Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v Osvětimi

Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202525/bmid_zeny-z-bloku-10-lekarske-pokusy-v-o-LwU-202525.jpg 4 432 118

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách. Dva doktoři na nich zkoušeli metody sterilizace, jíní je podrobovali dalším experimentům. Autor líčí, co se s těmi ženami dělo, jak zvládaly úkoly všedního dne a s jakými následky se přeživší vězeňkyně – bylo jich kolem 300 – musely po válce vyrovnávat.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Frauen von Block 10 , 2012

snilek.holka
17.02.2015 3 z 5

Myslím, že člověk u tohohle žánru ani nemusí dodávat, že některé události tam jsou opravdu strašné. Už mnoho knih nám dokázalo ( nájm, těm co to slýchají čistě jenom z filmu a knížek ), že světová válka byl katastrofální a o osvětimi ani nemluvě. Jediné, pro mě , velké mínus byl fakt, že kniha byla zahlcena daty a jmény a to poměrně v takovém množství, že si je čtenář nemuže zapamatovat ani kdyby chtěl. TAkže to je podle mě tak trochu zbytečné...

martunka
16.02.2015 5 z 5

Po přečtení této knihy, jsem autorovi vděčná, že toto téma zpracoval. Sice je děsivé, co všechno tyto ženy musely snést a kolik jich zemřelo, ale je moc dobře, že je jasné jak to doopravdy bylo.

dearkiki
05.02.2015 5 z 5

Tak nevím, jak okomentovat to, co jsem přečetla. Kniha je to bezesporu velmi zajímavá. Kapitolky, věnované jednotlivým "pokusným skupinám", ukazují, co všechno musely ženy z bloku 10 vytrpět, aby nebyly vráceny zpět do tábora, či poslány na smrt. I když, samozřejmě, mnohé umíraly i zde. No, nejvíc mne překvapila část o vyčerpávajících odběrech krve a o jejím následném použití. Ale zřejmě v nouzi jde propaganda stranou.

Ruxandra
26.01.2015 3 z 5

Téma knihy je bezesporu šokující, bohužel pro mě napsané příliš nečtivou formou.
Tři čtvrtiny knihy na vás pouze chrlí hromady čísel a životopisných/historických dat, které po pár stránkách musí vnímat už jen ten historický nadšenec. Celá kniha je jedním velkým soupisem jmen a skutečnou výpovědní hodnotu pro mě měl až takřka závěr knihy, popisující život na bloku 10, osvobození a marný boj s německými úřady, domoci se alespoň nějakého odškodnění za způsobené utrpení a psychické následky. Co se mi jeví jako velmi nešťastné, jsou vysvětlivky na koncích kapitol. V několika případech obsahovaly zajímavé doplnění k hlavnímu textu a listovat neustále na konec a zpět, je velmi nepohodlné. I když uznávám, že vzhledem k množství vysvětlivek/doplnění by jako poznámky pod čarou nevypadaly stránky knihy esteticky dobře.

Illaa
13.01.2015 2 z 5

Oproti ostatním knížkám, které jsem četla na toto silné, odstrašující téma, mi tato přišla jako méně podařená. Místy mi to připadalo, jako když si otevřu noviny, člověk půl stránky četl výčty všemožných statistik, jmen, přesných dat atd. Nemohla jsem se do toho pořádně začíst.

momili
10.12.2014 5 z 5

Opět jedna smutná kapitola v historii Osvětimi. Pro mě nové informace, nový pohled na život tam, tam v té hrůze.....

Blančitos
23.11.2014 5 z 5

Dlouho se mi nedělalo tak fyzicky i psychicky špatně, jako při čtení Žen z bloku 10. Neuvěřitelně emocionálně silné příběhy o ženách, jež byly podrobeny nelidským "lékařským" pokusům, ponižování, týrání, bití, hladu, ... Rozhodně doporučuji k přečtení, hlavně těm, kteří popírají samotnou existenci holocaustu.

buschka
22.11.2014 5 z 5

Určitě doporučuji k přečtení. Smutné čtení, jako každá kniha o holocaustu. Je mi úzko z představy tolika stovek žen, které se musely podrobit takovému zvěrstvu a nechat na sobě páchat lékařské pokusy.
Nejsmutnější je závěr, laxní chování úřadů.

Dousabel
20.11.2014 5 z 5

Jedním slovem hrůza, děs, nevýslovné a nepředstavitelné utrpení! Už jsem přečetla kdeco s tematikou druhé světové, ale blok 10 mi názorně představil další šílená nacistická zvěrstva.
Psáno je to opravdu výborně, klobouk dolů před autorem, že si dal tu práci a napsal něco takového, na to se prostě nikdy nesmí zapomenout.
Ke konci knihy se nebudu vyjadřovat, protože se mi opravdu otvírala kudla v kapse, když došlo na kapitolu o odškodnění.
A co se týče trestů dotyčných pánů "lékařů", to už bylo pomalu na trvalé nasazení Neurolu, třásla jsem se vzteky a kdyby to šlo, pálila bych ty nacistické "haj.ly" rentgenem každý den, popřípadě jim roztahovala jejich úctyhodné tělní otvory a lila jim tam vařící olej.

amladar
24.08.2014 5 z 5

No nebylo mně občas dobře při představě toho co tyto ženy zakusily. O to horší byl konec knihy a vysvětlení jak se po válce k těmto ženám Německo zachovalo. Doporučuji.

alnahu
05.08.2014 5 z 5

Díky autorovi, nezapomeneme,jaké krutosti se děli v koncentračních táborech.
Tuto knihu doporučuji si přečíst.

