Zhubni

Zhubni https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121134/bmid_zhubni-wN2-121134.jpg 4 1482 271

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Thinner , 1984

mareksevc
01.03.2022 5 z 5

super pribeh a hlavne dynamika od prvej stránky , bachmanovky su super !

opic 12
17.02.2022 4 z 5

Každý dělá chyby.Vždyt soudit je tak snadné.
Bily udělal chybu i když za to nemohl.Ne tak úplně.Může za to.
Prokleju Tě ! Nic není černobílý.Je tady vůbec někdo kladas ?
Mirků Dušínů je tu jak nasráno to dá rozum.
Cynické a drsné bez příkras.Není to jenom o hubnutí,žádná prvoplánovka.Autor opět štouchá do vosího hnízda.To bylo napsáno v době než nastala tato doba.
... pánové,pánové vy to opravdu protahujete.Mě stojí práce.V Tanvaldu u labutě mě už půl hodiny běhá cikán s nožem v zádech !
Pomsta a trest.Nakopu ti prdel.Když ty říkáš ZHUBNI.Říkám tobě nechej žít.Co jsme si,to jsme si.
Už dál nemohu.Šílenství.Každý den kilo nebo dvě.Takže říkám dost.
Ne nejsem cvok.Kdyby nebylo tý krávy.Ale stejně ji miluju.
O ztrátě a touze přežít.O cestě na cestě.O pátrání.O chcípání.
Zhubni je zvláštní.Je to Šimon a Matouš ? A nebo Hill a Spencer ?
Celkem schizofrení volba.Poněvadž je tam jak Bachmanovka stejně tak i Kingovka.Jenže se dostaví pocit jakoby tam (brát s nadsázkou) přispíval i někdo třetí.
Není to tolik spalující třeba jako Bachmanův Dlouhý pochod a není to ani Kingovská bubu šou jakou asi skalní příznivci očekávají.
Netáhne tolik na branku.Přitom je to temný a depkatý.Nejdete tolik do kolen ale cosi vás nutí číst dál.Není to kulervoucí,napínavé však ano.Prostě vás to byví.Tečka.Vypravěčství opět a zase skvělé.Mystika v podobě kletby.To by mělo stačit.Není toho málo na takovou (hubenou) knížku.
Ne tolik hlášek a refrénů typických pro krále.Takřka civilní.Na druhou stranu něco podobného by jste zcela určitě nikdo nechtěl zažít.Strachu tam je věru dost.Tolik typického.Závěr parádičkovej.
Něco takového věru hodit na papír (žasne te).Jen směle a odvážně.Mládí vpřed.Mirek Dušín (vyvylené oči).Jsou to nervy to dá rozum.Jak von (dábel) to dělá ? :)
Jak říkám Bachman King a někdo jim kouká přes ramena.Ten pověstný třetí :) Dali si tu záležet kucííí.
Jestli se rozzlobíme,budeme zlí.

Limonadovyjoe
12.02.2022 4 z 5

Kdybyste autem srazili cikána v Ostravě, pravděpodobně vám řekne Zhebni. Protože ale právník Billy Haleck srazí cikánku v New Yorku, prokleje jej starý cikán Lemke jednoduchým zaříkadlem - Zhubni! A Billy začíná hubnout...i když má dobrý, více než stokilový základ, ztrácí i více než kilo denně. Nejdříve je spokojený , že se vleze do kalhot, pak kalhoty málem ztratí, je štíhlý, hubený, vyhublý na kost..
Celá první polovina je výborná, stačí pojmenovat kapitolu aktuální Billyho váhou a sledovat jak se ztrácí tělesně i mentálně.
Je to taková syrová, fyzická, dospělá verze pohádkového Povznesení.
"Rossingtonovi roste krunýř, Hopley hnije a já se ztrácím".
Ve druhé části, kdy by děj měl mít pořádné grády, mi ale trochu vázne. A mafián Ginneli to celé sám neutáhne. Konec a jahodový cikánský koláč to ale zase zachraňují, a i když člověk tuší jak to dopadne, musí znechuceně číst dál.
Co mě hodně bavilo, byla nekorektnost, generalizace a až rasistické narážky na romy ( "všichni cikáni jsou lumpové") a myslím, že v dnešní době už by King s takovou knihou bez žaloby neuspěl :-)

