Žhářka

Žhářka https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72110/bmid_zharka-cR3-72110.jpg 4 1377 176

Andy McGee utíká se svou osmiletou dcerou před agenty tajné vládní organizace Dílna. Utíká proto, že před mnoha lety se se svou budoucí manželkou zúčastnil pokusu s novou syntetickou drogou P6. Poté se u něj vyvinula mírná schopnost mentální dominance a jeho dcera Charlie má velmi silnou schopnost pyrokineze. Agenti Dílny se neštítí žádné špinavosti, včetně vraždy, aby malou Charlie dostali do svých laboratoří. Charlie je tak přinucena použít svou nebezpečnou zbraň, kterou ještě nedokáže plně kontrolovat...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Firestarter , 1980

kamienok
24.12.2017 4 z 5

Fajn kniha. Dobre napeti, ctiva. Nektere veci uz dnes pusobi zastarale, ake kdyz to prejdete, tak si knizku uzijete hodne :)

kapitan9556
22.12.2017 5 z 5

KRÁSNÁ KNIHA! Myšlenka upravit člověka v superčlověka, tu byla odpradávna. King jí dotáhl do samotné dokonalosti!!!! DROGY? Jasně, má s nima zkušenost, ale tohle? Nádherný příběh malé Charlie a jejího otce, který nenechá jedno oko suché. Přiznám se, že jsem jí přečetl za dva dny a po dočtení mi fakt bylo mizerně! Kniha mi připomínala ranou Kingovu tvorbu aka. Bachmana. Za mě TOP.......doufám, že bude TOP i pro Vás!

danny_21
21.12.2017 4 z 5

Povedená záležitost o zrození jednoho neobvyklého talentu ( nebo prokletí ) - a následné honičce za záchranou před chtivou a bezohlednou vládní organizací. Propracovanější, temnější, dojemnější a ohnivější než před pár lety v trochu podobném duchu s Carrie a především část v bunkru Dílny je mimořádnou lahůdkou - 80 %

moore.allonsy
17.11.2017 5 z 5

Nadčasové dílo (ostatně jako všechny kingovky), které se klidně může stát ve skutečnosti. Zaujal mě i dovětek ke knize o postupech vlády a o tajných organizacích, které mezi námi opravdu jsou.

Schary
22.08.2017 5 z 5

Kniha se mi hrozně líbila a dle mě jedna z nejlepších kingovek. Vypráví příběh malé holčičky, která umí myšlenkou zažehnout oheň. Po testech vlády na rodičích se u nich o po narození i u jejich dcery objeví nadpřirozené schopnosti. POstupně jsou donuceni vládou k útěku, jsou dopadeni, vězněni a zlo si vždycky najde cestu, takže v příběhu nechybí ohňostroj...

MikeDV3
15.08.2017 4 z 5

Na knize mě především upoutal popis toho, jak své schopnosti vnímá sama charlie, její rodiče a zástupci organizace dílna. Díky této knize máte možnost zjistit jaké to je, když nevíte komu můžete věřit, žijete na útěku a musíte dělat extrémně obtížná rozhodnutí. V knize mi chyběli nějaké zajímavé zvraty a více napínavých částí.

Část může být vnímána jako SPOILER
Úsměvná mi přišla část, kdy musí Andy přesvědčit Charlie aby nechodila za Johnem nahoru a místo toho, aby na ní zkusil nějak promluvit a přesvědčit ji slovně ho okamžitě napadne, že ji bude muset přimáčknout. Ano, proč se snažit o komunikaci, když můžeme využít zvláštní schopnosti. :-)

wiix
14.07.2017 3 z 5

Zažila som u Kinga už aj lepšie príbehy, v tomto chýbala mysterióznosť a zapeklitosť príbehu. Čítať sa to dalo, ale bolo vcelku zjavné, o čo v príbehu ide a ako to dopadne a nezachránila to ani snaha o psychologický rozbor postáv.

buldozer5
04.06.2017 3 z 5

Dalo se to číst, ale nedokázal jsem se moc vžít do pocitů hlavních postav, což mi dost vadilo. Na druhou stranu mě potěšilo, že kniha neobsahovala moc nudných částí, jak je u Kinga zvykem. Takhle bych knihu ohodnotil dvěma hvězdičkama, ale za to, kolik to asi Kinga stálo práce, než vůbec tenhle příběh napsal, musím knize udělit 3*.

cat5
23.05.2017 3 z 5

Nebylo to úplně špatné, ale mezi mnou a Žhářkou prostě nepřeskočila ta pravá jiskra.

