Žena v bílém

Žena v bílém https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60856/bmid_zena-v-bilem-b9I-60856.jpg 4 300 84

Detektivní příběh mladého učitele kreslení, který odhalí rafinované zločince usilující o velký majetek. Autor, klasik anglického detektivního románu napínavou formou kritizuje kořistnickou morálku, právě tak jako jeho vrstevník Charles Dickens.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Woman In White , 1860

sgjoli
15.12.2018 5 z 5

Tak z této knihy jsem skutečně nadšená. Skvělé postavy, skvělý děj (byť předvídatelný), skvělá atmosféra. Četlo se to fakt dobře, rychle to odsýpalo. Bylo to zábavné, místy napínavé, trochu tajemné a já si u toho odpočinula. Určitě mohu doporučit.

Kozel
28.07.2018 4 z 5

Žena v bílém je asi nejznámější Wilkieho dílo a jsem rád, že se mi konečně dostalo do ruky i sbírky. Klasický Collinsův koncept několika vypravěčů, mezi nimiž má hlavní slovo Hartright, funguje na výbornou a nabízí to, co mám na literatuře tohoto období rád - určitou dávku tajemna, intriky, napětí, zvraty, silný příběh Anny Catherickové, postupný vývoj a styl. Žel přesto z oněch tří děl, které jsem četl, má Žena v bílém několik pasáží, které mě toliko nebavily, hlavně v části vyprávění slečny Halcombové při dění na Limmeridge. Přestože se mi tedy např. Měsíční kámen líbil víc, Žena v bílém je rozhodně příjemnou společnicí

Finn69
21.07.2018 4 z 5

Můj první Wilkie Collins, upozornil mě na něj Dan Simmons svou knihou Drood. Mimochodem, potvrdilo se moje podezření, že Drood je kniha o Wilkie Collinsovi psaná stylem Wilkieho Collinse :)
Ale zpět k Ženě v bílém - je to vlastně román v dopisech a deníkových záznamech, podobně jako třeba Dracula. Co se týká stylu, je to taková gotická detektivka, místy dokonce trošku červená knihovna, přece jen ten román má přes 150 let a je to samozřejmě znát.
Napsané je to ale moc hezky a krásně se to čte, úplně z toho dýchne taková ta viktoriánská atmosféra. Do děje a prostředí vklouznete lehce jako ruka do rukavice a nebude se vám chtít odcházet.
Trošku zklamání po mě znamenal konec, který je jakýsi nijaký a do ztracena, čekal jsem tam něco víc.
Ale určitě doporučuji - a jdu na Měsíční kámen.

Alma-Nacida
23.03.2018 3 z 5

Pěkné, byť dnes už poněkud předvídatelné. Ale jinak je to klasická zápletka, intriky, záhada, záměny atd., zkrátka romantismus jako když vyšije. :)

85098211
04.02.2018 5 z 5

Kniha, která mne příjemně překvapila (hlavně) svou atmosférou a okamžitě jsem byla vtažena do napínavého děje. Jako úplně první jsem ale - víceméně čirou náhodou - viděla dvoudílný německý film z roku 1971. Vzápětí nato jsem vyslechla rozhlasovou dramatizaci, která také nemá chybu ;-). A už tenkrát mne tento příběh uchvátil do té míry, že jsem se začala zajímat i o knihu. Tu jsem si přečetla sice až teď po letech, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. A to je protentokrát všechno ;-).

Chesterton
03.02.2018 4 z 5

Jako náctiletá jsem byla uchvácená zejména rozhlasovou dramatizací. Příběh má velice osobitě tajemnou atmosféru, budu se muset poohlédnout po audioknize. Zejména pomalu plynoucí děj, barvitost a jak píše Michelle - muž gentleman, dáma a dané slovo nemusí být jen vzpomínkou na minulost:))
Ovšem po filmu v tomto případě rozhodně nesáhnu, ponechám si svou fantazii a atmosféru:)

MichelleS
31.12.2017 3 z 5

Čtivý romantický i dobrodružný příběh. Využity typické rekvizity (deníky, rozpečetěné dopisy, rodinná tajemství, vzdychání a mdloby...) a motivy (dědictví, čest, pomsta). Dokonalá atmosféra rodinných anglických sídel, doby, kdy muž byl gentleman a dáma měla nárok na rozmary a lichotky, kdy dané slovo bylo pevnější než zákon.

