.01.2014 4 z 5

Trvalo mi, než jsem se začetla. Není psána jednoduchým stylem. Přeskočila jsem řádek a už jsem se nechytala. Ale nedalo mi to a knížku jsem dočetla. Bylo to zvláštní i poutavé čtení. Příběh (vyšetřování vraždy Žida s podivuhodnými vlastnostmi), prostředí (aljašská Sitka; pořád mi byla zima), hrdina (melancholický policista se sklony k melodramatičnosti, k pití), doba (alternativní přítomnost), židovské zvyky a kultura ... vše do sebe zapadalo, i když autor často fabuloval.

učtese
19.01.2014 3 z 5

Jedním slovem: NUDA. K čemu mi jsou zajímavé kulisy aljašského města s netradičními židovskými obyvateli, když celé vyprávění postrádá náboj, energii ?

beanstk
25.06.2013 5 z 5

Pro milovníky alternativní historie jednoznačná povinnost. Spojení detektivky, židovské kultury a věrně působícího alternativního prostředí na Aljašce je velmi originální. Připomnělo mi to Spiknutí proti Americe od T. Rotha.

cessy
14.05.2013 4 z 5

Zvažovala som, či sa vôbec pustiť do tohto Chabonovho experimentu. Veď uznajte – alternatívna história, detektívny román, konšpiračné teórie, Židia a šachy – trochu bláznivá kombinácia, z ktorej však vzišiel celkom zaujímavý román, spočiatku možno trochu obtiažnejší na začítanie sa a zorietovanie. Pochmúrny a depresívny s fascinujúcim, detailne vykresleným prostredím, ktoré mnohých čitateľov zaujme pravdepodobne viac ako samotná dejová línia, s hlavnou postavou alkoholikom a vyvrheľom spoločnosti, ktorý, nech sa akokoľvek bránite, budí sympatie (nápadne mi pripomínal Nesbovho detektíva Harryho Holea), s množstvom pre mňa nových jidiš výrazov, ktoré som nepoznala napriek tomu, že knihy s židovskou tematikou čítam často a s kopou ďalších postáv, ktoré spája vášeň pre šach. Viacmenej otvorený koniec si pýta pokračovanie a ak by k niečomu takémuto v budúcnosti došlo, nebránila by som sa možnosti prečítať si prípadné pokračovanie.

nightlybird
28.03.2013 4 z 5

Chabona jsem zatím žádného nečetl, zahlédl jsem ale kdesi jeho srovnávání s Chandlerem a tak jsem zkusil přelouskat jeho Židovský policejní klub. Jde o knihu mezi žánry, do SF -alternativní historie je nainplantována detektivní zápletka. Údajně u Chabona nic neobvyklého, rád se pohybuje v okrajových žánrech literatury a experimentuje. Srovnání s Chandlerem ale pokulhává. Jeho hrdina je sice životem patřičně okopáván, nenese ale svůj úděl s chandlerovskou ledabylou nonšalancí, chybí akčnost, typická pro drsnou školu, dialogy nemají ten správný říz a vtipnost. Pro fandu PM zklamání. Na druhou stranu se v popisech vyskytují zcela netradiční metafory někdy až „úderně poetické“ a zajímavá je i psychologie postav. Celý děj je ale zasazen do židovského prostředí, jazyk prošpikován výrazy v jidiš a tak je občas pro normálního góje problém se orientovat jak v ději, tak v textu a problém orientace neřeší ani jinak pěkný doslov – ten by si asi měl čtenář přečíst jako první, aby se seznámil jak s Chabonem, tak s žánrem AH. Nebylo by ani od věci, opatřit knihu slovníčkem výrazů jidiš, čtenář může občas o významu tápat.
Přes veškeré výhrady jde ale o zajímavý literární počin psaný svěžím jazykem, který není od věci přečíst, o pohled do nitra židovské komunity a docela by mne zajímalo, jak by se ke knize z tohoto úhlu vyjádřil čtenář jíd nebo alespoň zasvěcený gój.

