Lea z Leeuwardenu

Lea z Leeuwardenu https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/807/bmid_lea-z-leeuwardenu-41R-807.jpg 4 56 11

Židovská trilogie série

Esence ženy – někdy skryté, jindy vyřčené, ale vždy více či méně přítomné téma knih Arnošta Lustiga. Ve svém pozdním díle, Židovské trilogii, nechává autor tento námět zaznít plnou silou. Jak jsme však již u tohoto spisovatele zvyklí, nejedná se o útěšnou oslavu ženské krásy. Lustigovy hrdinky jsou o své ženství krutě připravovány, musejí o ně bojovat v extrémním prostředí fašistických koncentračních táborů, kdy tváří v tvář smrti nabývají ženská krása, láska a něha zcela nečekaných rozměrů. Novely Lea z Leeuwardenu, Colette, dívka z Antverp a Tanga z Hamburku jsou tak trojí variací na výsostně existenciální téma. První z nich, která právě vychází v nakladatelství Mladá fronta v pozměněném vydání, je podivuhodným příběhem osmnáctileté dívky, jež přes své mládí a vědomí neodkladné smrti prožívá s plnou intenzitou úzkost z pozvolného ubývání své dívčí krásy. Přestože ví, že jí nebude dáno dožít se vysokého věku, děsí ji vteřinu za vteřinou přicházející stáří. Záhadná Lea z Leeuwardenu, terezínské ghetto, všudypřítomná nejistota a neobvyklý milostný příběh. To je kniha, kterou právě držíte v rukou.... celý text

Karoley
03.01.2022 3 z 5

Knihy od Lustiga mám ráda, ale tahle mi zkrátka nesedla. Těžko uchopitelná a stravitelná. Skoro žádný děj a ústřední trojice neustále filosofuje nad nesmrtelností brouka. Mnohem čtivější a čtenářsky přívětivější mi přijde Colette z Antverp - druhý díl Židovské trilogie.

pablito
26.05.2021 5 z 5

Krásným jazykem popsaná minulost, která promlouvá k dnešku. Můj obdiv Arnošta Lustiga spočívá v tom, že podává neuvěřitelně náročná témata čtivým způsobem. Za což mu děkuji.

Lexand
28.11.2020 2 z 5

Těžké, úmorné, náročné čtení. Silné a impozantní, ale přepsychologizované.

Arkagas
17.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Myslím že k anotaci není už moc co dodávat. Snad jen to, že tato kniha je popisem 3 dnů strávených ve společnosti mladé krásky, z čehož se vyvinula láska na první pohled. Lea na pohled nádherná, křehká dívka s porcelánovou tváří je ale uvnitř dospělá tvrdá žena, která nedá nikomu nic zadarmo - ani Němcům, i když ví že její dny se krátí.
Jako druhý příběh můžete v knize sledovat osudy lidí v Terezíně pár dní před tím, než byli deportováni do Osvětimi. Všichni věděli, že někam pojedou vlakem a všichni se těšili - protože odjet z Terezína byla v té době ještě čest a příslib něčeho lepšího.. Vyprávění Arnošta Lustiga o svém mládí v Terezíně, práci na kolejích, které nakonec odvezli tisíce lidí na smrt, ale i o tom, jak si člověk i v těch nejhorších chvílích umí najít něco, co mu zpříjemní den.
Židovská trilogie je skvost, který jsem chtěla mít dlouho doma a rozhodně má u mě čestné místo.

Janadvorackova
04.06.2020 3 z 5

Tak třeba Dita Saxová mě nebavila. Psána náznakově někým, kdo "to" zažil.
"Lea" je naopak napsaná velmi věcně. Autor věděl. Hrdina (ne)tuší. Čtenář by nejraději zapomněl.

nikikostadinova
20.01.2019 4 z 5

Velmi těžké čtení, ale tematika mě pohltila. Lea je rozhodně zajímavá postava a překvapil mě konec, který byl na rozdíl od zbytku knihy velmi krátký a výstižný.

VladkaBU
05.04.2018 4 z 5

... pana Lustiga jsem dosud znala jenom jménem a měla jsem ho hlavně spojené s povinnou četbou na střední škole. Až v mém dlouhém seznamu knih, které bych chtěla číst, přišla na řadu Lea. Až druhá polovina knihy mě bavila. Smutné čtení, mnohdy, bych řekla, i těžší. Uvidíme, co přinesou další díly.

Stolda
14.05.2017 4 z 5

Lustig a jeho knihy netřeba komentovat. Psal to, co sám zažil,o to je čtení jeho knih smutnější.

Damato
18.04.2017 5 z 5

Tak tohle byla depresivní pecka s přímým zásahem, a že jsem už pár děl od pana Lustiga četla... Tohle dílo jsem dočítala dnes v práci, pod papírama knížku a soustředěnost naprosto někde jinde. Na druhou stranu by mě nadřízení tuhle slabinu prominuli, obzvláš, když jsem po zavření dočtené knihy šla naprosto bez výhrad - a ráda- plnit své pracovní povinnosti, v teple kanceláře, voňavé kafe před sebou, s vidinou polední cigerety a s výhledem na poklidně strávený večer s lidmi , které mám ráda - a už jsem pracovala se 100% výkonem a lebedila si, jak skvěle se vlastně mám.

Msourkova
26.12.2016 5 z 5

Smutné, nesmírně hluboké myšlenky, některé z nich měl možnost plně pochopit asi jen autor sám. Těžké čtení s koncem, který mě jednoduše dorazil.

Evus
09.03.2014 4 z 5

K Lustigovi obvykle netřeba nic dodávat, tady mi závěrečný dojem trochu kazí neustálé opakování stokrát řečeného, ale pravda je, že tohle je přesně Lustigův styl, kterým se mu daří tak dobře evokovat pocity lidí z lágru. Tady to ale přeci jen trochu přehnal...