TaLu
06.11.2017 5 z 5

Přečetla jsem před mnoha lety. Kniha měla tajuplné kouzlo, oproti současným knihám pomalu plynoucí děj, který ale vykresloval velmi živě vše, co se dělo a nebylo toho málo. Pro mě byla velkým překvapením a v naší knihovně jsem ji pak často doporučovala k přečtení. Krásně napsaná, autora jsem obdivovala pro skladbu a volbu slov a přečetla si i další jeho dílo. A díky jednomu komentáři teď tady přečtenému, jsem se začala těšit na film, nevěděla jsem, že byl natočen.
Po jeho shlédnutí ale musím říci, že kniha je kniha, z filmu se rozhodně dalo vytěžit víc. Škoda.

Dandy87
29.12.2016 5 z 5

Je dobré mít v rodině přinejmenším jednoho spojence, který se s Vámi ochotně dělí o knihy. A díky jednomu takovému spojenci (mojí mámě) jsem měla možnost setkat se s Ženou v bílém. Mámina domácí knihovna je malý rodinný poklad, který v sobě skrývá nejrůznější druhy klenotů. A i když si myslím, že už mě nemůže žádný klenot překvapit, přece se občas stane, že sáhnu po něčem, co jsem doposud přehlížela z prostého důvodu - jeho vzácnost zastínil jas jiných skvostů. A proto je důležitý právě onen spojenec, který mi pomohl odhalit cenu takového díla. Žena v bílém rozhodně patří k velmi vzácným klenotům v naší rodinné šperkovnici.

Koka
21.04.2016 3 z 5

Nevím, kdo a kdy přišel jako první na nápad vyprávět jeden příběh "ústy" různých postav a tím mu dát délku a dynamiku, kterou by v podání jediného vypravěče nikdy nedosáhl. Pravděpodobně je tato kniha jedním z prvních případů, kdy autor použil takové, dnes již velmi frekventované, řešení.
Škrobené dialogy, kterými tato kniha hýří, samozřejmě patří k době vzniku knihy a časům, v nichž se příběh odehrává - to chápu, ale přesto mi zde hrozně lezly na nervy ta "hnutí mysle a citů", to blednutí a trhaný dech postav. Rozhodně však uznávám, že pro současníky musela být tato kniha opravdovým trhákem, neboť jednak nastolovala ožehavé spoločenské téma, ale také přinášela napětí, závan zločinu, intrik a lží, jaké v jistých společenských kruzích té doby nebyly otevřeně diskutovány.

monty81
23.12.2015 5 z 5

Nádherná knížka ke které se vždy po čase vracím

Salchicha
17.11.2015 5 z 5

Vobec som necakala,ze ta kniha bude taka dobra! Vela napatia,zvratov,rozuzleni.Nemohla som prestat citat.Taka starodoba detektivka :) Skvela knizka

kleozpatra
10.09.2015 4 z 5

Koho nadchla napínavá Žena v bílém knižní, může se sklouznout na vlně a prodloužit si zážitek ještě s tou filmovou http://www.csfd.cz/film/22286-zena-v-bilem/galerie/?type=2. Měla jsem to obráceně a bylo prima se vrátit do té nádherně ponuré a skvěle popsané atmosféry.

Figurka
26.08.2015 5 z 5

Kniha plná napětí a překvapení. Splnila mé očekávání na jedničku.

Cusco
10.05.2015

"Kdo je žena v bílých šatech a jakou úlohu hraje v dramatickém příběhu Laury Fairlieové a její sestry? Jaké tajemství ukrývá přátelství sira Glyda s ďábelským hrabětem Foscou? Bude odhalen viník, který způsobil neštěstí několika lidí? Na čí straně je právo v nerovném zápase, v němž je v sázce život, čest a hlavně láska?
Na tyto otázky odpovídá autor v románu, jehož děj se odehrává v polovině minulého století na anglickém venkovském sídle i v Londýně. Spád příběhu i promyšlená zápletka obnažují dvě dějové linie - milostnou a detektivní - které se neustále prolínají. A rozuzlení celého dramatu?..." (anotace na přebalu knihy, 1977)

Iwíček
22.01.2015 5 z 5

Krásná knížka.

jiri77
07.09.2014 5 z 5

Nádherná kniha u které jsem se vůbec nenudil ,jak jsem začal číst už jsem nemohl přestat. Výborné spojení detektivky s romantikou. Jedna z nejlepších knih které jsem četl.

vikimi
11.07.2014 5 z 5

Úchvatné dílo plné skvěle popsaných dějových scén! Všechno se to moc pěkně četlo. Nebylo místo, kde bych se nudila!
Moc povedená kniha, určitě se k ní ráda za čas vrátím :)

guru
23.11.2013 5 z 5

Výborne vyrozprávané, dej rýchlo vtiahol a plne som sa do neho vžil. Rozhodne nemám čo vytknúť.

bobina58
13.06.2013

Romantický příběh ,plný tajemství a zajimavé rozuzlení. Četla jsem jí asi 3x,moc se mi líbí.