Tehanu

Na počátku světa žili lidé na ostrovech, které se vynořily z mořské pěny, pouze draci. Běh času však všechno mění. Uplynuly věky a draci se rozdělili. Ti divocí zůstali na západních ostrovech. Ti, kteří už neuměli létat, odpluli na východ. Dodnes však mezi námi žijí lidé, kteří si pamatují dračí minulost...

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45257/zememori-tehanu-45257.jpg 3.9123

Zeměmoří 4.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Triton

Tehanu: The Last Book of Earthsea, 1990

Kniha Tehanu

Zelený_Drak

Po návratu z nemocnice jsem si chtěla přečíst něco klidnějšího, bez velkého vraždění a nepříjemných překvapení. Tak jsem se vrátila k Zeměmoří a hned na začátku bylo popálené dítě... To jsem se tedy úplně netrefila s výběrem. Pak už ale byl příběh přesně to, co jsem hledala. Vyprávění o nudném životě postaršího už-ne-arcimága Geda a kněžky středního věku na Gontu někde mezi kozami vůbec nebylo nudné. Závěr byl možná malinko uspěchaný a konec hodně otevřený, ale pokračování životních osudů největších hrdinů daného věku je napsané velmi pěkně. Začiná se zde také rozvíjet otázka, proč je magie mužů oddělená od magie žen? Proč žijí mágové v celibátu? Vzhledem k tomu, jak častý motiv je "magie a celibát" nebo "magie a neplodnost", nepřekvapilo mě, že se zrovna Ursula rozhodla do této problematiky trochu vrtnout.

marvarid

Hodně komorní, vcelku málo děje (na fantasy žánr). Hezké vyprávění, důstojné rozloučení s mými oblíbenými hrdiny. Ale předchozí díly byly lepší.

Jarka_rybář
16.08.2021

Tehanu. Zajímavý díl. Již Atuánské hrobky mi přišly komorní, ale proti Tehanu byly přímo toulavé. Tato kniha se celá odehraje doma, na Gontu, přesto obsáhne spoustu dramat, třebaže je i velmi poklidná a zaměřená převážně na Tenar, Geda a malou Theru.

Christine-Marie
14.07.2021

Původně jsem si myslela, že mě poslední díl ze základní série z Eartsea nezaujme. Slyšela jsem, že je příběh na Gontu, moc se v něm neděje, necestuje... Proto mě samotnou překvapilo, jak mě Tehanu dostala. A právě kvůli své komorní atmosféře. Gont dokáže okouzlit, roztomilý vztah Geda s Tenar také. Podle mě krásné dovršení základní série. Teď jen sehnat Jitřní vítr a pustit se do dalšího dobrodružství!

KillHurt
31.08.2019

Kniha se točí kolem hlavních postav z minulých dílů a řeší, co dělají hrdinové po svých největších činech a dobrodružstvích. A ne není to o větších činech a větších dobrodružstvích. Je to o obyčejných stárnoucích lidech, kteří chtějí mít kolem sebe klid a mír, ale sled událostí jim to ne a ne dovolit.

Miro.slav
14.11.2018

To, kam každý diel nanovo posúva celé Zememorie, je naozaj neskutočné. Každý diel je iný a každý inak poňatý. Autorka rozhodne túto ságu nepísala zo zotrvačnosti, len aby ju rozšírila. Takýchto počinov je málo. Odporúčam. Aspoň budete môcť porovnať prvý temný diel o Gedovi s tými ďalšími.

Adhara
21.10.2018

Mala som s tým podobný problém ako s predošlým dielom - a mimochodom, aj kvôli tejto obave som čítanie odkladala. Chýbal tomu dej. Na začiatku sa objaví akási zápletka, ale tá zamrzne. Zvyšok príbehu sú viac-menej už len popisy života a sem-tam nejaká filozofická rozprava. Čítavé, dobré na atmosféru, ale dojem nezanechá. Nemá totiž z čoho.

YuuMitsuko
15.06.2018

Sérii Zeměmoří mám vážně ráda a každý díl mě zatím rychle chytil. Jenže tento ne. Člověk pořád čeká a čeká a ono to nějak nepřichází. Vlastně vůbec nic nepřichází.
Thera a její příběh / začátky jsou zcela jistě důležité pro další vývoj děje (kdo ví, zatím jsem nečetla) a celkem jsem si ji během čtení oblíbila. Samozřejmě znovu se setkat s Tenar a Gedem bylo rovněž kouzelné, ale přesto tak nějak nic neříkající. Posuny v ději jsou velmi minimální, spíše jak jim ubíhá den za dnem.
Celou dobu je čtenář strašen strašnými zloduchy, se kterými je nakonec udělán velmi krátký proces. A samozřejmě, jako v mnoha jiných knihách, to hlavní nám všem unikne. Jenže dobré vysvětlení a konečně veliký posun v ději na posledních dvou stránkách nezachrání to všechno předtím.
Takže doufám, že další čtení už bude o dost lepší.