Žhářka

Žhářka https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72110/bmid_zharka-cR3-72110.jpg 4 1374 176

Andy McGee utíká se svou osmiletou dcerou před agenty tajné vládní organizace Dílna. Utíká proto, že před mnoha lety se se svou budoucí manželkou zúčastnil pokusu s novou syntetickou drogou P6. Poté se u něj vyvinula mírná schopnost mentální dominance a jeho dcera Charlie má velmi silnou schopnost pyrokineze. Agenti Dílny se neštítí žádné špinavosti, včetně vraždy, aby malou Charlie dostali do svých laboratoří. Charlie je tak přinucena použít svou nebezpečnou zbraň, kterou ještě nedokáže plně kontrolovat...... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Firestarter , 1980

evaval
06.10.2021

Skvělá Kingovka, z které jsem byla nadšená a ještě dlouho ve mě doznívala.

Pitbullka
03.10.2021 4 z 5

Charlie byla skvělá. Na Kinga mi to přišlo dost citově zabarvené, ale byla to zajímavá jednohubka.

Arkagas
19.09.2021 5 z 5

Příběh malé Charlie, která je pyrokinetička a jejího taťky Andyho není klasická Kingovka ve svém slova smyslu. Není to totiž horor, ale román, poukazující na problematiku testování drog a jiným látek v tajných laboratořích na lidech, o čemž se v 80.letech hodně mluvilo, ale nikdo to neřešil. Stejně jako Andy i v reálu chodili do těchto laboratoří převážně studenti, kteří si tak chtěli přivydělat. Žhářka je příběhem o lásce, odhodlání, boji proti systému, přátelství, nadpřirozených schopnostech, ale ani napínavé scény samozřejmě nechybí. Žhářka je kniha, která nemá obvyklé pomalé Stephenovo tempo, ale naopak je to kniha nabitá akcí, od které se nemůžete odlepit. Dalo by se říct, že dnešní generace by v téhle knize mohla vidět podobnost se Stranger Things, jen tady je to takové krásně klasicky Kingovské :)

esfinge
12.09.2021 4 z 5

Četla jsem i lepší Kingy, ale to neznamená, že by Žhářka nestala za přečtení. Zajímavý příběh o nešťastném daru pyrokineze.

taikatalvi
12.09.2021 4 z 5

Dlho som to odkladala ale nakoniec som sa tak zahryzla do deja, že som musela zistiť, ako sa to skončí. Veľmi príjemné čítanie :) King je proste king :)

poloborec
10.08.2021 4 z 5

Občas divné, ale celkově dobré. Moje poprvé od Kinga a myslím, že jsem si vybral dobře. Podobným panicům doporučuji klidně začít s touto knihou.

Rostica
17.06.2021 4 z 5

Žhářka se mi četla příjemně. Přilnula jsem k postavám, děj se odvíjel svižně a často jsem se nemohla odtrhnout. Taková příjemná dojemná knižní výprava.

rutto45
13.06.2021 3 z 5

Osobne mi táto kingovka sadla menej, než tie, čo som čítal doteraz. Z nejakého dôvodu som si nemohol nájsť hlbší vzťah ani k Charlie ani k jej otcovi. Zato postava Rainbirda ma zaujala už od jeho prvej zmienky.

Surikata369
09.06.2021 4 z 5

Je hrozně zajímavý, jak tenhle proslulý autor vše napíše tak, že mi to přijde jako popisování reality :D Zase další skvěle vykreslený příběh, vykreslená atmosféra. Když se někde objeví ,,ti druzí'' má to obří šťávu a tady to nebylo jinak. King je prostě pan Spisovatel :)

MarqueeMoon
17.03.2021 4 z 5

Touto knihou začal môj vzťah ku Kingovi, objavil som ju náhodou v starom dome po dedovi, dovtedy som sa Kingovi neviem prečo vyhýbal, no skúsil som a stále si tie postavy a príbeh živo pamätám. To ako citlivo vykreslil najmä Charlie, ale aj ostatné charaktery je naozaj majstrovstvo. Málokto ak vôbec niekto z modernejších autorov ma pre mňa pútavejší rozprávačský štýl. A ja sa pri knihách rád bavím.

Ivan Kučera
17.03.2021 4 z 5

Asi by som to nezaradil medzi to najvydarenejšie, čo King napísal, ale štyroch hviezd je to podľa mňa hodné minimálne za fakt prepracované postavy. Otec a dcéra sú sympaťáci, ktorým držíte palce, aj keď vás varujú predchádzajúce skúsenosti s kingovkami, z ktorých ste pochopili, že byť hrdinom v románe Stephena Kinga vôbec automaticky neznamená prežiť. Super je, že King ako autor nikdy nepodceňoval ani záporné postavy. I vďaka tomu tento román funguje tak dobre, ako funguje, pretože ako kladné, tak záporné postavy sú výborne prepracované a uveriteľné. Niektoré momenty sú mrazivé; za mňa víťazí dojemný koniec a scéna, v ktorej sa Charlie rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk... a začne sa ohnivé peklo. Film z roku 1984 je oproti literárnej predlohe priemer, ale potešil ma silným kastingom v čele s Drew Barrymore (ktorá sa o rok neskôr objavila aj v poviedkovej kingovke Mačacie oko), Davidom Keithom, Georgeom C. Scottom a Martinom Sheenom (rok predtým hral v kingovke Mŕtva zóna). Fajn bolo aj druhé filmové spracovanie: verzia so Zacom Efronom z r. 2022. Naopak, mimo bol béčkarský televízny sequel Podpaľačka: Nové vzplanutie (2002).

