Ženy ve Třetí říši

Ženy ve Třetí říši

Po konci výmarské republiky nacisté jasně hlásali snahu maskulinizovat život v Německu. Ženy se měly stát věrnými manželkami v domácnosti a rodit další árijské bojovníky. Přesto se mnohé z nich aktivně zapojily do politického života a dále šířily a propagovaly Hitlerovy myšlenky a zastávaly i další důležité posty. Do roku 1944 tvořily ženy podstatnou část zaměstnanců gestapa, v koncentračních táborech sloužilo mnoho dozorkyň, které krutostí často překonávaly i své mužské kolegy, a část zdravotních sester se zapojila do programu eutanázie těch občanů, kteří nevyhovovali požadavkům árijské dokonalosti. A jestliže zmíníme důležité postavy třetí říše, nesmíme zapomínat na manželky a milenky nacistických pohlavárů, jež často hrály významnější roli, než se na první pohled zdá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/364859/zeny-ve-treti-risi-nNn-364859.jpg 4.210

Nazi Women: The Attraction of Evil (2014)

Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Universum

pixiepickpocket

Na publikaci jsem se velmi těšila a mám pocit, že své slabší hodnocení musím nějak obhájit... Knihou jsem navázala na "Smrt je mým řemeslem", která si ode mne nemohla vysloužit jiné hodnocení než 5 hvězd. Tímto je možná ovlivněno mé hodnocení.

Poslední kapitoly byly těmi nejlepšími. Uvedená fakta a předložený vhled do postavení žen ve Třetí říši byl zajímavý, určitým způsobem i přínosný. Všechny ty nové i známé informace ale jen tak klouzaly po povrchu, skákalo se od jedné věci k druhé (asi se záměrem, aby kniha byla dynamičtější?). Chyběl mi trochu hlubší vhled do problematiky, doufala jsem ve více spojitostí... Možná jsem to jenom četla špatně, možná to propojení nevidím? Nevím...

Za čas si ji zkusím přečíst znovu. Prozatím se inspiruji dearkiki a přečtu si Hitlerovy fúrie, ať mám s čím srovnávat :)

dearkiki

Většina kapitol byla přínosných a zajímavých. Ale občas to sklouzlo na úroveň bulváru, což bych od takové knihy nečekala. Když už to zmiňuji, nebylo to náhodou tak, že Goebbles sám navrhoval, že se vzdá funkcí a odjede do Japonska po té aféře s Baarovou? V téhle knize mu s tím Hitler vyhrožoval. Tak nevím. :-) Kromě toho mi autor šel dost na nervy s tím, jak určitě ví, co si ženy tehdy myslely, co chtěly a jak si neuvědomovali o co přicházejí, když volily nacisty, apod. Prostě uprostřed faktů najednou nějaké osobní doměnky. Musela jsem dát o hvězdu méně. A za mně doporučuji spíš knihu Hitlerovy fúrie, která se roli žen ve Třetí říši věnuje velmi zdařile. Je i jedním z pramenů, ze kterých tato kniha čerpá.

Nikka710

Nejvíc se mi líbila kapitola Ty, které vzdorovaly zlu a Něžné pohlaví. Kniha je velmi poutavě napsána, obsahuje maximum informací a i ten, kdo má pocit, že zná dost, dozví se mnoho nového.
Mohla by obsahovat víc fotografií. Další kapitoly se věnují jednotlivým více či méně známým osobnostem, nacistické elitě a národnímu socialismu.

akrash

Kniha o neskutečných zvěrstvech, ano, ale dobře napsaná. Klobouk dolů těm, kteří se režimu postavili, nebo se "jen" pokusili postavit.

Princezna22

Rozhodně zajímavá kniha. Při čtení u pár stran mi úplně jel mráz po zádech.... Rozhodně doporučuju!

maryzka

Tak tahle kniha se povedla. Na jedné straně zobrazovala život nacistických žen(především hlavních představitelů- Magda Gobelsová, Emmy Himlerová, Lina Heydrichová) a na druhé straně obyčejných žen za třetí říše. Pak tam byli dozorkyně koncentračních táborů i obyčejné ženy, které pracovali radši potichu buď, aby přežili nebo zachraňovali pronásledované.
Suma sumárum řekla bych, že je to souhrn života žen v období třetí říše. Některé věci jsou už známy z dokumentu. I také, jak mi jedna paní tvrdila, že ženský dozorkyně byli horší než chlapy. Taky je zde docela vylíčena psychika a pohnutky žen proč byli tak zfanatizovány a učarovány Hitlerem.