Žhářka

Žhářka https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72110/bmid_zharka-cR3-72110.jpg 4 1377 176

Andy McGee utíká se svou osmiletou dcerou před agenty tajné vládní organizace Dílna. Utíká proto, že před mnoha lety se se svou budoucí manželkou zúčastnil pokusu s novou syntetickou drogou P6. Poté se u něj vyvinula mírná schopnost mentální dominance a jeho dcera Charlie má velmi silnou schopnost pyrokineze. Agenti Dílny se neštítí žádné špinavosti, včetně vraždy, aby malou Charlie dostali do svých laboratoří. Charlie je tak přinucena použít svou nebezpečnou zbraň, kterou ještě nedokáže plně kontrolovat...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Firestarter , 1980

Kristyna95
20.10.2022 5 z 5

Tak, právě dočteno. A musím říct, že to byla pecka. Poutavý příběh, originální zápletka i dobře zvládnutý konec. Děj krásně šlape a vše do sebe zapadá jako puzzle. King v sobě našel příběh s velikým potenciálem a ten naštěstí neutopil, jak se mi už u pár mistrových knih stalo. Také musím obdivovat jeho schopnost vcítění se do osmileté dívenky, se kterou jsem prostě musela sympatizovat. Paráda, Stephene. :)

Blaufik
16.10.2022 3 z 5

Myslím si, že kniha by působila dynamičtěji, kdyby byla o pár desítek stran zkrácena. Bohužel zde bylo spousta míst, která byla zbytečně natahována a nepřinesla k vyvrcholení příběhu nic zásadního. Ani samotné postavy nedokáží vzbudit žádné emoce a tentokrát jsou jen plochými postavami vepsanými na papíře.

Sabča817
08.08.2022 4 z 5

Klasická stará kingovina = Perfektní!!! Možná mohla být trochu kratší, ale bavila mě. Film Ohnivé oko z r. 85 taky doporučuji.

2mig1
29.06.2022 3 z 5

Musím bohužel konstatovat, že jsem se právě prokousal prozatím nejslabší Kingovou knihou. Jsem u něj zvyklý, že se ve větším prostoru věnuje popisu postav a prostředí. Nevadí mi to, přispívá to k opravdovosti a máte pocit, že ti hrdinové jsou skutečně lidi z masa a krve. Zároveň ale byly zatím Kingovy příběhy taky plné dynamiky a napětí, případně nostalgie. A to je problém Žhářky. Dynamika a napětí zde úplně chybí. King opakuje myšlenky a zmiňuje opakovaně různé detaily a způsobuje tím, že se těch 400 stránek neskutečně vleče. A vždycky, když si už myslíte, že se stane NĚCO, King navazuje atmosféru osudovosti, tak se vlastně nestane vůbec nic (výpadek proudu během bouřky). Za mě tedy u Kinga poněkud zklamání.

podko_lenka
14.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Po dvou posledních knihách, které jsem nedočetla s nadšením, jsem sáhla po osvědčeném Kingovi, který mě zatím nikdy nezklamal. Až dosud. Bohužel jsem se po celou dobu příběhu nedokázala pořádně začíst. V knížce se míhaly postavy, ve kterých jsem občas měla problém se vyznat. O.J. se věnovala delší pasáž, ale očekávaná důležitost jeho postavy se nedostavila. Kdyby se na konci neobjevil v naprosto nedůležité scéně, udělal by King lépe. Naopak Rainbird by si na konci zasloužil více pozornosti pro svoji smrt.
Pozitivně hodnotím posledních pár stran, které ve mně konečně vyvolaly napětí. Jen škoda, že to nepřišlo dřív.
Běžně si při čtení knih představuju prostředí, scény, postavy (jako asi všichni) a tady se mi to po většinu knihy nedařilo.
Bohužel mě kniha zklamala. Ale to se tak děje, když máme očekávání. Třetí kniha v řadě, kterou už jsem četla jen proto, abych ji dočetla a mohla začít s jinou. Tak snad budu mít příště šťastnější ruku.

BrooksWasHere
13.06.2022 3 z 5

"Moja desiata kniha od Kinga a má skvelých 83 % !" presne toto som si povedal, keď som toto dielko z názvom Podpaľačka začal čítať. To znamená asi mesiac predtým, ako som ho dnes konečne dočítal.
Pre mňa to bol teda veľmi dlhý mesiac...
To tempo, ktorým táto kniha oplýva ma naozaj vyčerpávalo, a to nemám namysli to, že by bola dynamická, ale práve naopak. Pre mňa to bola vyslovene nuda, teda až na posledných asi 30 strán, ktoré boli nadmieru vydarené.
Ale to, čo ma na Podpaľačke naozaj najviac zo všetkého nebavilo boli dlhé a pre mňa často aj zbytočné opisy, ktoré nepriniesli nič nové ani zaujímavé, iba na chvíľu odpútali moju pozornosť od deja.
Ďalšia vec, ktorú by som vytkol je to, že ani jedna z postáv si za celý ten čas nedokázala získať moje sympatie. A to už je čo povedať, pretože ja si o sebe myslím, že nie som až taký náročný čitateľ.
Áno, viem, že toto je Kingova v poradí iba 9. kniha, ale spomeniem napríklad Mŕtvu zónu, ktorú vydal rok pred Podpaľačkou, čiže v roku 1979, a tá bola o dosť lepšia. Preto si myslím, že Podpaľačka nemá ani žiadny hlbší význam, ale na druhej strane pre niekoho to môže byť oddychovka, no ja medzi takýchto ľudí nepatrím.

