Žena, která si šla lehnout a rok nevstala

Co je příčinou Eviny krize, která ji přiměla schovávat se pod peřinou? Možná pověstných stokrát nic… Počínaje matčinými a učitelčinými drobnými, „dobře míněnými“ radami a poznámkami v době dospívání, schopnými navždy podkopat tolik potřebné sebevědomí. Přes manželovo samozřejmé přijímání vzorné péče o chod domu a domácnosti. Konče čím? Nevděkem vlastních dětí? Nedostatkem „času na sebe“? Nedostatkem lásky? Nedostatkem obyčejné lidskosti? Román britské autorky, proslavené především humornou ságou o nesnadném dospívání Adriana Molea, není vůbec lacině feministický. Ani v příběhu ženy, která odmítala vstát z postele, nechybí břitká ironie, tentokrát je ovšem zaměřena méně politicky. O to více se týká „obyčejných“ lidských vztahů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174184/zena-ktera-si-sla-lehnout-a-rok-nevstala-174184.jpg 3.457

The Woman Who Went to Bed for a Year

Vydáno:, Mladá fronta

JancaMia

Životní krize anebo dobře situovaný příběh úspěšné autorky .. těžko říct, ale od začátku baví až do konce , chvílemi máte pocit že se hlavní hrdinka totálně zbláznila aby jste jí na další stránce hořce litovaly ... + všelijaké vrtochy hrdinky Evy , ale co je asi nejzajímavější vyjímečně autorka nenechá vůbec čtenáře vydechnout .. nutno dodat že k této knize se musíte pročíst ..

ondras666

Myslím, že moje hodnocení se nebude lišit od těch ostatních. Kniha s dobrým nápadem, který se postupně rozvíjí, ale tak jak rychle nabere spád a vtip, tak rychle se vyčerpá a upadne. Autorce dle mého došly nápady a chtěla to prostě jen dopsat.
Eva mi osobně byla z počátku sympatická, během čtení jsem ale názor změnil a stala se pro mě otravnou.
Dvojčata jsou od začátku prostě mimo realitu a pro mě to byly dvě nepříjemné postavy, stejně jako Poppy.
Nevím jak zní v originále jména postav, ale v českém překladu ta jména jsou hrozná.

Vesela_Veverka

Ze začátku mi Eva přišla sympatická. Jen tak si být. A být si v posteli. Ale jak šel děj moje nadšení pro knihu upadalo. Dočetla jsem snad až po půl roce. Celkově nic moc.
K českému překladu nevím. Četla jsem v originále.

fina3210
23.08.2017

Knihu jsem přečetla za pár hodin, čte se snadno. A samotnou mě překvapilo, jak se dá napsat hezký příběh, který "is moving", přestože hlavní postava nevylézá z postele.

VladkaBU
08.07.2016

...no, nevím, zvláštní nápad, vzdor osudu, rodině. Byly i okamžiky, kdy jsem se zasmála, ale celkově zkrátka zvláštní

čef
04.03.2016

Těšil jsem se na veselou knihu plnou anglického suchého humoru. Ne, že by se zde nenacházelo dost sarkasmu, absurdních situací apod., ale legrace se vůbec nekonala. Kniha je spíše přehlídkou kolapsů morálky, plná popisů bezbřehého sobectví, zoufalství, hodných lží a pokrytectví. Nejhorší je, že nám autorka nenechá ani kapičku naděje natož optimismu a tak nám úsměv brzy zmizí v dáli.

Angelee
11.06.2015

První dvě třetiny knihy byly naprosto skvělé, plné autorčina specifického humoru a absurdních situací, které na její tvorbě tolik miluju, bohužel ke konci se kniha proměnila v chaotickou spleť, do které jsem se zamotala a už nevymotala. Vítám smutné konce, pokud jsou zapotřebí, ale nejsem fanda otevřených konců a zde zůstalo nezodpovězených otázek až příliš.

zuzi1162
06.05.2015

Ta kniha si mě našla ve správný čas, takže dávám čtyři hvězdičky. Ty zmiňovaná česká jména beru s nadsázkou, tak nějak to k celé knize patří. Řekla bych, že je to autorčin sakrasmus se který je vlastně i kniha psaná. Takovej drobnej žertík ... tak to teda chápu já.

Patapuf
19.04.2015

Je to takový lehký a úsměvný čtení i když ten konec už začíná lehce zklouzávat do těžší psychické poruchy...... ale celkový pohled na knihu je pozitivní :)

DalJa
25.03.2015

Knížka postavená na výborném nápadu, bohužel jeho další rozvíjení (nekorektně bych to popsala jako "plácání se na jednom místě") mi nesedlo. Zjevně mám o humoru odlišné představy než autorka, Adrian Mole a Královna a já se mi taky nelíbili.