zahadum
06.02.2022 4 z 5

Typická kniha od Bachmana, brutálna, nechutná, drsná, krvavá a na konci cynicky neľútostná. Výborný príbeh ktorý graduje od prvej stránky až do finále kedy sa stránky otáčali ako ventilátor. Starý cigáň uvalí kliatbu na právnika menom Billy Halleck. Billy mu totižto autom zabije dcéru. Ako a za akých okolností sa dozviete v knihe. Spočiatku obézny Billy víta chudnutie ale veľmi skoro zistí, že to nebude prírodná forma chudnutia. Toto chudnutie nepochádza z tohto sveta a začne sa zúfalý boj Billyho s vlastným telom a nepriateľským okolím ktoré mu nechce veriť, že sa jedná o kliatbu. Kilá padajú a príbeh sa zdramatizuje.

Musím uznať, že to má tie správne grády a rozhodne to nie je svetlý a radostný príbeh. Je to depresívna hra s časom a nepriazňou rodiny, priateľov a lekárov. Billy vie ako skončí a musí urobiť všetko preto aby to zvrátil. King ako pravý Američan toho moc o svete nevie a preto jeho cigáni v knihe hovoria švédsky a sú potomkami maďarských náčelníkov. Nič hrozné to nie je ale rozhodne si to mohol trošku naštudovať. Ale za to koniec je teda za hviezdičku navyše ! A rozhodne som pri tom nemal pocit, že by ma autor " ocigánil.
80 %

Veju007
08.01.2022 5 z 5

Jako malá jsem viděla film a brutálně mi utkvěl v hlavě, i když jen tou hlavní premisou - tlustého právník prokleje cikán a sledujeme jeho rychlou cestu do pekel.
Na Kinga se jedná o vcelku krátký příběh, necelých 240 stran, ale přesto je to příběh velmi mrazivý, s neuvěřitelnou akcí, nenudila jsem se ani chvilku a v napětí jsem otáčela stránku za stránkou! A ten závěr? Měla jsem tip a z části se vyplnil, ale tohle jsem opravdu nečekala. Brutální! Prostě karma je zdarma a za své činy musíme nést zodpovědnost.
Knížku jsem sháněla déle, než rok, až se mi jí podařilo ukořistit na Trhu knih. Za ne úplně friendly cenu. A zrovna letos jí znovu vydává Beta.
Mimochodem, King napsal knihu pod pseudonymem Richard Bachman a Zhubni je poslední kniha pod tímto jménem, než prasklo, že Bachman je King.
Četli jste něco od mistra hororů? Máte nějakou oblíbenou Kingovku? Zhubni se těžce sápe po prvním místě, kde dosud bylo Osvícení.

jan0223
19.12.2021 2 z 5

Námět zajímavý, ale potenciál nebyl úplně využitý, ale spíše totálně pohřben. Ani se mi nechce věřit že je to zrovna od Kinga. Jeho jinak geniálně promyšlené knihy se nedají srovnávat s touhle rychlokvaškou. Sice jsem ji přečetl, ale už se k ní zřejmě nevrátím jsou lepší tituly. Každopádně zopakuji námět zajímavý, provedení hodně chatrné. Svého čtenáře si určitě najde, ale mě neoslovila.

Sabča817
17.11.2021 1 z 5

NÁMĚT ORIGINÁLNÍ A ZAJÍMAVÝ, OVŠEM KNIHA JE NUDNÁ... FAKT NE!

jfialova
18.10.2021 3 z 5

Námět zajímavý, samotná kniha mně ale moc nechytla. Na Kinga mi to přijde slabé, hlavně co se charakterů postav týče. Spousta věcí mi tam přijde jakoby navíc, například postava kamaráda-gangstera (jako proč?), doktor, který nejdřív celý problém bagatelizuje a pak najednou vydá na pacienta "zatykač", postava dcery mi přijde jak z jiné reality (chvíli tam je, pak tam není a nikomu, zdá se, extra nechybí, nakonec se teda nečekaně objeví)... Závěr dobrý, ale ta celková omáčka je prostě slabší než jindy.

killy
03.09.2021 3 z 5

Námět super, jen mi místy kniha přišla až moc dlouhá. Kapitoly s cikány mě moc nebavily... Billy i vedlejší postavy jsou celkem sympaťáci ale čtení bylo takové plytké, na Kinga až moc předvídatelné a místy zbytečně natahované. Hvězdička za konec.

