Zenová mysl, mysl začátečníka

Zenová mysl, mysl začátečníka

„V mysli začátečníka existuje mnoho možností, v mysli odborníka jen několik“. Touto větou začíná nejoblíbenější ze všech knih o zenu, které kdy v Americe vyšly, Zenová mysl, mysl začátečníka. Málokdy se stane, že tak útlá knížka, tak malá hrstka slov dokáže předat tak bohatou a hodnotnou nauku. Tato prostá věta přetnula jedním tahem všudypřítomnou tendenci většiny zenových adeptu, kteří se snažili dostat k zenu tak blízko, že úplně přehlédli to, co zen vlastně je....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/262649/zenova-mysl-mysl-zacatecnika-262649.jpg 4.628

Zen Mind, Beginner's Mind: Informal Talks on Zen Meditation and Practice (1970)

Duchovní literatura, Filozofie, Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Fontána

Beebee

Velmi doporučuji. Hutné, štíhlé, vydatné, trefné. Jako zen sám.

Ghandimaster

Tohle byl docela nášup. Trochu mě děsilo, že kniha není vnímána jako filozofický hradcore ale jako čtivý bestseller. Abychom si rozuměli, mě se ta kniha líbila ale i přes jednoduchý sloh pro mě byla občas myšlenkově nestravitelná. Žádnou knihu jsem nečetl vícekrát, protože to považuji za ztrátu času ale tady to nepůjde pokud ji budu chtít pochopit. Jde vůbec pochopit? Neměl bych namísto snah o pochopení praktikovat zazen? Asi jo. Jdu na to! :)

Shindo
04.12.2017

Kniha, ktorá mi pomohla začať so zenovou praxou a počas svojej cesty som ju viackrát prečítal. Pekne napísaná, bez zbytočnej komercie, ktorou dnes trpia mnohí "buddhisti" a "učitelia" na knižnom trhu. Na štart do zenu výborná, no neberte ju ako autoritu, o ktorej nemožno polemizovať. S tým by asi Suzuki nesúhlasil.

Enthik
18.11.2015

Velmi krásné čtení. Čtěte lehce, s důvtipem a nikoli vážně. Říká se čím více zenu = tím méně zenu.
Popsal bych tuto knihu jako bibli zenového buddhismu. Pokud se zajímáte o tyto věci, tak je to kniha č. 1 :)

eddie
11.09.2013

Kniha, která mě přivedla k zenu. Nemohu jí být vděčnější, neboť zen vnesl do mého života něco, co mi velice dlouho chybělo. Zen považuji za jednu z mála nauk, která vede k opravdovému uvědomění a spokojenosti v životě bez ohledu na jeho okolnosti.

Ikkju
29.01.2012

Už jenom název knihy je velmi trefný... Jestli se nepletu tak na autora narážela A.D.Neelová když mluvila o velmi inteligentním japonci který se překvapivě zabývá podivnými spotvořeninami buddhismu - zenu (není doslovné) x). Zaplaťpámbů (lol) za to!

zen duchovní rozvoj buddhismus

Šunrjú Suzuki