Židovka z Toleda

Židovka z Toleda https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38344/zidovka-z-toleda-38344.jpg 4 879 137

Historický román ze španělského středověku v období křižáckých válek líčí zápas dvou kultur a náboženství mezi mohamedánským a křesťanským světem. Kromě těchto dvou protichůdných ideologií se v této době ve světovém dění uplatňuje i velkou měrou židovský prvek. Židé jsou utiskováni a pronásledováni jak mohamedány, tak i křesťany. Dobová atmosféra je pak rámcem pro tragický milostný příběh kastilského krále Alfonse VII. a krásné židovské dívky, pro níž panovník zapomněl na svou královnu.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Die Jüdin von Toledo , 1956

sarkakom
29.03.2018 2 z 5

Mě to nějak nebavilo, nemohla jsem se do toho příběhu dostat, ztrácela jsem se v ději a bohužel nedoposlechla (audioknihu)

Uroborus
11.03.2018 5 z 5

Po tomto som siahol z nudy, pri pobyte na chate a vďaka tomu som ustál daždivé dni. Pútavo napísané a chystám sa na ďalšie Feuchtwangerove romány.

bagger95
18.01.2018 4 z 5

Tahle kniha ma podle me zcela jasnej presah i do soucasnosti. Navic se z ni nestava eroticko-historicky roman, coz ocenuju. Nevtirave klade ctenari na posouzeni ruzne otazky: valka, mir, rozum a trpelivost proti lacinemu hrdinstvi a jinym formam hlouposti. Jsem spis citlivka, jo, docela me to pohltilo.
Hvezdu dolu za pribehovou zamotanost: Ibn Ezra casto unika neprizni osudu jen diky shode mnoha nahod a okolnosti, coz je OK jednou, dvakrat, ale po dvouste strance uz to pusobi trochu moc "pribehove". Nektere dialogy byly take spis vycpavkou a pusobily na me spis tak, ze je dej sam o sobe potreboval.
Feuchtwanger ale vychazel z dobovych pramenu, a pokud ty nelzou, Zidovka z Toleda je pro me o to cennejsi polozkou v narvane knihovne.

niknikita
04.10.2017 4 z 5

Kniha, která je v mé knihovničce dost opotřebovaná a to svědčí o její kvalitě.Musím se k ní co nejdříve vrátit znovu.

ddkk
03.10.2017 5 z 5

Nádherný historický román. Četla jsem ho nahlas celou cestu kamarádům při putování po Španělsku, málem jsem přišla o hlasivky. Ale pak, když jsme procházeli bránami Toleda, bylo to, jako bychom se vraceli do známého světa...román je napsaný čtivě, příběh je nádherný, krásný a smutný a historie se před čtenářem objevuje jako na dlani....doporučuji.

Palorizek85
04.09.2017 4 z 5

Příjemné překvapení. Výborně dokreslí dobu křižáckých válek a zapojení Španělska. Je smutné, že náboženství takovým způsobem překroutilo Bibli a tlačilo poddané k válce.

janadibelkova
20.08.2017 3 z 5

Pro milovníky historie a lidi, kteří mají zájem o náboženství, konkrétně židovské a muslimské je tato kniha určitě velmi zajímavou...pro mě by třetina knihy mohla klidně odpadnout a více se věnovat postavám, pocitům, příběhu milostného "trojúhelníku"...ale Lion Feuchtwanger je brilantní spisovatel a každý si u něj najde, co ho zajímá a baví, proto bych jeho knihu nikdy neodložila jen proto, že jsou v ní zrovna méně zajímavé pasáže...doporučuji nejen Židovku, ale určitě také Bláznovu moudrost.