Ale samozrejme, že žiadny autor nemôže mať všetky knihy brilantné, takže s Kingom som určite ešte neskončil, ale nateraz dávam Podpaľačke 65 %, lebo možno som na ňu jednoducho ešte nebol úplne pripravený...

heavy66
12.06.2022 4 z 5

„Odejděte,“ křičel na ně Andy. „Rychle odejděte, ještě nikdy neudělala něco takového a nevím, jestli to dokáže zastavit.“
„Nic mi není, táto,“ pravila Charlie. Hlas měla tichý, soustředěný a lhostejný. “Všechno je v naprostém pořádku.“ Vtom začala vybuchovat auta. Vždy zadní část, kde se nachází benzínová nádrž….

Demokrat Stephen King fabuluje rodinný příběh o malém děvčátku s potenciálem jaderné bomby a zlé vládní agentuře, která chce její nadání zneužít. A kdo ví, třeba si ani moc nevymýšlí, ale jako vždy to dělá skvěle!

bookcase
11.06.2022 5 z 5

Perfektní, dramatické, dojemné, napínavé od začátku do konce, bez hluchých míst a větších okecávaček.

Эva
21.05.2022 5 z 5

Starý dobrý King. Úžasné, čtivé, trochu hollywoodský konec :) Výborné jako (skoro) vše od Mistra...

mareksevc
01.05.2022 5 z 5

výborná klasika , je to stále King a pritom som miestami mal pocit že nečitam jeho knihu

jindrich5708
25.04.2022 5 z 5

Musím se přiznat, že po přečtení věty : "Ano , čekám na to už strašně dlouho." skoro ukápla slza, protože se mi nechtělo se rozloučit.

postrach
24.04.2022 4 z 5

Předloha pro film..Dobře napsaná.

opic 12
17.04.2022 4 z 5

Pro případy nouze nehledejme dlouze světla zdroj.
Radši v každé době mějme světlo v sobě.
Aspon škvírku.
Aspon sirku.
A jak se říká:nic se nemá přehánět.A proto:člověk žasne,když se zhasne.
Samotný název mluví za vše.Na druhou stranu není vše jen o něm.
Jednoduše vás uhrane.Jistě.Tahle štabajzna,ehm mladá slečinka.Ta je jistě hezoučká a navíc má obrovské charizma.Dokáže si leckdy omotat (svým způsobem) lidi,které potká.Hlavně je to však citlivá vnímavá bytost.Prostě křehká milá slečna o kterou je nutno se starat a opečovávat ji.A pak ještě jednu vlastnost má,kterou je velmi vyčerpávající ovládat.
Silná linka a vztahová psychologie Otec+dcera.
Jéžíšku ! Opravdu nemám zapotřebí pod stromečkem najít plamenomet !
Přímočarý příběh s pár vracenkama,aneb jak to vše začalo.Má sympatický koncept ve smyslu-ano toto je docela možné,to by se mohlo stát,řeknete si a párkrát vás jistě napadne.
V rámci historických pokusů na lidech je opravdu z čeho čerpat.
Autorovo oblíbené téma.Systém.Porušování nařízení.Předsudky.Autority.
S přimhouřením oka a pokud máte rádi paranormální jevy.Ne ve smyslu všelijakých stigmat a podobně.Spíše vaše oblíbená chůze po žhavých uhlíkách,samovznícení,ale i třeba obliba v saunování.Budte vítáni,jste u správného ohníčku.
Vcelku umírněný King i komorněji laděný příběh.A to je dobře.Sice přibližně ve středu vcelku natahuje i vatuje.Samozřejmě fanoušci budou vrnět blahem.O tom není pochyb.Pro vyznění a vtáhnutí do příběhu neuškodí si jemně zameditovat před zdařilým a vcelku příjemným finále.
V rámci současných energií vás příjemně nabije a to převážně i v chladných období roku.
Každý kdo svítí je zapojen v síti.Jako já.Kdyby stroje škytly bude tma jak v pytli.
Člověk zírá černá díra.
Symbolicky vzpomente alespon večer - čajovkou :)

Lenka.Vílka
16.04.2022 5 z 5

("A není to nebezpečný?" ... "Kdyby to bylo nebezpečný, nebudou to zkoušet na studentskejch dobrovolníkách.")

