Žhavé nebe nad Československem: Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989 https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479948/bmid_zhave-nebe-nad-ceskoslovenskem-lete-tgD-479948.jpg 3 3 1

O zapojení českých a slovenských letců do bojů první a druhé světové války už toho bylo napsáno mnoho. Nesrovnatelně méně je zmapována jejich účast ve střetech vedených nad územím Československa, zejména v dobách označovaných za mírové. Nápravu přináší výpravná obrazová publikace dvou českých specialistů na dějiny vojenského letectví. Všeobecně není příliš známo, že naši piloti na československém nebi poprvé bojovali už na jaře 1919 během konfliktu s Maďarskem a že na stejné hranici bylo velmi rušno také v letech 1938 a 1939. K pozapomenutým kapitolám patří i Četnické letecké hlídky, které měly od roku 1935 na starosti ochranu svrchovanosti československého vzdušného prostoru. Samostatná kapitola pojednává o bojích na Slovensku a během Ostravské operace v posledních dvou letech druhé světové války. Největší prostor je ovšem věnován období let 1948 až 1989, kdy hranice Československa představovaly linii dotyku dvou nepřátelských mocenských bloků. Naše letectvo a útvary protivzdušné obrany tak byly zapojeny do nevyhlášené války, během které si českoslovenští stíhači připsali na konto několik sestřelů jak vojenských, tak civilních strojů…... celý text

Zahonek
28.01.2022 4 z 5

Dárek od Ježíška. Hodnocení této knihy pro mě není vůbec jednoduché. Jako fandu do letadel mě samozřejmě velmi zajímala tato část naší historie. Nemám na mysli zastrašování neozbrojených ultralehkých letadel, ale skutečné souboje vojenských strojů. A v tomto směru bylo nad naší nevelkou zemí celkem živo a paleta typů letadel velmi pestrá. Překvapilo mě, kolik bylo u nás sestřeleno například průzkumných Fw-189. Bohužel fotografie tohoto konstrukčně zajímavého stroje v knize chybí. O sestřelu F-84E jsem také četl poprvé. Autorům muselo dát hodně práce, všechny střety v knize popsané dohledat. Tady ale chvála končí, protože zpracování knihy je jinak docela odfláknuté. Přitom podle mě, si ji stačilo jen pořádně přečíst. Tak hrozné množství chyb a překlepů v jinak celkem čtivém textu jsem dlouho nezažil. Špatné popisy fotek. Chyby v tabulkách s technickými údaji letadel. Také si myslím, že například letouny Mig-23 a Mig-29 by si zasloužily daleko kvalitnější fotografie. Tak snad se to v dalším vydání podaří posunout o příčku výše.

vojenští letci českoslovenští letci vojenské letectvo

Autoři knihy

Marek Brzkovský
česká, 1972
Jan Šafařík
česká, 1973

Kniha Žhavé nebe nad Československem: Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989 je v