Petulinca
14.10.2014

Kniha má super úvod, který mě nadchnul, dokázala jsem pochopit pohnutí hlavní hrdinky i reakci lidí kolem ní. Konec však již váznul a přešel do absurdity, která dle mého neodpovídala tónu knihy. Ale v podstatně dobrý příběh.

Evik30
15.09.2014

Depresivní kniha nebo jen anglický příběh k popukání!? Pro každého čtenáře znamená tato kniha něco jiného. Taky mám někdy chuť zalézt si do postele a zůstat tam do doby než mě to přestane bavit. Ale tak dlouho jako "hrdinka" této knihy bych tam rozhodně nevydržela. S knihou možná, ale jinak by mě to tam nebavilo. Jsem člověk který pořád musí něcoi dělat a takové nicnedělání by mě určitě zabilo. Taky se mi jako většině čtenářu nelíbí to počešťování jmen. Některé knižní překlady vážně za moc nestojí. No asi se zase vratím k Adrianovi. Přece jenom je mi tento druh humoru bližší.

orinka3
14.09.2014

Knihu beru jako krutou grotesku, psanou s typickým anglickým humorem. Určitě je to celé vysoce nadsazené až absurdní, ale tím lepší k pozvednutí nálady - i k hlubokému zamyšlení. Proto dávám pět hvězdiček. Např. prostředí Vesmírného střediska a scénky při svolané schůze kvůli pohlavnímu styku Briana a Titanie jsou k popukání. Závěr je mrazivý. Jenom mi vadí počeštělá příjmení, to anglickému příběhu na kráse nepřidá.

candie254
16.07.2014

Někde mezi 2* nebo 3*. Knížku jsem četla anglicky a ještě že tak, protože ty české překlady příjmení jsou fakt něco strašného. Střední část knihy měla poměrně spád, ale konec byl vážně zabijácký... Podle mě tkví hlavní problém v samotných postavách, např. Eva - chytrá, poměrně racionální žena, si vleze do postele a nechce vstát. To vede k miliardě situací na facku, které by šly vyřešit, kdyby Eva vstala z postele. Např. Eva si řekla, že už nebude nikdy chystat Vánoce, protože jí nikdy nikdo s něčím nepomohl. To asi nebyla její chyba, že nikdy nikomu neřekla a nebo nepožádala o pomoc, že? Místo toho, radši potrestám všechny tím, že nebudu dělat vůbec nic, ani se s nimi v podstatě bavit.
Na jednu stranu to bylo poměrně smutné čtení, ale spíš bych to označila slovem: DIVNÉ! a ne zrovna výchovné...

Diorissimmo
01.05.2014

Zvláštní. Co k tomu říct. V knize byly zajímavé a občas i vtipné momenty, ale celkově působí beznadějně a depresivně. Tohle se autorce moc nepovedlo, kniha neměla spád, občas jsem se ztrácela v ději, musela jsem se nutit, abych ji dočetla. Po vtipných knihách o Adrianovi už asi Sue Townsendové dochází dech.
Hlavní hrdince Evě Bobrové došel dech evidentně také, jednoho dne odpoledne ulehne do postele a rok z ní nevstane. Ukrývá se před světem a životní krizi se pokusí překonat v posteli. Bohužel když po roce vstane, zjistí, že tím vlastně nic nevyřešila. Také souhlasím s tím, že překlad všech příjmení do češtiny mi vadilo. Zdravotní sestra Pichlavá, strážník Krahujec, Brian Bobr, Titánie Polesná apod...v celkovém kontextu knihy mi to přišlo poněkud zvláštní.

Neri
06.01.2014

To tedy bylo smutné čtení! Moc jsem se snažila vnímat jednání hrdinky jako určitou nadsázku, ale s každou další stránkou to bylo jen horší. Smutné a beznadějné. Každý z nás má určité hranice, které jsou někdy hodně křehké a stačí pak jen drobný impuls a už tak chatrné základy se bortí jako domeček z karet, Přesto, jednání hlavní hrdinky a nakonec i ostatních postav bylo zcela mimo mé chápání a po celou dobu čtení jsem nebyla schopná vykřesat ani náznak sympatií ke kterékoliv z nich.

magnolia
23.11.2013

Tak kniha to byla zvláštní, ale vlastně mi připomněla Coventry na útěku. Je to takové docela dost šílené, ale současně dojemné, veselé i smutné čtení. Nemohla jsem se nějak smířit s tím hrdinčiným nápadem zůstat v posteli, ale zvykla jsem si (je to román, ne skutečnost, přece). Postavy byly zajímavě pestré a současné. Dala bych 3,5. Nejvíc mě při čtení vadily české podoby příjmení všech, přitom si myslím, že to nemělo žádný význam psát je takto. Jsem zvědavá na názory dalších.