Žena v bílém

Žena v bílém https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15150/zena-v-bilem.jpg 4 300 84

Detektivní román líčí romanticky laděný příběh manželství, uzavřeného ze zločinné ziskuchtivosti. Příběh je zachycen formou úryvků z deníku sestry mladé manželky a mladého učitele kreslení, který vytrvalostí, odvahou a důvtipem přispěl největší měrou k odhalení a odčinění zosnovaného zločinu. Autorovo vypravěčské umění spočívá vedle mistrné stavby celého příběhu ve výstižné charakteristice jednajících osob a ve vystižení záhadné a pochmurné atmosféry. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Woman In White , 1860

Adhara
24.04.2021 2 z 5

Prehrýzala som sa tým bez nadšenia. Áno, iná doba, iný jazyk, iný štýl... ale poznám aj akčné, čítavé a dychberúce dobové romány. Tento k nim nepatril. Zdĺhavý, ťažkopádny a nudný najmä v prvej polovici. Pasáže v zámku Blackwater (azda si si dobre pamätám názov) boli mojimi najväčšími čitateľskými útrapami. Záporné postavy, možno s výnimkou Fosca, boli vykreslené veľmi nevierohodne. Aj kladné majú čo doháňať. Podivné zdravotné problémy postáv boli úsmevné - paničkám stačí troška stresu a už sú choré na omdletie alebo rovno na umretie, zo zmoknutia sa zase chytí týfus... Možno keby som to čítala o dvadsať rokov mladšia, hodnotila by som to lepšie. Ale toto nebolo pre mňa. Žiadna atmosféra a ani napätia ktoviekoľko nie.

Pavlina50
18.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Velké a příjemné překvapení!
Skvělý thriller v pravém slova smyslu, ovšem z viktoriánské doby. Knihu jsem začínala číst s trochou nedůvěry, protože vím, že u čtení knih staršího data mám občas problém s určitou archaičností jazyka, ale tady k tomu opravdu nebyl důvod. Kniha se mi četla moc dobře a k mému překvapení po počátečním pomalejším rozjezdu dokonce výborně. Cca od druhé poloviny jsem ji doslova hltala, abych se co nejrychleji dostala k vysvětlení všech otazníků, co jsem v průběhu čtení nasbírala. Je to takový klasický příběh dvou nerozlučných sester, z nichž jedna je krásná, poddajná a křehká (Laura), druhá nekonvenční, sice ošklivější, ale o to víc chytřejší, samostatnější a odvážnější (Marian). Co mají obě společné, je krásné a čisté srdce. Postava Marian mi byla velmi sympatická, kdyby byla zasazena do dnešní doby, určitě by patřila mezi jednu z vlivných a z nejemancipovanějších žen. Do zpočátku poklidného, idylického venkovského života těchto dvou žen náhle vstupuje učitel kreslení Walter Hartright, který se, jak už to tradičně bývá, zamiluje do křehké a krásné Laury. V cestě za láskou jim ovšem stojí sir Percival Glyde, kterému byla příslíbena právě ruka Laury. Že jeho úmysly nejsou čisté, je jasné už od začátku, takže linka příběhu o jednom zničujícím manželství, podvodu, touze po penězích, ale na druhé straně také o velké lásce, odvaze a snaze k nápravě křivd je tím dopředu dána. Příběh je okořeněn dalšími postavami jako tajemný a slizký hrabě Fosca se svou chladnou a necitelnou manželkou, dále strýc obou sester - nesnesitelný hypochondr pan Fairlie a zejména tajemná žena v bílém, která o minulosti sira Percivala ví více, než je pro ni bezpečné.
Dost se mi líbil i nápad s vyprávěním příběhu formou vzpomínek různých aktérů příběhu, každá část knihy je tak vyprávěna někým jiným a z jiného úhlu, který odpovídá míře vzdělanosti a inteligence jednotlivých postav, ale tyto vzpomínky na sebe plynule navazují a z příběhu utvářejí jednotný a naprosto jasný celek. Rozuzlení příběhu je sice docela předvídatelné…přece jenom je to klasický román z doby, kdy „šokující“ a naprosto nečekané pointy knih ještě nebyly v kurzu, nicméně to knize vůbec neubírá na přitažlivosti a troufám si říct, že i nadčasovosti.

Marla
25.02.2021 5 z 5

V době svého vzniku to musela být senzace. Tajemná atmosféra, tajemní lidé, tajemství které nesmí být prozrazeno.....vidím dámu v šatech s krinolínou sedící v zahradní besídce a čtoucí nejnovější Collinsův román. Ach, nemohu čísti, vzdychá dáma a ovívá se kapesníčkem. Mé nervy jsou příliš napjaty. Co hrozného se ještě stane, než bude vše vyřešeno....
Čtení jsem si užila, dost připomíná jiné autorovo dílo - Strašidelný hotel.

