Zhubni

Zhubni https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121134/bmid_zhubni-wN2-121134.jpg 4 1478 271

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Thinner , 1984

zandu
12.11.2020 5 z 5

Dobrý rozjezd, skvělý závěr, prostředek se malinko vlekl, ale vzhledem k tomu, že je to tenká knížka, vůbec mi to nevadilo...a jak nastoupil na scénu Ginelli, už to zase jelo.

Rolada88
18.10.2020 4 z 5

Tak sem si zase po nějaké době dal mistra hororu. Knihu sem četl před lety a teď sem ji dal znovu z nudy doma. A az to druhé čtení mi dalo víc z knížky super pan King je záruka tuším že jsem viděl i filmovou povídku zhubni kdysi a to my přišlo více do komedie

evvva
18.09.2020 5 z 5

Já toho chlapa prostě "žeru"...kde na tohle autor chodí...co ke Zhubni napsat...skvělé, super, ani na chvilku vás děj nenudí, s napětím čekáte na happy end a on ejhle......pst, neprozrazovat!

Andrée
22.05.2020 5 z 5

Výborný vypravěč, výborný příběh.
Z konce jsem byla parádně v šoku a to je přesně to, co od pana Kinga chci.

LucieWilczyca
18.04.2020 4 z 5

Bavilo mě to velice, knihu nešlo odložit. Nezatěžující čtení.

boxas
06.04.2020 3 z 5

Stephen King je výborný vypravěč. O tom nelze pochybovat. Napsal spoustu skutečně skvostných knih. Ale tato kniha mezi ně nepatří. Připadala mi spíchnutá horkou jehlou, bez dějových zvratů a s lehce odhadnutelným závěrem, který postrádal jakýkoliv moment překvapení. Místy mě až nudila a to je u Kinga skutečně něco neobvyklého. Navíc mi vadila absence sympatických postav a, proč to nepřiznat, také mi vadil autorův pohled na cikány. Nechci hodnotit, jestli se hlavní hrdina na ně díval mnohem líp nebo mnohem hůř než já, čtenář, jen konstatuji, že je jeho pohled úplně odlišný od toho mého. Démoničtí cikáni, obklopení magií, zlí, pomstychtiví a nenávistní až do morku kostí, to prosím pěkně za mě ne.
A ještě jedna faktická poznámka. Stephen King určitě nikdy nebyl tlustý a pak prudce nemusel zhubnout, protože jinak by věděl, že v takovém případě by z jeho hlavního hrdiny volně visela kila přebytečné kůže.

n.ezn.amy
21.03.2020 5 z 5

Stephen King je naprosto originální ve svých románech, kdy hlavní hrdina nechtěně přejede starou cikánku a její manžel jej díky staré kletbě odsoudí k pomalé smrti zhubnutím. Tento román se mi velice líbil hlavně díky této skvělé zápletce

Greenfingers
01.03.2020 5 z 5

Osobně řadím román Zhubni mezi to nejlepší, co kdy Stephen King napsal. Téma hubnutí patří zřejmě mezi autorovy oblíbené - naposledy se k němu vrátil v knize Povznesení:-)
Zatím si nemyslím, že by autor vykrádal svá vlastní témata, ale vzhledem k jeho rozsáhlé tvorbě, mohou se některé tituly svým obsahem dost podobat. Spousta románů se také váže k určitému místu, které si autor "zamiloval".

efka.saf
10.02.2020 3 z 5

Můj první King, kterého jsem četla. Ačkoliv netuším proč, právě tento autor mě nikdy nijak zvlášť nelákal, byť žánrově by mohl být můj šálek piva. Nyní jsem po něm sáhla díky ČV, ale mé pocity jsou vlastně docela zmatené. Rozhodně to nebyla špatná kniha, téma bylo zajímavé, neotřelé, asi jsem nic moc podobného ještě nečetla, ale na druhé straně, že by se mi kniha četla nějak zvlášť dobře a nemohla jsem ji odložit, to ani náhodou. Spíš jsem si neustále říkala "musíš, ať víš, jak to dopadne a můžeš sáhnout po jiné knize", ovšem toť vše. Rovněž jsem bojovala s tím, že všechny postavy v knize byly vesměs svi*ě, což chápu, to je samozřejmě autorův záměr. Ale nějak se mi těma negativcema špatně prokousávalo. Co se týče závěru, čekala jsem bombu! A ona přišla spíš prskavka... Přišlo mi to nemastné, neslané, takové, aby se neřeklo. Nevím, jestli je to charakteristické pro Mistrovu tvorbu, já ale doufala, že si sednu na zadek. A ono nic.
Za mě tedy kniha průměr (díky některým detailům spíš lepší než horší) a někdy zkusím zase po něčem od Mistra Kinga sáhnout. Ale až časem...

Maevie
26.12.2019 3 z 5

Stephen King má na kontě řadu lepších hororů, ale ani Zhubni není bez nápadu a proslulého kingovského dějového spádu. Rychlost čtení může akorát brzdit absence sympatické postavy, kterou by čtenář musel hledat lupou.