Lili
07.03.2021 3 z 5

Nechci říct, že to byl vyloženě slabší King. Váznutí jsem způsobila jen já sama. Naopak se mi líbilo, že to nebyl typický příklad žhářství, ale že v tom měla ruce věda se svými pokusy a splodila tak osobnosti s nevídanými schopnostmi. Díky tomu příběh dostal úplně jiný rozměr. U Kingových konců mám ale pocit, že jak enormně vygradují, je to spíš ke škodě.

zandu
21.02.2021 4 z 5

Dobré...

Market333
06.02.2021 5 z 5

Naprosto fantastická kniha, přečetla jsem ji téměř jedním dechem, podotýkám zatajeným. To, jak King umí budovat atmosféru, je naprosto skvělé a originální, Charlie s otcem jsem si zamilovala hned po pár stránkách, opravdu moc povedená kniha

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Kinga miluji a jeho knihy jsou pro mně vždycky zážitek.

Mona-Lisa
06.01.2021 5 z 5

Toto je ryzí King jak ho miluju.
Nebere si servítky, sází svůj um od první strany hlava nehlava. Vulgarismy, sexuální narážky, není rasově korektní - prostě a jednoduše nesluníčkový popis dobové Ameriky.
Jde tu o tajnou vládní agenturu, pokusy na lidech a především o výsledek těchto pokusů - pyrokinezi (ovládnutí ohně), kterou vládne hlavní sedmiletá hrdinka.
Jde tedy hlavně o Charlie (žhářku z názvu) a jejího tátu, se kterým prchá napříč státy před záporákama.
Já ho prostě miluju.
- to, jak i naprosto vedlejší postavě, která jen prosviští stránkou, vtiskne duši a udělá ji zapomatovatelnou.
- to, co jiní vidí jako rozvleklost a ukecanost, ty jako fanoušek vnímáš jako budování atmosféry a přípravu na epické finále.
A ty jeho konce, no krása.
Tuto mistrovu sedmou knihu hodnotím vysoko hlavně kvůli perfektnímu popisu vztahu otec/dcera, vnitřnímu boji hlavní hrdinky se strašnými schopnostmi a děsivému záporákovi, kterého bych ráda viděla na plátně.

JelloBiafra
02.01.2021 4 z 5

(SPOILER) King sa po románe Carrie znovu vrátil k motívu zvláštnych schopností. Tentoraz rozoberá tému pyrokinézie - schopnosi vytvárať oheň. Práve týmto darom je obdarovaná 8 ročná Charlie McGeeová, ktorá je so svojim otcom Andym na úteku pred tajnou organizáciou zvanou Firma. Dotyčná organizácia chce Charlie využiť ako zbraň hromadného ničenia, lenže ona sa nedá len tak ľahko zotročiť. Nastáva napínavý boj dobra so zlom a zároveň snaha hlavnej hrdinky naučiť sa ovládať svoj dar. Niekedy však nemá na vybranú a jej zbraň musí byť využitá proti agresorom, ktorí sú jej v pätách. Kniha má mierne kolísavé tempo rozprávania a niektoré pomalšie pasáže sú tu na škodu. Hlavne dlhá pasáž vo výskumom stredisku by zaslúžila osekať aspoň o 30 strán. V každom prípade sa však jedná o jednu z ďalších Kingových klasík.

hardrock
14.11.2020 5 z 5

Starý dobrý King

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Moje druhá kniha od Kinga a už teď se řadí mezi top!

kap66
01.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Měl mi někdo, kdo mě dobře zná, poradit už dřív, že bych Kinga měla číst. Že to není (jak jsem si kdysi myslela) autor vršící nereálné děje a neuvěřitelné zápletky, ale že to dělá vlastně přesně naopak. Dokonale využije jeden dobrý fantastický nápad a kolem něho rozvine příběh tak uvěřitelný a s postavami tak lidskými a pochopitelnými, že i ten nereálný prvek přijmu bezezbytku a říkám si – co když na tom něco… Tady jsem ale především silně prožívala boj dobra se zlem a zla s dobrem: Rainbirdovu psychologickou hru - s obdivem, strachem a odporem, Andyho přimáčknutí - se sympatiemi a obavami. A Charlie jsem si zamilovala stejně jako Trishu (= tu, která měla ráda Toma Gordona).
Kinga uznávám, protože se nebojí spojit kvalitu s čtivostí.