Sidonka3
15.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Jakmile jsem narazila na e-knihu „Žena v bílém“, na gotický román z viktoriánských dob, musely ostatní rozečtené knihy stranou. A udělala jsem dobře. Poměrně zamotaný příběh mi - až pár odpustitelných výhrad – opravdu zaujal. Průběh událostí, které byly spjaté s kriminálním činem a s podvodem, vypráví několik osob. Hlavním vypravěčem je učitel kreslení Walter Hartright. Štafetu po něm postupně přebírají další lidé a doplňují události svým vlastním pohledem na věc a svědectvím. Každý z vypravěčů má jinou osobnost a vypráví o jiném časovém období. Mají různé vzdělání i povahy a tak se svědectví liší jak způsobem, zaměřením, tak formou vyprávění (např. nabubřelým slohem, vlastním jistému sebestřednému člověku nebo naopak věcným, v podání právního zástupce).
Romantická linka je propletená s tajemnou kriminální, kdy čtenář tuší, že je na spadnutí jakýsi finanční podvod, případně je možná i záměna osob a identit, ale jakým způsobem se bude příběh ubírat přesně dál, zda budou oběti na životě a jak si s námětem autor vyhraje, to je ve hvězdách. (Nutno dodat, že při tom všem se o odlehčené momenty spisovatel místy snaží po celou dobu vyprávění, aniž by to ubíralo na tíživosti dusné, temné atmosféry s předtuchou něčeho smutně osudového).

Takže, připravte se, na scénu přichází chudý Walter, kterého zámecký pán F. Fairlie hodlá zaměstnat jako učitele kreslení dvou mladých dam, Laury a Marian. Na venkovské panství jde mladík pěšky. O půlnoci se na cestě nečekaně zjeví bíle oděná žena, zezadu mu znenadání položí ruku na rameno a přiznává se, že se nedaleko odsud schovávala. Ptá se, jak se dostat do Londýna. Tvrdí, že zná panství, kam má malíř namířeno, i zámožnou rodinu. Záhy se ukáže, že ona záhadná dáma v bílém uprchla z ústavu choromyslných, kdosi jí intenzivně hledá a je až překvapivě podobná křehké, nesamostatné až věčně bezradné Lauře, bohaté dědičce značného jmění, která se má vdávat, bez lásky a za muže jí takřka neznámého… Pátrání po identitě a po osudech ženy v bílém je jednou z podstatných dějových linek působivého románu.

Lucyiel
15.02.2021 5 z 5

A mě se to líbilo =) Poklidné, lehce napínavé, lehce romantické čtení s nějakou tou lehce záhadnou zápletkou.... No, proč ne? Ten krásně naivní styl vyprávění, kdy je prostě od začátku jasné, jak to dopadne (jelikož unhappy konce mi přijdou doménou až modernější literatury) mi vyloženě sedl v době mrazivé a covidové. Všechny postavy byly sympatické (jasná hvězda Mariana a jasný na nervy jdoucí strýček). Kdo chce relax na pár večerů, nechť okusí toto dílo páně Collinsovo =)

rennata
01.01.2021 3 z 5

Priznajte sa, že väčšina z vás čítala skrátenú verziu a preto je tu tak vysoké hodnotenie ;-) ja som čítala tú pôvodnú - vyše 600 stránkovú, najprv vydávanú v časopise na pokračovanie, teda niečo na spôsob nekonečných telenoviel. Príbeh bol v jadre zaujímavý, ale príliš rozvláčne a zdĺhavo podaný.

kirkous
24.12.2020 4 z 5

Anglická romantika senzačního románu 19. století, láska, padouši, tajemná zápletka, konspirace trochu děravá, za vším je cítit kritika viktoriánské zkostnatělosti.
Původně poslech z nouze, během nepříjemné vánoční nemoci. Rozhlasová dramatizace v plzeňském podání byla místy dost hrozná a lezla mi na nervy (opakující se hudební doprovod špatně intonujícího zpěváka kytaristy - "tak to napsal Wilkie Collins" - hrůza) a obsahovala také hluchá místa. Kniha samotná (skvělé, že se mohu hned probírat e-knihou) má zajímavější stavbu, ne tak přímočarou. Střídání vypravěčů nic neubírá na dramatičnosti.

sarekaslukova
28.06.2020 5 z 5

Tohle čtení jsem si opravdu užila. Děj lehce plynul, postavy mi byly sympatické. A bylo tam od všeho trochu, trocha romantiky, trocha hororu a trocha detektivky.

