Tehanu

Tehanu obálka knihy
Mé hodnocení:

Na počátku světa žili lidé na ostrovech, které se vynořily z mořské pěny, pouze draci. Běh času však všechno mění. Uplynuly věky a draci se rozdělili. Ti divocí zůstali na západních ostrovech. Ti, kteří už neuměli létat, odpluli na východ. Dodnes však mezi námi žijí lidé, kteří si pamatují dračí minulost...

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45257/zememori-tehanu-45257.jpg 3.8112

Zeměmoří 4.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Triton

Tehanu: The Last Book of Earthsea, 1990

Kniha Tehanu

KillHurt
31.08.2019

Kniha se točí kolem hlavních postav z minulých dílů a řeší, co dělají hrdinové po svých největších činech a dobrodružstvích. A ne není to o větších činech a větších dobrodružstvích. Je to o obyčejných stárnoucích lidech, kteří chtějí mít kolem sebe klid a mír, ale sled událostí jim to ne a ne dovolit.

Miro.slav
14.11.2018

To, kam každý diel nanovo posúva celé Zememorie, je naozaj neskutočné. Každý diel je iný a každý inak poňatý. Autorka rozhodne túto ságu nepísala zo zotrvačnosti, len aby ju rozšírila. Takýchto počinov je málo. Odporúčam. Aspoň budete môcť porovnať prvý temný diel o Gedovi s tými ďalšími.

Adhara
21.10.2018

Mala som s tým podobný problém ako s predošlým dielom - a mimochodom, aj kvôli tejto obave som čítanie odkladala. Chýbal tomu dej. Na začiatku sa objaví akási zápletka, ale tá zamrzne. Zvyšok príbehu sú viac-menej už len popisy života a sem-tam nejaká filozofická rozprava. Čítavé, dobré na atmosféru, ale dojem nezanechá. Nemá totiž z čoho.

YuuMitsuko
15.06.2018

Sérii Zeměmoří mám vážně ráda a každý díl mě zatím rychle chytil. Jenže tento ne. Člověk pořád čeká a čeká a ono to nějak nepřichází. Vlastně vůbec nic nepřichází.
Thera a její příběh / začátky jsou zcela jistě důležité pro další vývoj děje (kdo ví, zatím jsem nečetla) a celkem jsem si ji během čtení oblíbila. Samozřejmě znovu se setkat s Tenar a Gedem bylo rovněž kouzelné, ale přesto tak nějak nic neříkající. Posuny v ději jsou velmi minimální, spíše jak jim ubíhá den za dnem.
Celou dobu je čtenář strašen strašnými zloduchy, se kterými je nakonec udělán velmi krátký proces. A samozřejmě, jako v mnoha jiných knihách, to hlavní nám všem unikne. Jenže dobré vysvětlení a konečně veliký posun v ději na posledních dvou stránkách nezachrání to všechno předtím.
Takže doufám, že další čtení už bude o dost lepší.

NemmamSlov
14.05.2018

A mame tu dalsi neuveritelny pribeh od Ursuli Le Guin, kde sa znova stretavame s Arhou z Atuanskych hrobiek a s Arrenom z Nejvzdalenejsiho pobrezia. Pribeh nadviazuje priamo na tretiu cast, co je zmena oproti predchadzajucim dielam, ktore maly medzi sebou dlhsi casovy usek. Dej sa viac zameriava na medziludske vztahy a vyrovnavanie sa Geda so stratou svojej moci. Napriek tomu aj sem citit suboj medzi dorbom a zlom. Nieco nove sa tu dozvedame o drakoch, kde do deja vstupuje male dievcatko, ktore sa stava pravdepodobne dalsou dolezitou postavou pre predchadzajuci diel na ktory sa samozrejme tesim.

yerry
25.11.2015

Ťažko povedať, na ktorú vekovú kategóriu bol tento diel cielený. Môžu ho čítať čitatelia od 6 – 99 rokov. Malé deti určite nedostanú žiadnu triašku od strachu a dôchodcovia neskolabujú od hrôzy. Tí ostatní to môžu čítať ako klasickú vyššiu literatúru obohatenú o fantasy atribúty.