Fremr
25.01.2017 4 z 5

Velmi solidni hon na kočku s myší. Kniha má slušné tempo a věřím tomu, že kdybych uměl zapalovat věci silou vůle, šli by ti šmejdi po mě nějak podobně jako po Žhářce a jejím tátovi.
Ten překlad názvu knihy je blbej, protože kniha není o žhářství, ale o jednom nepovedeném pokusu na několika lidech, kteří jsou poté navždy poznamenáni ve formě zvláštních schopností. Víc než podpalovací schopnost holčičky mě bavila schopnost jejího otce - ponoukání. Pasáže kdy využívá své ponoukací schopnosti byly pro mě to nejlepší na této knize. Úplně jsem si dokázal představit, jak mu musí bejt blbě když to s tím trochu přežene. Škoda, že těch pasáží tam nebylo víc.
Stephen King je mistr převleku, takže zvládl velmi dobře ukočírovat myšlenkové pochody Charlie a toho čeho je schopna. Nejdu ale s hodnocením na maximum. Asi je to tím, že jsem Žhářku četl až po Holčičce, která měla ráda Toma Gordona, ve které je uvažovaní a psychika malé dívky dovedená k dokonalosti.

Svatoslav
22.01.2017 5 z 5

Žhářka je nadčasovým dílem. Psychologickou studií lidí na pokraji sil, lidí skrývajících tajemství a alegorií na problém s menšinami v naší společnosti. Román zpracovává témata, která jsou aktuální dodnes. Dodává jim na síle pomocí thrillerového příběhu o holčičce zneužívané vládou a následným řáděním. Podobně jako Carrie je hodně explicitní, co se násilí, brutality a sexuality týče. Oproti tomu krásně pracuje s rodinným motivem a otcovskou láskou, která se v románech objevuje mnohem méně, než ta mateřská. Osmdesátá léta Kingovi zkrátka přála a najde se málo románů či povídek, které se z té doby nezapsaly mezi to nejlepší na poli žánru.

Chipakali
12.01.2017 3 z 5

Kniha nebyla špatná, po Řbitovu zvířátek, byla jak to říct no byla to taková oddechová knížka. Nicméně čekala bych lepší ukončení nejen hlavních hrdinů, ale velké zklamání bylo ukončení postavy Reinbirda. Nicméně tímto nechci odradit od čtení určitě doporučuji si ji přečíst, i když nebyla jedna z nejlepších já si ji ráda jednou přečtu znovu :-).

olle3
15.12.2016 4 z 5

Příjemná oddechovka, která stojí na dobrých postavách (jak už to u Kinga bývá), nenudí a donutí trochu se i zamyslet. S hodnocením si trochu nevím rady, protože dílu nelze nic vytknout, na druhou stranu, slova jako "napínavý" nebo "strhující" bych v anotaci použít nemohl...

Zuziiik
20.11.2016 3 z 5

Je mi trapné, dát panu Kingovi jen tři hvězdy, ale tuhle knihu už prostě nikdy číst nebudu.......vůbec mne to nebavilo a dočetla jsem to jen z úcty k autorovi. Jedna hvězda je za ten začátek.......to vykreslení těch pokusů, druhá za vysvětlení minulosti a třetí z úcty........

HančaŠ
14.10.2016 5 z 5

King opět nezklamal. Jeho umění psát je téměř k neuvěření.

borknagar
17.07.2016 4 z 5

Další kniha z pera Kingova dočtena a byla to jízda. King má mnoho lepších knih, ale i o dost horších. Zde příběh plyne směle do konce, bez nějakých nudných odpoček, hlavní postavy jsou více než sympatické a hlavní záporná organizace jako by z Bonda vypadla. Na příběhu se mi líbil i konec, který ne vždy mistr umí ukočírovat (a že by se tady dalo vypsat románů, které zazdil naprosto špatný konec). Poctivé čtyři hvězdičky a dobrý pocit z dobře odvedeného čtení......

marek6463
02.07.2016 5 z 5

Moje 1. čtená kniha od Kinga, která mě vůbec nezklamala. Ovšem film knižní předloze nesahá ani po kotníky.

papajapa
04.06.2016 5 z 5

Kniha Zharka byla moje prvni setkani s Kingem a jak uz uvedli jini, je zdaleka nejlepsi.

Michal1999
29.05.2016 5 z 5

První knížka, kterou jsem od Kinga přečetl. I přes svou délku mě moc bavila od začátku do konce (a čím dál tím víc).

MartinSt
23.05.2016 5 z 5

Knih od Kinga jsem zatím přečetl pouze tolik, že by se spočítaly na prstech obou rukou, ale tahle je zatím jednoznačně nejlepší :) Od začátku do konce zajímavé, napínavé, žádná nuda. Škoda, že se s Charlie loučím, hrozně mi přirostla k srdci :)