Atanone
05.06.2020 5 z 5

I já jsem se k tomuto příběhu dostala, když mi bylo "náct", nedostala jsem se ale ke knize, poslouchala jsem jako rozhlasovou dramatizaci. Byla jsem velmi zvědavá, jestli můj tehdejší dojem odolá věku, a stalo se.
I když já být Walterem, asi bych se zakoukala do Mariany. Jenže to už tak bývá, že lidé milují hlavně očima a tento krásný příběh by pak možná nebyl tak napínavý a ubíral by se úplně jiným směrem

verense
31.05.2020 4 z 5

Tohle číst, když mi bylo "náct", tak budu u vytržení! Ale jelikož už mi "náct" dlouho není, je pro mne Žena v bílém "jen" velmi milou a poetickou četbou, s trochou té detektivky (ale co si budem povídat, řada z nás jistě vytuší, kam děj směřuje). Líbila se mi poctivá práce autora se slovy, barvitost vyprávění, jaký to rozdíl oproti některým dnešním knižním rychlokvaškám! Doporučuji všem romantickým duším.

gretl74
27.05.2020 4 z 5

Spousta hezkých komentářů a vysokých hodnocení ... a e-kniha zdarma - taková kombinace se nedala odmítnout. A byl to moc příjemný zážitek. Mr. Collins evidentně věděl, jak čtenáře zaujmout a do konce příběhu nepustit. A šlo to i bez hromad mrtvol, krve, vyhřezlých vnitřností a kdovíčeho ještě, bez čeho se dnešní detektivní příběhy neobejdou. Některé starší knížky se kvůli příliš archaickému jazyku skoro nedají číst, ale tady to vůbec nerušilo, jen dokreslilo atmosféru. Moc se mi líbilo ... a teď si jdu zkouknout stažený film :)

Kopretina
23.05.2020 5 z 5

I mě kniha uchvátila, poslouchala jsem ji se zatajeným dechem, kolikrát jsem přestala žehlit a koukala na PC a stažila se zachytit každé slovo. Hlavní hrdina - učitel kreslení - je podle mě opravdu hrdina, ostatní jsou bezvadně vykreslení, kniha má spád, náboj, napětí.

m_martina
20.05.2020 5 z 5

Kniha je napínavá a romantická, dobře se čte. Mně se líbila, i když je napsaná tak trochu starodávným stylem.

janina66
16.05.2020 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu. Děj mě hned vtáhl. Pěkná detektivka. Nechybělo napětí, romantika, tajemství a podlý zlosyn. Líbila se mi.

stju
11.05.2020 4 z 5

Knihu, která nás přenese do doby viktoriánské Anglie, bych charakterizovala spíše než jako detektivku, romantickým příběhem s tajemstvím. Nechybí zde sice bezohledný a ziskuchtivý zlosyn - pachatel a nevinné oběti jeho nekalých intrik, ale na druhé straně hraje v odhalování jeho činů velkou roli nejen obětavá láska sesterská, ale i láska milostná, která navzdory všem překážkám (včetně odhalení tajemství ženy v bílém) dojde šťastného naplnění.
Nicméně díky atmosféře, která celý příběh provází, považuji čtení této knihy za příjemný zážitek, kterých v současné době koronaviru neni nikdy dost.

Medicka19
21.04.2020 5 z 5

Jak je možné, že před mnoha lety uměli už thriller napsat takto brilantně? Možná lépe než dnes....beznaděj, manipulace, psychologie a neskutečně krásné viktoriánské reálie...Málo kdo a málo co tento trhák z druhé poloviny 19.stol překoná....

Ridley
24.03.2020 5 z 5

Tento detektivní román z roku 1860 mě doslova nadchnul....ano, není to detektivka jaké známe teď, ale je to teď pro mě TOP. Odpočinek a úplný balzám pro čtenáře...uhlazený styl vyprávění, elegance a šarm viktorianské anglie....

Eeli
13.10.2019 4 z 5

Kvalitní kniha, do jejíhož děje je čtenář zasvěcován prostřednictvím deníkových zápisů, popř. dopisů. Postupně je tak odhalována ona záhada ženy v bílém, sama zápletka knihy i její rozuzlení. Romantický příběh (přesto s minimem popisované romantiky) vystavěný na tajemství, teskné atmosféře, rozličných charakterech postav a "neakční akci".

ModráLaboratoř
18.08.2019 5 z 5

Uááááá, tohle bylo přesně podle mého gusta! Prodchnuté tíživým dusnem a pochmurnou atmosférou. Od první věty tápete v mlze a řádku po řádce odhalujete hnilobou páchnoucí tajemství. To je jako velmi křehký předmět zabalený do bílého mušelínu, který přechází od jednoho k druhému a nikdo s ním nechce mít co do činění. Walter Hartright (díky bohu za něj!) splňuje přísné podmínky na řádného gentlemana, ze sira Percivala bolí hlava a hrabě Fosco aspiruje na jednoho z nejúlisnějších literárních neřádů. A k tomu chytlavý vypravěčský styl Wilkieho Collinse a jeho um nenechat čtenáře ani na vteřinu vydechnout. Dokonalá, dokonalá, dokonalá záležitost!

petrakočárová
16.02.2019 5 z 5

Rozhodně doporučuji. Kniha se moc pěkně čte.