Príbeh má kľudné tempo s niekoľkými epicky farbistými obrazmi. Žiadne zvraty, tajomstvá, desy alebo hororové prvky tu nečakaj. Vidiecke prostredie a malé mestečká dokreľujú bežné problémy každodenného života ľudí a takých prototypov akými sú čarodejníci a občas draci. Okrem niekoľkých fylozofických úvah na témy autorkou spomenuté v minulých dieloch, tu Ursula vnáša ďalší prvok a tým je ženská emancipácia. Na rozdiel od jej sci-fi príbehov, kde to fungovalo patrične a opodstatnene, v tomto románe to na mňa pôsobilo rušivo. Autorka totiž najskôr vytvorí svet s čarodejníkmi na najvyššom levely aby tento aspekt neskôr spochybnila. Dokonca sa mi zdalo, že toto bolo aj nosnou témou tohoto príbehu a svet čarodejníkov by sa mal teda viac zhumanizovať. Muži sú tu opisovaní buď ako vôľovo slabší alebo v negatívnom svetle a sú viac-menej iba do počtu. Z tohoto dôvodu tu Ursula nerozpútava takmer žiadnu akciu ale opisuje viac pocity žien a ich vnútorného sveta na úkor toho mužského. Žiadny heroizmus sa tu nekoná. Boj medzi svetlom a temnotou pokračuje v kľudnom tempe.

Samotný preklad sa mi zdal byť dobrý. Preklady vlastných mien do češtiny spôsobujú podobné pocity ako pri čítaní Tolkienovho Hobbita. Slovenský preklad som nemal v čase čítania k dispozícii, takže ten ohodnotiť neviem.

Čo sa týka samotného hodnotenia románu, tu je to veľmi ťažké. Autorka vie veľmi pútavo opísať aj všedné veci, v tomto ohľade sa mu nedá takmer nič vytknúť. Za tú príbehovú zložku však strhávam dolu ešte jednu hviezdu z hodnotenia minulej časti. Ak si ale chceš dokresliť svet Zememoria, určite sa oplatí prečítať aj tento diel.

lord-artoo
10.02.2015

(+ SPOILER) Tehanu je nejobyčejnější fantasy, na jaké můžete narazit! Bez legrace! Nenechte se zmást obrázkem z desek knihy (2004), to se jen Ged vrací z Nejvzdálenějšího pobřeží, aby s ním čtenář mohl prožít jeho stáří u koz na Gontu. Myslím, že je to právě Tehanu, kde autorka vyjevuje, co zamýšlela v celé sérii říct. Nejde o velké příběhy - ty jsou na pozadí. V první řadě jde o člověka a jeho život ve světě, který má sice jiné fyzikální, ale shodné antropologické zákony s tím naším. Kniha je, myslím, nepochopitelná bez znalosti předchozích knih, nebo lépe řečeno, bez prožití předchozích knih. Jedině ten, kdo "zažil" vzestup arcimága západních zemí, může pochopit jeho utrpení ze ztráty všeho a nalézt spolu s ním mír v prostotě rodného Gontu.

To nic nemění na mé soutěžní otázce z komentáře, jenž stál na tomto místě původně: Jak tohle dílko mohlo získat Nebulu a Locus, je pro mě záhadou. Sušenku tomu, kdo mi to vysvětlí!

Bublushka
27.10.2014

Ursule se opět něco povedlo. Když jsem si knihu půjčila tak jsem se nemohla dočkat až se opět začtu do jejího krásného světa a stylu. A opět mě pohltil. Příběh tak jednoduchý, ale přesto plný mouder a pravdy. U jejích knih je vidět, že v jednoduchosti je krása. Nic nepřehání, ale když je potřeba použije své nádherné popisy a přirovnání u nichž jsem se několikrát zastavila. Le Guin je mistryní žánru a plně si to zaslouží. Tehanu byl nádherný příběh plný lásky ale i překvapení. Ged s Tenar se po letech znovu setkávají a jejich láska konečně zahoří naplno. Ale Tenar má už jeden vztah a dvě děti za sebou- to mě překvapilo, protože jsem myslela, že si vezme a děti bude mít s Gedem. Ale i tak to vlastně mělo vše logiku. Psychologie postav byla skvěle promyšlena, nic nebylo ponecháno náhodě, vše bylo vysvětleno a nic nebylo řečeno zbytečně. Nádherná kniha plná mouder. Možná se zdá že se tam nedělo skoro celou dobu nic zásadního, ale to je omyl. Možná to bylo častěji jen o povídání, ale akce a strach tam byli a popsány tak, že jsem se bála i já. Le Guin umí psát a já si budu muset znovu přečíst následující Jiný vítr, který jsem četla nevědomky, že je to pokračování této série a zanevřela jsem na něj- musím na něj hledět novým nadšeným okem, jaké jsem měla u této knihy. Četla se tak krásně a příjemně. Miluju tento styl. Miluju Geda, Tenar a Tehanu. A miluju Ursulu K. Le Guin :)