angelice
18.08.2017

Kniha se mi četla skvěle, oproti autorovu Goyovi byla překvapivě svižná...Uvítala jsem, že román není zaměřen pouze na hlavní dvojci, ale zabývá se historickými souvislostmi, které nutně ovlivňují životy postav. Líbí se mi pohled na dnes ne zrovna populární arabskou kulturu, která byla tehdy úžasně rozvinutá. Na druhé straně stojí vznešené rytířstvo, král Alfons jako jeho symbol se svou prchlivostí, odvahou, zpupnostií a touhou po slávě v božím jménu. Do toho celého, i když opatrně, zasahují židé. Postava Jehudy byla obdivuhodná, ve své touze po moci a pýše lidská...jako jeho protiklad pak stojí přítel Musa, se svou ironickou filozofií. Raquel byla dětsky naivní a moudrá zároveň. Kniha skýtá zamyšlení nad středověkými myšlenkami, náboženstvími, fanatismem i pokorou.

Amadys33
04.08.2017 3 z 5

Zklamání proti očekávání. Raquel tam byla popsána jako "vědoucí", nicméně do té měla hodně daleko. Hlavní pár pro mě nudný a nezajímavý, nemít vypozorováno, že ženy přitahují násilničtí psychopaté, bylo by to dokonce úplně neuvěřitelné. ;-) Naštěstí to aspoň trochu zachránil popis tamnějších událostí a reálií, který mě bavil, jinak nevím jestli bych to dočetl.

Grety
21.06.2017 4 z 5

I přesto, že historické romány nejsou mým šálkem kávy, jsem nelitovala jeho přečtení. Občas mě nudily debaty o bohu, ale za to jsem přemýšlela o postavení žen ve společnosti té doby a dějinách Židů. Doporučuji.

Ferratka
06.06.2017 5 z 5

Miluješ historické romány?Romantiku,politiku,náboženství?Ráda při čtení přemýšlíš?Právě nastal čas,otevřít tuhle knížku.Nebudeš litovat :-).Jedině,když ji budeš muset vrátit do knihovny :-).

denib
25.05.2017 5 z 5

Takhle má vypadat historický román. Je to poutavé, zajímavé a přitom poučné. Nechybí silný příběh, ale i pravdivost dějin. A také je v knize hodně moudrosti. Co někteří lidé musí zažít, aby přišli k rozumu ... Rozhodně si od autora přečtu i další knihy.

Peti
08.05.2017

Tato kniha mě opravdu nadchla. Nejen milostný příběh křesťanského krále Alfonsa a židovské dívky Raquel v době, kdy je Svatá válka. Politika, muslimové, židi a křesťané, to vše v historickém románu, který jsem přečetla jedním dechem.

wersl
14.04.2017 5 z 5

Ne jen osud Rahel la Fermosa, ale celého židovského národa, se zračí v tomto poutavém ději...
Pravdy, které jsou napříč staletími stále aktuální "Já si jen myslím, že by to vypadalo na světě líp, kdyby jej místo válečníků řídili mudrci"... Věčný souboj mladické horlivost s moudrosti stáří "Jsi léty tak mlád, a přesto jsi dostatek poznal, kterak hloupost a divoké běsnění smete vždy znovu to, co vytvořilo staleté poznání a práce"... Přesto je na každém místě cítit naděje "Ovšem temnota je běžná a světlo je výjimkou. Ale právě v této nesmírné spoustě temna je trocha světla dvojnásobnou potěchou. Neznamenám mnoho, ale nebyl bych ničím, kdybych tuto potěchu necítil. Pevně věřím, že světlo vytrvá a že ho bude stále více. A mou povinností je, abych k tomu svou troškou přispěl"... To vše je mistrně popsáno v knize, která nutně vede k zamyšlení.

Alizon
06.02.2017 5 z 5

Krasna kniha s atmosferou tak uzasne vykreslenou, ze bych ji prirovnala k obrazu, kde ma kazdy tah stetcem svoji dulezitou roli a prave to spravne misto. Vsechny ctenare mozna neoslovi a nebudou je bavit historicke, nabozenske a filozoficke odbocky, ale prave ty davaji knize neopakovatelnou atmosferu. Spanelsko je moje srdcova zalezitost, v jiznim Spanelsku jsem mela moznost nekolik tydnu pobyvat a na vlastni oci tak videt pozustatky prolinani se tri kultur a roman je tak pro me osobne jeste vic pritazlivy. Nadherne vyliceni vzajemnych stretu kultur, hodnot, lidskych povah. Pres pomalu plynouci dej se dostavame ke znacne dramatickemu zaveru. Rozhodne doporucuji k precteni.