Landys
30.07.2014 5 z 5

Rozhodně stojí za přečtení!

Mišulenka
18.07.2014 5 z 5

Barvitá skládačka střípků ze života několika set žen, které neměly štěstí v neštěstí ještě větším a hmatatelnějším. Ale na rozdíl od drtivé většiny svých krajanů alespoň zůstaly naživu.
Tato kniha je jednou z nejlepších, jaké jsem o holocaustu četla. Zprvu mi autorův styl poněkud neseděl, byl jiný, než jaký jsem očekávala k tomuto tématu, ale vzhledem k charakteru informací, které mi jako čtenáři podával na takřka stříbrném podnose, jsem brzy přestala jeho vyjadřování vnímat jako protivné a "užívala si" (dá-li se to v této souvislosti tak říct) inteligentní a geniální spojování slov.

Mimoto jsem byla ráda, že autor popisoval poválečnou nejen zdravotní, ale i sociální a morální situaci žen, na nichž se pokusy prováděly. Tak moc laxní přístupy stran lékařů a úřadů bych po tom všem vážně nečekala...

Askarinka
30.06.2014 5 z 5

Tahle kniha by měla být povinnou četbou, je sice smutné číst čeho všeho se lidé dopouštěli na jiných lidech. Na druhou stranu to co se již stalo nejde změnit. Naše a další generace se jen mohou poučit z chyb svých předků a už nikdy nedopustit něco podobného.
Díky za úplně nový pohled na tuto problematiku. Mám načteno hodně knih z tohoto prostředí, ale tato mě naprosto šokovala. O tomto tématu by se nemělo přestat nikdy mluvit!

Luxiee Axony
30.06.2014 5 z 5

Jedna z nejlépe zpracovaných knih o holokaustu, kterou jsem dosud četla.
Muselo dát autorovi spoustu práce sestavit takovou úžasnou knihu, která pojednává o smutných osudech lidí.
Nejvíce mne zaujala právě ta fakta, ze kterých je kniha vytvořena. Myslím si, že takových knih by mělo vzniknout více.

blanickaa1
25.06.2014 5 z 5

Tahle kniha si zaslouží všech 5*. Já osobně se v knize dozvěděla nové věci, nová jména. Rozhodně neskončí zastrčená někde vzadu v knihovně mezi přečtenými knížkami. Tohle by si měli přečíst všichni povinně, aby se již nikdy neopakovala taková zvěrstva.

Pablo Kral
04.06.2014 5 z 5

Z knihy přímo dýchá realistická atmosféra, plasticky a podrobně se zde líčí útrapy hlavních "aktérek", často jsem měl dojem, že jsem v tom lágru s nimi. Motivace chování esesáckých pseudolékařů - "bioexperimentátorů" - s mozky zatemněnými nacistickou ideologií, i existenciální tíže téměř bezvýchodné situace pokusných žen – to všechno je v knize exponováno naprosto srozumitelným jazykem. Při čtení knihy jsem si považoval, že jsem se narodil až 30 let po ukončení všeobecných jatek, totiž po svržení "chlapečka" na Hirošimu, a neučinil jsem traumatickou zkušenost s válkou ani s lágrem. Se "zkoumanými" ženami, které měly navzdory bezohlednému osudu každá své jméno a životní příběh, jsem hluboce soucítil. Vidím to na 95 % a dávám 5*.

Morsie
10.05.2014 5 z 5

O tomhle se nepíše snadno. Když jen tak řeknu, že se mi knížka líbila, budu si připadat jako magor. Komu by se proboha líbili popisy experimentů na stovkách nebohých ženských? Nějakému zvrácenému úchylovi určitě, no naštěstí to není můj případ.
Ale i tak prostě musím říct, že se mi knížka líbila. Líbil se mi autorův postoj. Oproti jiným se nezabývá tak do hloubky těmi "lékaři", kteří prováděli pokusy, jako spíš jejich obětmi. Dává jim jména, tvář a charakter, a tak celou záležitost zbavuje anonymity. O to víc je to pak bolestné, ale taky opravdové!

No, já jsem hrozně ráda, že byla tahle kniha napsaná, a i když je mi z ní docela zle, nevadí mi to. Myslím, že v tom je její účel a největší síla. Všechno to odhalit a zasáhnout člověka uvnitř. Jedině tak se toho do budoucna vyvarujeme...

Tohle se nesmí opakovat!

koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) lékařská etika pokusy na lidech holokaust, holocaust

Hans-Joachim Lang
německá, 1951