Ženy mezi dvěma světy

Ženy mezi dvěma světy https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20138/zeny-mezi-dvema-svety-20138.jpg 5 13 4

Deset životních příběhů žen, které odešly do ciziny a po letech se vrátily Deset žen, které odešly do ciziny za větší svobodou a možností poznat svět, ale po roce 1989 se vrátily zpět do Čech, vypráví o svých životních zkušenostech a osudech. Deset žen vypráví v knize své životní příběhy. Všechna vyprávění spojuje jeden společný motiv - odchod z rodných Čech do ciziny, většinou spjatý s rokem 1968, a opětovný návrat domů po roce 1989. Ženy vzpomínají na své dětství, motivy a okolnosti odchodu do zahraničí, na život v cizině, který byl často nelehký, i na návrat domů. Vyprávění má často intimní ráz - nechybí v nich otevřené zpovědi o soukromém životě, ale také poskytuje důležité komparativní informace o postavení a právech žen u nás i v zahraničí, pohled na vztahy mužů a žen, popis české společnosti a její proměny po Sametové revoluci, zachycení kulturních rozdílů, kulturní identity. Kniha, napsaná na základě rozhovorů z druhé poloviny roku 2007, volně navazuje na předešlé dvě publikace P. Frýdlové - Ženská vydrží víc než člověk a Ženám patří půlka nebe. ... celý text

p.pavlina
28.04.2023 5 z 5

V knize jsou velmi zajímavé příběhy, které zaujmou a nepustí čtenáře dříve,než na konci posledního příběhu.

lencin
04.09.2020 5 z 5

Deset příběhů žen, které odešly do ciziny a po letech se z ní zase vrátily. Sepsáno v rámci dlouhodobého orálně historického projektu Paměť žen, jehož je autorka koordinátorkou.
Příběhy nejrůznějších druhů a typů žen.
(2009)

bookcase
05.02.2014 5 z 5

Další skvělá výpověď žen, tentokrát emigrantek, které se po revoluci do Čech vrátily zpátky a mohly srovnávat. Stojí za přečtení.

1alena1
18.08.2011 5 z 5

Velmi doporučuji k přečtení všem, kteří si myslí, jak je všude v "západních státech" úžasně. Všechny hrdinky příběhů žily delší dobu v tom úžasném západním světě, a přestože byly vzdělané, přestože tam i dostudovávaly a založily rodiny, popisují pravdivě, jak ne všechno tak, jak si leckdo myslí. Jsou zde perfektně popsány mentality různých národů, které jsou často tak odlišné od naší, že se tam velice těžko žije. Všechny se po revoluci vrátily rády domů, do Čech. Opravdu velmi zajímavé čtení.

Pavla Frýdlová
česká, 1948 - 2023
1988  71%Malý labyrint filmu
2006  85%Ženská vydrží víc než člověk
2018  84%Ženy 60+
2010  93%Ženy v bílém
2008  95%Ženy mezi dvěma světy

Kniha Ženy mezi dvěma světy je v