Ženská literární tradice a hledání identit

Ženská literární tradice a hledání identit https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169111/bmid_zenska-literarni-tradice-a-hledani--YHk-169111.jpeg 5 4 1

Antologie angloamerické feministické literární teorie obsahuje příspěvky poukazující na problémy genderově nerozlišující literární kritiky hlavního proudu (Dale Spender), stejného druhu slepoty vůči jinakosti v případě hlavního proudu feministické kritiky (Zimmerman, Mohanty), vyrovnávají se s důležitými teoretickými a kritickými směry (Waugh, Pearce, Mills), navrhují či kriticky třídí nové metodologie (Coward, Showalter, Radway) a využívají feministických přístupů pro nové kritické ocenění mužské tvorby z pohledu reflektované maskulinity (Schoene a Lea, Schoene). Kniha svou strukturou volně navazuje na antologii Dívčí válka s ideologií: Klasické texty angloamerického feministického myšlení (Praha: Sociologické nakladatelství, 1998). Obsahem se ale zaměřuje na literární teorii a literární kritiku a snaží se představit zejména nové teoretické přístupy feministické a genderové perspektivy. Obsahuje však i menší počet textů, které slouží pro formulaci východisek genderově citlivého přístupu k literatuře.... celý text

Jizi
16.01.2018 5 z 5

Výborný úvod do problematiky. Skvěle vybrané a sestavené eseje, které se snadno čtou, jsou doplněné rozsáhlou doporučenou literaturou k jednotlivým tématům, což zájemcům o další studium jednotlivých témat notně usnadňuje pátrání po adekvátních pramenech. Velký obdiv editorce, která odvedla velký kus práce. Pro mě osobně byl nejzajímavější příspěvek Showalter a Radway.
(A nenechám se otrávit ani oblíbenou minelou doslovného překladu Middle East a patvarem šíitismus.)

feminismus gender

Kniha Ženská literární tradice a hledání identit je v