Žena ve fialové sukni

Žena ve fialové sukni https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462607/bmid_zena-ve-fialove-sukni-Yvv-462607.jpg 4 112 25

Příběh stalkingu, který navzdory vážnému tématu nepostrádá zvláštní jemný japonský humor, při kterém se čtenář občas zasměje, ale většinou jen melancholicky pousměje. Děj zdánlivě plyne bez dramatických zápletek, vypravěčka však postupnou manipulací krok za krokem ovlivňuje život hlavní hrdinky způsobem, až občas zamrazí. Sledujeme „ženu ve fialové sukni“, jak mění zaměstnání, které obchody navštěvuje, jak neobratně komunikuje s lidmi, jak a co jí, kde sedává v parčíku nedaleko nákupní čtvrti. Vypravěčka drobnými úskoky zpovzdálí řídí její každodenní život. Nabudeme dojmu, že „žena ve fialové sukni“ je podivná, prakticky nesvéprávná, ale postupně názor měníme a jako zvláštní podivín nám začne připadat sama vypravěčka. Není to všechno nakonec jen její vlastní obsese? Vztah mezi oběma ženami je ještě mnohem složitější, než se původně zdálo.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

むらさきのスカートの女 (Murasaki no sukáto no onna) , 2019

Teckovana
27.05.2021 4 z 5

Novela, která zprvu vypadá jako obyčejný příběh o hledání práce, ale celé se to postupně komplikuje a končí to téměř jako krimithriller. Poselství knihy: Pozor na manipulátory. :-)

Peyka
15.05.2021 4 z 5

Netradiční příběh o stalkingu s typickou japonskou nadsázkou, jemným humorem a přímým morálním vzkazem. Tahle kniha z vás udělá paranoiky. V metru se poslední dobou pořád otáčím, jestli mě někdo nesleduje! :))))

Jde vlastně o souboj dvou žen, každá je jiná, ale chtějí dosáhnout stejného cíle - respektu. Vše umocňuje střídmá a "kastující" japonská společnost. Na jedné straně máme ženu ve fialové sukni, která působí jak loutka, které řídí život osud, nikoliv síla vůle. Na druhé straně žena ve žlutém svetru, která je prostě magor, nemá vlastní život, závidí a vehementně se snaží dostat na "Fialčino" místo. To, jak se to vyvine, je jedním slovem nespravedlivé. Je to transcendentální příběh, mohlo by se to stát i v Evropě.

Význam barev hraje dost důležitou roli. Autorka úmyslně přidělila fialovou barvu k sukni jako symbol pokory a skromnosti, a žlutý svetr jako symbol vykoupení či osvobození.

Jediné, co mi asi vadilo, bylo umístění slovníku na konci. Jako editor bych vložila klasické poznámky pod čarou a čtenář by se tak vyhnul zmatečnému obracení stránek při hledání vysvětlivek.

Je to rozhodně kvalitní novela, která stojí za přečtení.

dagmar7365
14.05.2021 4 z 5

Velmi čtivá novela. Bylo zajímavé pozorovat, jak několika drobnými zásahy dokáže jiná osoba radikálně ovlivnit život někoho jiného. V poslední době má několikátá kniha z Japonska, ta země a její literatura mě začíná bavit čím dál více.

Fontak
24.04.2021 4 z 5

Japonská literatura mě baví. Po přečtení této knihy mi zůstávají na mysli pouze dvě slova - stalking a nespravedlnost.

EvaL
19.04.2021 5 z 5

Milá a zábavná, chvílemi trochu napínavá, ke konci lehce děsivá knížka. "Japonská" na můj vkus tak akorát.

Japonsko japonská literatura osudy žen stalking Japonci

Autorovy knížky

Nacuko Imamura
japonská, 1980
2021  74%Žena ve fialové sukni

Kniha Žena ve fialové sukni je v