Žena a loutka

Žena a loutka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51350/zena-a-loutka-51350.jpg 3 7 2

Román, předloha filmu Luise Buňuela Tajemný předmět touhy, je příkladem dekadentní prózy se silně estetizující tendencí dodat všemu ráz artistní zjemnělosti, která kontrastuje s materiálem příběhu: ten je především o lásce a žárlivosti, s nemalou dávkou erotiky a nezbytně zištným sexus necans. Dominuje barrevná španělská scenérie a kruté rozmary hrdinky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

La Femme et le Pantin , 1898

Česneksmedem
01.03.2020 3 z 5

Lepím teprve druhý komentář k tomuto dílku, takže vykecám trochu víc. Má to patnáct kapitol, přičemž v té poslední je i mravní ponaučení z příběhu.
SPOILER!
Než se špaček dostane do budky, uběhnou dvě třetiny knihy. Představte si, že před vás někdo položí čerstvou šrůtku uzeného, rozkrojí ji a vy můžete tak akorát přivonět a zírat. Prostě na zabití. A něco podobného se děje i zde. Jistá Concha Perezová nechá dona Matea přivonět, ale pak mu pouze slibuje, že další až později. Párkrát to možná někdo vydrží, ale co je moc, to je příliš. Hormon je sviňa věc. Navíc si z něj udělá bankomat a vybírá a vybírá. Nakonec zabere něco, s čím by mnozí nesouhlasili, ale některé dámy to zřejmě tak potřebují.
Nic moc, ale je to pár stránek.

Heyyy
06.11.2010 4 z 5

Emotivní dílo, příklad vztahu, který by asi jen málokdo chtěl zažít, ale přesto doporučuji, silné dílo.

zfilmováno francouzská literatura

Pierre Louÿs
francouzská, 1870 - 1925
2007  64%Tři dcery a matka
1997  66%Žena a loutka
1926  60%Afrodite: Mravy antické
2011  85%Pybrac
1911  80%Písně Bilitiny

Kniha Žena a loutka je v