_Janina_
18.12.2019 2 z 5

Tak tohle nebyl vůbec můj styl, do čtení jsem se téměř nutila a vůbec, ale vůbec to neodsýpalo. Kniha má pár stránek a trvala mi víc než měsíc. První polovina nuda nuda, že jsem měla téměř tendenci stránky přeskočit, ale jelikož to nikdy nedělám, vydržela jsem. Druhá polovina už měla jakous takous akci i napětí, takže dejme tomu. Asi nejhorší kniha (pro mě) z celé výzvy. Za cestopis byly 3*, musím tedy hodnotit 2*.

Rihatama
27.11.2019 4 z 5

Tlouštík. Jeden z mnoha amerických tlouštíků. Jeden z mnoha, co se snaží hubnout, Jenže mu to nejde a podvádí sebe i své okolí. Jak jsem zvyklá u Kinga, dokonalá psychologická sonda, tentokrát do hlavy člověka s mimořádnou nadváhou a výhodami bohatého člověka. Dokud nepotká svůj osud. Z místa na místo štvaného Cikána se svou rodinou. Zosobněnou spravedlnost, jejímž nástrojem není nic jiného, než kletba... Jednou za mnou poslala jakous kletbu jedna cikánka na jihu Španělska v Andalusii. Nedostala ode mne požadovaný obolus za nabízenou růži, kterou mi šikovně předtím vtlačila do ruky. Nechci snižovat váhu kletby, tedy negativních myšlenek soustředěných na zvolenou oběť. Já nicméně doufala, že to nemyslela úplně vážně. Nebo že to prostě byla jen nadávka. Znáte to asi všichni. Jsou místa, kde se kolem vás rojí samí chudáci, či alespoň se tak tvářící. Dáte jednomu, druhému... ale všem? Nebo raději nikomu? Riskujete tím kletbu? Ano. Kéž by alespoň byla spravedlivá. Což ale černá magie nebývá. Navíc, na čí straně je spravedlnost? V rozvojových zemích platí, že bílý rovná se bohatý. Tečka. Už tady pro mnohé z nich začíná nespravedlnost. King tady pracuje s pohledem na spravedlnost ze strany oběti a viníka/viníků. Vina a nevina. Výsledkem je hotový masakr "kvůli" jedné nechtěné oběti. Je tohle spravedlnost? Tohle je Bachman. Pardon, King. Dobré čtení!

KaterinaS13
25.11.2019 3 z 5

Ačkoliv to nebyla nejlepší kniha, kterou jsem od něj četla, stále musím uznat, že je to mistr, který dokáže udržet čtenáře v napětí na několika stech stranách, přestože obsah by se vešel do krátkého článku.

PetikH2O
03.11.2019 4 z 5

Bylo to svizny, skoro jsem cejtila, ze hubnu s Billym, skoda no.

Spoiler:
Vrznout podlahu, cinkani taliru slysel, ale hlasy, ani napriklad prichod dcery ne?divny :/

mazlak
21.10.2019 3 z 5

Díky pozvolnému tempu knihy mne tato kniha místy i přestávala bavit. Od Kinga očekávám víc, ale našla se místa kde to bylo i vtipné. Za mne střed.

leny.wood
18.10.2019 5 z 5

Tak tohle mě hodně bavilo. Od Kinga jsem dlouho nic nečetla a ačkoli Zhubni není typickým hororem, má v sobě cosi znepokojujícího. No a ten závěr? Paráda!

Schary
13.10.2019 4 z 5

King opět nezklamal. Knížka se pomalu rozjíždí a popisuje život úspěšného advokata Billa a jeho malé zaškobrtnutí v podobě přejetí staré cikánky. Charaktery a emoce hlavních postav jsou opět skvěle vykreslené. Příběh se rozjíždí v třetině, kdy se k zhoubnému hubnutí Billa přidávají další dva lidé s kletbou. A tak se Bill vydá za partou cikánů, v čele se starým maďarským čarodějem, aby z něj sejmul kletbu... Dobré to bylo a co teprv ten konec!!!!

Gordonlord
07.10.2019 2 z 5

Název knihy brutálně spoileruje dvě třetiny celého příběhu. Hlavní hrdina je proklet starým cikánem a začne hubnout. A vlastně tohle je všechno. Mimo pár zbytečných keců mimo mísu a tuny vycpávkové vaty se tu vůbec nic neděje a všechno plyne lineárním, kily ubývajícím způsobem bez špetky vzruchu, zvratů, napětí, či nedejbože narušení stereotypu tentokráte dost nenápaditého vyprávění. Brutálně nevyužitý potenciál geniálního námětu.

Dva body dávám za poslední třetinu knihy, kde hrdinovi KONEČNĚ dojde, že má jít hledat cikána, co ho proklel a za pomoci svého mafiánského přítele ho donutit kletbu sejmout. Tady to konečně začne být zajímavé a na poslední chvíli dokonce zavane typické Kingovo mystično narvané zneklidňujícím napětím, na které po většinu románu marně čekáte. I když je i poslední třetina knihy totálně předvídatelná a to včetně závěru (což je u Kinga docela neobvyklé), tak tyhle drobnosti pro mě celý tenhle počin zachránili.

MonikaV
22.09.2019 5 z 5

Paráda, King opět nezklamal.

s1ombrehimawari
22.09.2019 3 z 5

Fajn: prostředí, Ginelli, nakonec i příběh byl fajn, ten mráz co mi jednou přeběhl po zádech
Né tak fajn: hlavní postava, opakování úkonů a slov všeho druhu, víc přirozeného vyjadřování prosím