Ženy českých vládců - Rozluštěná tajemství

Ženy českých vládců - Rozluštěná tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263450/bmid_zeny-ceskych-vladcu-263450.jpg 4 12 2

České kněžny a královny zůstávají často stát ve stínu svých manželů a jen tu a tam se některé z nich vynořují z toku času jako výrazné osobnosti, jimž se skutečně dařilo významně ovlivňovat osudy českého království. Tato kniha je pokusem nastavit manželkám českých panovníků jakési zrcadlo a poukázat i na určité rozdíly mezi tím, co se o nich odjakživa tradovalo, a historickou skutečností.Životní příběhy 13 manželek českých panovníků autor přibližuje především v souvislosti s osudy a činy jejich mužů a čtenáři tak předkládá ucelený a výstižný obraz doby.... celý text

666Jitka
05.01.2020 4 z 5

Vladimír Liška umí historii podat čtivou formou a vytáhnout ta nejdůležitější fakta tak, aby knihu mohl číst opravdu každý a něco nového se dozvědět. Chceme-li se však o jednotlivých manželkách českých vládců dozvědět více, musíme si vybrat knihy, které se jim věnují podrobněji.

veronika5179
31.12.2016 3 z 5

Oceňuji, že se autor věnovala ženám, jejichž osud není moc často zpracováván, nicméně mi kniha přišla místy lehce odbytá a o samotných ženách tam bylo asi 40%. Většinu informací tvořily osudy jejich manželů, tchánů, popisy bitev, doby, což je lehce zjistitelné i jinde. Pro dokreslení doby a jako nezbytný fakt je důležité neopomíjet reálie ani okolí, ale kniha má titul "Ženy českých vládců", a proto bych čekala, že oněm ženám bude věnováno více pozornosti. O Sissi a Zitě Parmské se dovíme mnoho, o manželce Vladislava Jagellenského jen snad 4 věty. Autor se více rozepsal o osobnostech, ke kterým má bližší vztah a ostatní šlo trochu stranou. Škoda. Více objektivity by rozhodně neuškodilo. I tak je to však velmi poučná knížka :)