Akana
05.02.2013 5 z 5

Nevšední a moc chytře napsaná kombinace detektivky z drsné školy a sci-fi, přesněji jejího subžánru alternativní historie. Chabon vykreslil ovzduší hypotetického židovského ghetta dočasně zřízeného na Aljašce s úžasným realismem. Tíživý stín blížícího se zrušení ("Reverze") tohoto dočasného útočiště Židů, všeprostupující pavučina mafiánské konspirace i osobní morální rozklad hlavního chandlerovského hrdiny dodávají románu temné dekadentní tóny, ale stejně důležitý je i břitký humor. Oceňuju taky nestranný a tudíž politicky asi lehce nekorektní pohled na různé stránky židovského charakteru i na problematickou existenci židovského státu na Blízkém východě.

Edana
29.11.2012 3 z 5

Zpočátku mě čtení příliš nebavilo...vlastně jsem některé řádky jakoby ani nevnímala. Jak se postupně odkrývala alternativní realita a rozuzlovaly se nitky případu, bylo to lepší a lepší. Závěr skvělý. Přesto mi kniha příliš k srdci nepřirostla.

honajz
10.09.2012 3 z 5

Začátek knihy je úžasný - má drajv, vtip, když si člověk dá práci s luštěním židovských slovíček, najde ještě další vtipnou vrstvu. Atmosféra je ponurá, noirovská. Detektiv je správně ošuntělý a nechybí trochu toho náznaku mystiky. Jenže pak se objeví exkurzy do minulosti, dlouhé pasáže, které mají osvětlit výchozí situaci, ale jsou postupně stále nudnější, děj v podstatě stojí (jednu pětinu knihy trvá nijak a ničím zajímavý přesun z domova do policejního baráku a pak do hospody) a humoru ubývá. A posléze dojde ke zlomu, který převede knihu ze žánru temné detektivky někam zcela jinam a v podstatě ji vykolejí. Už takhle mi vadilo neustálé narušování nějakých standardů, ne vždy ústrojné hraní si s atmosférou a postavami, avšak tohle už šlo zcela mimo. Když odmyslím prostředí a okořeněnost sci-fi žánrem, je samotná historka vlastně tuctová a obsahuje nijak zajímavá klišé (důvod rozchodu s bývalou manželkou a posléze jejich opětovného spojení, aby mohli hledět vstříc nejisté budoucnosti). Je to nadprůměrná knížka, nadprůměrně napsaná, ale v určité fázi už se hodně špatně čte, jak autor zabředává do podružných a zbytečných detailů (ano, já vím, chtěl nám představit svůj svět pěkně detailně, ale některé informace jsou skutečně zcela zavádějící a zbytečné) a samotný příběh mi nakonec připomněl spíše zcela nepovedený filmový "trhák" Omega Code (kde si zahrál i Jan Tříska).

mi-380
06.05.2012 5 z 5

Dokonale propracovaný svět alternativního státu Izrael a neméně dokonale propracovaná zápletka zapeklitého případu, který nekompromisně jako buldog řeší otlučený policajt chandlerovského typu. Autor nás dokáže vtáhnout do příběhu tak úspěšně, že čtenáři méně zdatní v zeměpisu musí mít pocit absolutně reálného světa. 100 %

Renava
22.03.2012 5 z 5

Zaujímavý mix sci-fi, detektívky a psychologického románu z prostredia židovskej ortodoxnej komunity odohrávajúci sa na imaginárnom území Aljašky. Fikcia postavená na vyšetrovaní vraždy mladého narkomana - "zázračného dieťaťa", človeka s nadprirodzenými schopnosťami (mesiáša?), pričom vyšetrovanie postupne odhaľuje ďalšie zaujímavé dimenzie fungovania tejto komunity a spojitosť so smrťou vyšetrovateľovej sestry. Nenechajte sa odradiť pomalším rozbehom ani tým, že samotný dej nie je tak akčný, ako sa od detektívky čaká. Je to zrejme dané tým, že autorovou ambíciou nebolo napísať klasickú detektívku (kto to čaká, bude zrejme sklamaný). Chabonov jazyk a štýl je jedinečný, avšak pokiaľ sa dokonale neorientujete v židovských pomeroch, potrebujete slovník, aby ste pochopili všetky súvislosti (vysvetlivkami sa autor z neznámych dôvodov nezapodieva). Aj keď som sa k tomuto titulu dostala viacmenej náhodou, bola to moja šálka kávy. Chabon ma presvedčil a navnadil na ďalšie jeho veci.

elli09
19.02.2012

Tiež som sa dlho do nej nemohla dostať ale nechytilo ma to až tak že by som ju prečítala jedným dychom...