SiuxBeast
01.02.2017 4 z 5

Tohle je pro mě klasika. Objevil jsem ji v bývalé práci, někdo z kolegů ji přinesl a ze zvědavosti jsem nakoukl. Bavilo mě to hned od začátku a dá se říct že jsme ji za jeden pracovní víkend přečetl. Od té doby ještě několikrát. Je to zvláštní kniha pro mě, doma ji nemám ale určitě bych se nebránil, přečíst si ji po letech znovu...

Leome
11.11.2016 4 z 5

Židovku z Toleda bych označila už jako klasiku, kterou by si měl přečíst každý milovník historických románů s realistickým základem. Román o vztahu krále a dcery významného židovského bohatýra. Musím říct, že mě nudily někdy až příliš dlouhé rozmluvy o náboženství. Feuchtwangerovi je toto téma blízké a není se tedy čemu divit, že se náboženské situaci tehdejší doby věnuje více, než je nezbytné, ale tyto zdlouhavé pasáže nejsou nic dobrého. Rozhodně mě mrzelo i to, že Alfonsův a Raquelin syn Sancho prostě zmizel. Jehuda ho odnáší pryč a s jeho smrtí už nikdy nikdo nepřišel na to, kde dítě zůstalo. Takto nedokončené příběhy doslova nesnáším, vždycky pak ještě dlouho přemýšlím, jak to bylo ve skutečnosti, hledám na internetu informace a nakonec zjišťuji, že podle všeho se celý tento příběh o Alfonsovi a Raquel pravděpodobně nikdy neodehrál... Zpět ke knize: nesmím opomenout poutavost a dynamiku příběhu, která prostupuje celou knihou. Kniha se čte skoro sama a náhle se téměř 500 stránek zdá jako sto. Pokud je tohle stále maturitní četba, pak již mám jednu knihu vybranou :).

HnědookáLee
08.08.2016

Nádherná kniha. Čtu ji po někoiláté... příběh lásky je mistrně popsán, ale čím dál tím víc mě uchvacuje popis historie, setkání třech náboženství, víc jsem schopna chápat smysl křižáckých válek - jakkoli byly nesmyslné, tak se v historii stejné věci opakují. Aktuální pro dnešní čas.
Navíc jsem Kastilii a Toledo a Sevillu navštívila - román mi je o to bližší, že si dokážu děj spojit s uměním, budovami atd.
Dnes je to povinná četba ve školách? Výborně! Kéž bych jako mladá byla bývala víc vedena k takovýmto knihám...

ZuzziŠ
06.07.2016 5 z 5

Otevírala jsem tuto knihu s bázní a v rozpacích, neboť jsem se bála, že to, že jsem ji na střední škole považovala za geniální dílo, ještě neznamená, že tomu tak je, že třeba je Židovka z Toleda blábol Liona Feuchtwangera (a uklidňovala jsem se tím, že jsem toho od něj přečetla a dost a všechno bylo dobré).
A jaký je závěr?
Feuchtwanger je genius. A Židovka z Toleda je geniální dílo geniálního autora.

Janet11
03.05.2016 5 z 5

Opravdu lituji, že jsem tohoto autora tak dlouho přehlížela. Židovka z Toleda je nádherný příběh lásky, oddanosti a především víry. Ač nemám ráda rozsáhlé popisy, v této knize mi to nedělalo nejmenší problém, ale právě naopak mě to vtahovalo do děje a já se mohla procházet rušnými ulicemi Toleda, honosným domem Jehudy nebo v uklidňujících zahradách Galiany. Lion Feuchtwanger je opravdu pan spisovatel.