Asi takhle. V týhle době je jasný, že každej ví, o čem je Žhářka, byť třeba ještě nečetl. Já si pamatuju, že jsem natajno koukala pozdě na film a nevěděla, co to jako je, a od koho to je. Nebyla to Žhářka, ale druhý díl. A moc se mi to líbilo. Takže základ mám a vím, a i přesto to bylo napínavý a čtení mě bavilo. A úplně stejně jako u knihy Srovnáno se zemí. Jak se mi četlo, může potvrdit kniha. Četla jsem paperback a na konci byl totálně vyžďímanej. Úplně stejně jako já  :)

("Když něco...udělám...budeš mě mít pořád rád?" ... "Charlie, já tě budu mít rád vždycky. Ať se stane, co chce.")

Žhářka se mi četla strašně moc dobře, protože je poměrně lehce napsaná a celou dobu jde z toho cítit, jak se Andy snaží, byť někde v sobě to prostě ví, že nemají šanci. Možná proto se s ním tolik lidí sžije. Každý má rád příběhy, kde jeden malej bojuje proti hodně nepřátelům, kteří jsou součástí něčeho velkého. Je někdo, kdo nemůže za to, co se kolem něj děje. Úplně stejně jako Charlie. Ta taky nemůže za to, kdo je. Prostě "se stala" následkem toho, co udělali jejím rodičům. A teď jí za to chtějí dostat jako kdyby to byla její vina? Nejdřív útěk a potom boj. Přeci jen, každý má rád i to, když se outsider postaví na odpor.

Poslední třetina, kdy děj trochu zpomalí, se mi četla špatně. Kvůli tomu, co tam bylo. Bů na vás! Přála jsem těm hajzlum jenom to nejhorší!

("Tak taková je dospělost? Tím se tam platí? Utrpením? Jestli je to tak, doufala, že zemře mladá.")

Proč je Žhářka tak dobrá kniha? Protože obsahuje to, byť je kniha skvělá tak, jak je napsaná, co nebylo v Carrie. Ten pohled zevnitř ven na někoho, kdo může udělat něco takového. A jak se k němu za to následně zachovají ostatní. Takže jo, není to nejnapínavější kniha pod sluncem...ale je neskutečně lidská. A nejde jinak, než Andymu a jeho dcerce fandit. Aby všechno překonali a o všechno a všechny se "postarali". Ale za jakou cenu? ...

No, nezbývá než se těšit na Ústav  :)

Luci-_-
26.03.2022 5 z 5

Po delší době Kingovka kterou jsem nemohla odložit, děj byl skvělý a ani chvíli jste neměli pocit, že by se něco nedělo. Konec překvapivě pozitivního rázu co se Kinga týče.

WonderNika
20.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Pre mňa zatiaľ najmenej zaujímavá kniha od Kinga. V závere ma prekvapila úplne jednoduchá a nudná smrť hlavného záporáka Rainbirda. Avšak, ako sme u Kinga zvyknutí, jeho závery vo všeobecnosti bývajú veľmi rýchle a neprinášajú nejaké extra prekvapenia a zadosťučinenia.

Dalibor1980
01.02.2022 3 z 5

Jedna z prvych Kingoviek, ktore som cital ... a jedna z mala, ktora ma prekvapila v pozitivnom slova zmysle.

iv.ča
29.12.2021 5 z 5

Další skvělá kniha od Stephana Kinga. Doporučuji přečíst!!! Bavila mě, těšila jsem se na každou kapitolu. Super záležitost. Děkuji!!!!

MamaKnihomolka
31.10.2021 4 z 5

Kromě zajímavé anotace můžete vidět i vážně vymazlenou obálku, která Kingovu sbírku zase povznesla výš.
V příběhu jde hlavně o malou Charlie, která ovládá pyrokinezi. Někdo by řekl: Super! Ale z jejího pohledu se dozvídáme, že to až tak super není, když svou schopnost neumí pořádně ovládat a může způsobit opravdovou pohromu. Proto se o ní zajímá tajná organizace Dílna, která Charlie a Andyho jejího otce, který zase umí někoho ponouknout, chce pro svoje účely.
•••
Je to skvělá kniha o boji proti systému, lásce mezi otcem a dcerou, o testování drog na studentech a následcích experimentů. Z příběhu je zjevné odhodlání a to, že se nemáte vzdávat i přesto, že šance na vítězství je mizivá.
U Kinga není novinka takovéhle téma. Stačí si jen vzpomenout na Carrie a k čemu ji lidé donutili...
•••
Věřím, že kdyby někdo měl byť jen podobnou schopnost, dnešní společnost a tajné společnosti by s ní jednaly dost podobně nebo i hůř.
•••
Kniha na mě hodně působila stejným dojemem jako Christina. Není to nejlepší dílo, ale také zdaleka ne nejslabší. Jako každá Kingova kniha do sebe něco má a člověk se nad příběhem zamyslí.
A jako vždy po přečtení knihy, se těším na film.

DomYell
16.10.2021 4 z 5

Skvela a ctiva kniha, ale Charlie by mohla byt sestrenie Carrie.