Ženy na rozcestí: divadlo a ženy okolo něj 1939–1945

Jak žila společnost v době protektorátu, v letech 1939–1945? A především jaké bylo postavení ženy v této společnosti a jak jej nastolení totalitního režimu ovlivnilo? Tyto otázky se autorka pokouší zodpovědět prostřednictvím životních příběhů sedmi žen: Milady Marešové, Anny Letenské, Gertrudy Šedové-Popperové, Niny Jirsíkové, Anny Sedláčkové, Marcelly Sedláčkové a Zdeny Kavkové-Innemannové. Každá z těchto hrdinek knihy byla určitým způsobem spjata s divadlem – jako výtvarnice, herečka, tanečnice… Rozdílné byly však jejich osudy ve vztahu k okupační moci: některé z těchto žen se staly oběťmi totalitního násilí, jiné přivedla souhra okolností až ke kolaboraci. Neobyčejně čtivě psaná kniha poskytuje nový pohled na každodenní život v protektorátu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290330/zeny-na-rozcesti-divadlo-a-zeny-oko-afM-290330.jpg 4.57
Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Academia

Kniha Ženy na rozcestí: divadlo a ženy okolo něj 1939–1945

Lenka4

Obecné vylíčení dobového pozadí je celkem čtivě napsané, ale nepřináší nic nového. Vlastnímu tématu - portrétům vybraných umělkyň - je věnována jen polovina rozsahu textu. Jsou mezi nimi i méně známé osobnosti, za což si autorka zaslouží pochvalu. Zpracování jednotlivých osudů však nejde příliš do hloubky. Zdá se, že je hodně limitováno nenalezením potřebných informací, a to i přes značné množství probádaných zdrojů.

veviš
14.05.2018

Výborná práce, která splnila všechna má očekávání. Publikace je velmi dobře vystavěná, prameny a literatura jsou obsáhlé, přístup autorky je objektivní. Nespekuluje a ani se nesnaží dovymýšlet, co ty ženy cítily nebo proč to dělaly, předkládá informace, které má podložené, a z těch vyvozuje závěry, které jsou relevantní. Text je psán čtivým stylem, a přesto je bez zbytečných příkras. Nesmírně mě potěšila perfektně odvedená korektura, která se už tak často nevidí.

Útěk z Osvětimi
Útěk z Osvětimi