Ženy z rodu Habsburků

Ženy z rodu Habsburků https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31195/bmid_zeny-z-rodu-habsburku-qSu-31195.jpg 4 35 8

Podtitul: Úděl matek, manželek a dcer nejmocnější evropské dynastie. Během staletí si páni z rodu Habsburků dokázali diplomacií a válkami zajistit v Evropě takové postavení, že se jejich území rozprostíralo od hranic Polska až po africké pobřeží. Jakou roli v jejich bojích a intrikánství sehrálo něžné pohlaví? Nemáme náhodou za každým velkým činem hledat ženu?... celý text

sweeney
04.06.2022 2 z 5

Knížka je čtivá, ne moc náročná :) Jedná se o souhrnné dílko popisující nám osudy významných žen z rodu Habsburků. Některé osobnosti více zajímavé, některé méně, nicméně každý si určitě vybere :)

Elea
27.04.2022 1 z 5

Kniha neobsahuje žádné nové informace, je shrnula údaje z dříve vydaných, obsáhlejších knih.

Jacinda123
18.01.2020 3 z 5

Kniha je napísaná dobrým citavim štýlom. Odporúčam

Česneksmedem
17.11.2018 4 z 5

Majdalenka, Apolenka s Veronikou
a taky Věrka, Zdeňka, Majka, Lenka
s Monikou...

Všichni známe písničku Holky z naší školky. Před čtením této knihy doporučuji trénovat a do každé sloky přidat 150 jmen. Pokud si to budete všechno pamatovat, jste připraveni ke čtení tohoto knižního titulu. Mimo jmen se k nim ještě přidají přezdívky (dříve vulgo nebo alias), letopočty, názvy měst... Mazec. Za každý řádek, kde se píše o svatební noci budete vděční, fakt.
SPOILER!
Ale abych jenom nebrblal. Jistě znáte přísloví: „Podle nosa poznáš kosa!“ Mezi typické fyzické znaky rodu Habsburků patřily: odulý spodní ret, předsunutá dolní čelist a dlouhý nos s nápadným hrbolem. Prostě fešáci. Stačí se mrknout na portrét Rudolfa II. A právě Rudolf bylo jejich oblíbené jméno. Jak známo, Rudolf II. trpěl mimo jiné i syfilisem a z dušené mrkve ho určitě nedostal.
Naprosto mě dostala následující informace. Roku 1506 se Anně z Foix narodil syn Ludvík. Bylo to velmi slabé a drobné novorozeně, ale inkubátor ještě tehdy žádný chytrý astrolog ani alchymista nevymyslel. Rady si teda ale na královském dvoře věděli. Malé robě obkládali teplými vnitřnostmi z čerstvě zabitých vepřů, aby jej udrželi při životě. A světe div se, povedlo se. Další zajímavostí je, že v té době byla za symbol plodnosti považována hrušeň. Asi spíš šlo o tvar plodu, že. Nebudu to natahovat. Čtěte a vzdělávejte se.

Karborund
07.06.2018 4 z 5

Žádná z nich to neměla v životě lehké, pěkná sonda do osudů habsburských žen.

Atanone
22.10.2017 4 z 5

Tak jsem si optimisticky myslela,že si v těch habsburských příbuzenských propletencích udělám trochu pořádek,ale opak je pravdou,vždy se to jen zhorší,mám v těch Leopoldech,Rudolfech,Josefech a Karlech jen vetší zmatek ☺
Každopádně to bylo fajn čtení,škoda,že kniha nebyla delší.
Moje osobní favoritky jako vždy Marie Terezie a Zita.

paja1ajaja2
15.09.2012 5 z 5

Dobře psané,dobře se kniha čte.
Zajímavý pohled na rod.

hortenzie
23.08.2012 4 z 5

Zajímavý pohled na život habsburských princezen, jejich manželů i jejich dětí. Nalezneme zde údaje známé - např. o Marii Antoinettě, Alžbětě Bavorské, ale i údaje méně známé - např. o synovi Marie Luisy a Napoleona Bonaparta Orlíkovi.