Kerberos
30.08.2021 5 z 5

Zajímavý problém cikánské kletby, spravedlivé potrestání viníků. Nemyslím, že je problém tloušťky, sobectví, nepostižitelnosti mocných je jen v americkém prostředí. Poučná kniha, téma msty se nakonec úplně obrátí.

Kortez
04.05.2021 5 z 5

Od Kinga mám viac než načítané, odsledované ako filmy. Milujem tohoto autora, nikdy sa pri jeho tvorbe nenudím a vždy je to svojím spôsobom napínavé i keď sa nie vždy jedná o vyslovene strašidelný príbeh. Námet cigánskej kliatby držal príbeh celý čas v plných obrátkach, rovnako ako úbytok na váhe hlavného hrdinu.

Shaxx
23.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Super jednohubka s koncem, se kterým jsem byla spokojená (známe občas ty Kingovy konce, že jo.. :D). Silně mi to v průběhu čtení připomínalo film Stáhni mě do pekla, s velmi podobným námětem (cikánská kletba a hon se za prolomením kletby).
Jako vždy, King nezklamal :)

TaNya_
08.04.2021

Ajajaj, ještě dlooouho budu mít strach z ovocných koláčů.

Anushka1
30.03.2021 3 z 5

Uf, ač celkem útlá knížka, tak mi dala zabrat. První polovina mě moc nebavila. Ta druhé (lov na cikány) už byla trochu lepší. Konec jsem čekala. Určité náznaky, jaké bude rozuzlení, byly jasné už pár stránek před koncem. Bohužel za mne jedna z těch slabších kingovek.

capricorn__
17.03.2021 2 z 5

Za nápad bych dal Kingovi hvězdiček klidně 150, ale za provedení dávám jen dvě hvězdičky. Moc se mi líbil začátek, do strany 50 jsem si říkal, že to je jedna z nejlepších knížek, kterou jsem od Kinga četl. Pak to ale začalo jít dolů a já se i na takhle krátkém prostoru začal strašně nudit a do čtení jsem se nutil. Stephena Kinga mám rád hlavně proto, že většinou věci nepřekrucuje a nepouští se do příliš náročných situací: začne nějakou dějovou linii, a pak ji bez problémů uzavře. Ale tady? Připadá mi, že měl King strach, že by tak krátká kniha nemusela fungovat, tak potřeboval najít nějakou vatu, kterou by vyplnil stránky. (Nyní mluvím především o té linii s Romy - to se sem opravdu příliš nehodilo a nechápal jsem smysl takových předlouhých popisů.) Od začátku je jasné, jak kniha skončí - s tím ale problém nemám, protože mnohdy kniha není o napětí, ale o prožitku z knihy. Tady to ale nefungovalo. Atmosféra? Mdlá. Napětí? Nijaké. Postavy? Nic moc. Nápad? Geniální.

Cojavim
28.02.2021 1 z 5

Nuda nebralo mně to ale přečetl jsem to

MatoPalkes
27.01.2021 4 z 5

Ľahko sa to čítalo a koniec, proste King.

Verunka289
15.01.2021 2 z 5

Kniha asi nebude patřit mezi moje oblíbené, nemohla jsem se po celou dobu vůbec začíst, dočetla jsem jen z úcty k autorovi. Vadil mi nicneříkající popis postav i prostředí a nenašla se jediná postava, kterou bych si oblíbila.

adel_pe
10.12.2020 3 z 5

Zajímavá, nebyla jsem z ní extra nadšená, ale špatná nebyla.

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Trochu jiný a přesto pořád stejný King. Taky bych chtěla tak zhubnout, ale ne tak drasticky a ne pod kletbou. Ale že mu to ta kletba natřela co? To ani hlavní hrdina nečekal, že dostane takovou lekci. Hrozně jsem ho litovala a říkala si, že už snad dost za chybu zaplatil, tak proč se po něm všichni tak vozí.........