Ženy do Jacarty

Ženy do Jacarty https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311075/bmid_zeny-do-jacarty-dAu-311075.jpg 3 4 2

Kritický a historický román o začiatkoch holandských koloniálnych výbojov. Holandskí kolonizátori chcú založiť na dobytom území v dnešnej Indonézii - na ostrove Jáva - mesto Batáviu a chcú ho zaľudniť. A preto sa do Jacarty plavia plachetnice s bielymi ženami, zväčša životom hodne poznačenými. To len zvyšuje chaos horúčkovitého budovania kolónie. Z výparov alkoholu a moralnych priepastí v ľudských dušiach akoby sa vynárali scény z obrazov holandského maliara Breughela, kotrý zobrazil ľudské peklo. Na jednej z takýchto plachetníc naloženej ženami pre Jacartu cestuje i mladá a čistá dievčina Aletta. Ona jediná ide do Jacarty za svojou prvou láskou, Aertom, s ktorým sa nestretne v pravý čas, a nanájde takú lásku, o ktorej snívala vo svojej vlasti. Musela veľa prežiť a veľa spoznať, než sa vyrovnala so všetkými údermi osudu, než zmierila ideály mladej dievčiny s krutými podmienkami života v tropickej horúčave, ovládanými neľudskými zákonmi vtedajšej spoločnosti.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Pravda

Vrouwen naar Jacatra , 1934

julika
15.11.2020 5 z 5

Za 10Kč jsem si v antikvariátu koupila štěstí... :-)

Originální příběh o kolonizaci Indie, budování nové společnosti, osamělosti a touhách ženoucích až k cestám do pekel.
To vše nám přináší Alettina odvážná plavba za svým přítelem z dětství.

Dávám zasloužených pět hvězd, kniha mě mile překvapila! Do poloviny knihy jsem s Alettou opravdu soucítila, ale pak mě to přešlo. Jaspera mi bylo občas fakt líto.

81Erinka
07.11.2016 4 z 5

Kniha opisuje ako sa holandskí kolonizátori snažia zaľudniť mesto na ostrove Jáva.
Hlavná hrdinka je mladé nevinné dievča, ktoré sa vydáva na cestu, lebo v Amsterdame sa dozvedela, že loď, na ktorej sa plaví jej vyvolený - stroskotala. Svoju lásku už nevidela 2 roky.
Po vylodení však svoju lásku nestretne, ale stretáva sa s novými ľuďmi, ktorí je pomožu prežiť.
Kniha je napisaná jednoducho a bez akýchkoľvek komplikovaných fráz. Hlavné postavy mohli byť lepšie vykreslené. Autor mohol isť viac do hĺbky.
Knihu môžem doporučiť, určite nie je na škodu si prečitať čo sa odohrávalo v kolóniach.

kolonie

Autorovy knížky