Žena, která si šla lehnout a rok nevstala

Co je příčinou Eviny krize, která ji přiměla schovávat se pod peřinou? Možná pověstných stokrát nic… Počínaje matčinými a učitelčinými drobnými, „dobře míněnými“ radami a poznámkami v době dospívání, schopnými navždy podkopat tolik potřebné sebevědomí. Přes manželovo samozřejmé přijímání vzorné péče o chod domu a domácnosti. Konče čím? Nevděkem vlastních dětí? Nedostatkem „času na sebe“? Nedostatkem lásky? Nedostatkem obyčejné lidskosti? Román britské autorky, proslavené především humornou ságou o nesnadném dospívání Adriana Molea, není vůbec lacině feministický. Ani v příběhu ženy, která odmítala vstát z postele, nechybí břitká ironie, tentokrát je ovšem zaměřena méně politicky. O to více se týká „obyčejných“ lidských vztahů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174184/zena-ktera-si-sla-lehnout-a-rok-nevstala-174184.jpg 3.470
Vydáno, Mladá fronta

The Woman Who Went to Bed for a Year

Kniha Žena, která si šla lehnout a rok nevstala

Ninjer

Starší inteligentní ženská z vyšší vrstvy se jednoho dne zasekne, že prostě nevstane z postele, a čtenáři se začíná odhalovat její totálně dysfunkční rodina. Tenhle román je především komedie, a to se správným britským humorem. Díky němu se dá zvládnout popisování všech těch hrozných rodinných lapáliích jako je nevěra, nevděčné drzé děcka a celkově mizerné vztahy mezi jednotlivými rodinnými příslušníky. Sue Townsendová je zkušená britská spisovatelka a psát fakt umí. Takže je to zábava číst, často se i člověk zasměje, ale... Někdy je to i trochu síla. Přiznám se, že ke konci už jsem některé postavy začal slušně nenávidět, což nevím, jestli bylo úplně cílem autorky. Taky mi přišlo, že závěr je trochu useklý - jednotlivé dějové linie byly buď narychlo uzavřené nebo zůstaly nedokončené.

Celkově ale vyvedená britská komedie, i když někdy i mírně nepříjemná.

Sedm nešťastných rodinných příslušníků z deseti.

Aghatte
24.08.2019

Hlavní hrdince fandím, chápu, rozumím, miluji.... dokonalé čtení. Moje oblíbená, dá se číst stále dokola. Humor, nadsázka, ironie, a hlavně hluboké pochopení.

JeseterZuzana
11.08.2019

Kniha mě bavila. Popis loňských Vánoc byl dokonalý. Postavy více či méně absurdní, Eva je pro mě nejvíc čitelná právě tím zásekem. Jsem její fanda od začátku do konce.

bigbabe
12.05.2019

Já vždycky (téměř) knihu přečtu, i když třeba není mým šálkem kávy, jinak bych si netroufla ji hodnotit.
Toto co bylo?
Výkřik bláznivé sobecké feministky?
A další postavy? Sobec, lhář, podvodník, bezcitný děti, mladá coura, fanatičtí následovači, věřící v anděli apod. ...
Moc velká přehlídka zvláštních jedinců (individuí) na jednou místě v jedné knize.
Pak se mi také nelíbilo divný překlad příjmení do češtiny a ponechání jmen v angličtině. Fakt divný - Brian Bobr, Stanley Dopálený ...

JancaMia
23.07.2018

Životní krize anebo dobře situovaný příběh úspěšné autorky .. těžko říct, ale od začátku baví až do konce , chvílemi máte pocit že se hlavní hrdinka totálně zbláznila aby jste jí na další stránce hořce litovaly ... + všelijaké vrtochy hrdinky Evy , ale co je asi nejzajímavější vyjímečně autorka nenechá vůbec čtenáře vydechnout .. nutno dodat že k této knize se musíte pročíst ..

ondras666
16.06.2018

Myslím, že moje hodnocení se nebude lišit od těch ostatních. Kniha s dobrým nápadem, který se postupně rozvíjí, ale tak jak rychle nabere spád a vtip, tak rychle se vyčerpá a upadne. Autorce dle mého došly nápady a chtěla to prostě jen dopsat.
Eva mi osobně byla z počátku sympatická, během čtení jsem ale názor změnil a stala se pro mě otravnou.
Dvojčata jsou od začátku prostě mimo realitu a pro mě to byly dvě nepříjemné postavy, stejně jako Poppy.
Nevím jak zní v originále jména postav, ale v českém překladu ta jména jsou hrozná.

Vesela_Veverka
01.02.2018

Ze začátku mi Eva přišla sympatická. Jen tak si být. A být si v posteli. Ale jak šel děj moje nadšení pro knihu upadalo. Dočetla jsem snad až po půl roce. Celkově nic moc.
K českému překladu nevím. Četla jsem v originále.

fina3210
23.08.2017

Knihu jsem přečetla za pár hodin, čte se snadno. A samotnou mě překvapilo, jak se dá napsat hezký příběh, který "is moving", přestože hlavní postava nevylézá z postele.

Kylandovo vykoupení
Kylandovo vykoupení
Moře klidu
Moře klidu
Třináctý příběh
Třináctý příběh
Co je nového, kotě?
Co je nového, kotě?

humor pro ženy ženy krize životní

Sue Townsend
anglická, 1946 - 2014

všech 16 knih autora

Kniha Žena, která si šla lehnout a rok nevstala je v